Ես հասկանում եմ, որ «Կիկոսի մահը» այն քիչ գրքերից է, որ դուք կարդացել եք.  Փաշինյանը՝ Լևոն Քոչարյանին
17:18 23/10/2024
Ես հասկանում եմ, որ «Կիկոսի մահը» այն քիչ գրքերից է, որ դուք կարդացել եք. Փաշինյանը՝ Լևոն Քոչարյանին
«Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանազատման հանձնաժողովների համատեղ գործունեության մասին կանոնակարգը, որն այսօր ՔՊ-ն 67 կողմ ձայնով հաստատել է, սխալ է»,-  Ազգային ժողովում կառավարության հետ հարցուպատասխանի ժամանակ ասաց «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Լևոն Քոչարյանը։
Նա նշեց, ընդհանրապես, վերջին 3-4 ամիսների շատ է խոսվել այս մասին, մատնանշվել են վտանգները, բայց այսօր ՔՊ-նա հաստատել է։
Լևոն Քոչարյանն առանձնացրեց կանոնակարգի 5-րդ կետը, ըստ որի, խոսքը գնում է հատվածային սահմանազատման մասին։
«Հնարավոր է հետագայում մենք զիջենք տարածքներ, չստանանք մեր ստանալիքը։ Այս կոնտեքստում՝ ո՞րն է կուրորեն Ադրբեջանին հավատալու պատճառները, արդյո՞ք արցախցիների հանդեպ իրականացված ցեղասպանությունը, արդյո՞ք այն, որ իրենք հավականություններ ունեն մեր սուվերեն տարածքների նկատմամբ, արդյո՞ք այն, որ այս օրերին այստեղ դուք կանոնակարգ եք ընդունում, իրենք զուգահեռ «Արևմտյան Ադրբեջան» վերադառնալուց են խոսում, իսկ «Արևմտյան Ադրբեջան» իրենք անվանում են Հայաստանը։ Ի՞նչ պատասխան եք տալու Հայաստանի քաղաքացիներին, երբ լինի այս ցավալի վտանգները»,- հարցադրումներ արեց Լևոն Քոչարյանը։
Հարցին պատասխանեց Նիկոլ Փաշինյանը՝ նշելով, որ հանձնաժողովների կանոնակարգում սահմանված է ոչ միայն հատվածական սահմանազատման հնարավորություն, այլև սահմանազատման գործընթացն, ըստ էության, ավարտվում է ամբողջական սահմանազատման գործընթացով։
«Մենք որդեգրել ենք որոշակի ռազմավարություն, հետևյալն է՝ անվտանգային ոլորտում, ընդհանուր առմամբ, մեր ռազմավարությունների հիմքը պետք է լինի լեգիտիմությունը, մենք հետևում ենք դրան։ Ինչ ԱԺ-ն այսօր վավերացրել է, կարծում եմ, մենք պետք է ըստ արժանվույն գնահատենք այդ իրադարձությունը, չափազանց կարևոր իրադարձություն է, դրանով արձանագրել ենք Հայաստանի լեգիտիմ տարածքների սահմանների սահմանազատման սկզբունքները, որոնք պետք է կյանքի կոչվեն»,- ասաց նա։
Նիկոլ Փաշինյանը նշեց՝ նախորդ շրջանում տեղի ունեցածը Կիրանց, Ոսկեպար շրջանում, իր գնահատմամբ, շատ մեծ ու լուրջ հաջողություն է անվտանգային ոլորտում. «Հիշում եք՝ բոլորն ասում էին ինչպես են երեխաները դպրոց գնալու Կիրանց գյուղում։ Կիրանց գյուղում երեխաները դպրոց գնում են հաճույքով, անվտանգության զգացումով, և Կիրանցում դպրոց գնալը վերջին 35 տարում ավելի անվտանգ չի եղել, քան այսօր է։  Մենք այս իրադրությունն ուզում ենք ստեղծել Հայաստանի բոլոր սահմանամերձ բնակավայրերում»։
Լևոն Քոչարյանն արձագանքեց. «Այս մոլորեցնելը պետք չէ։ Կոնկրետ այս կանոնակարգում գրված է՝ սահմանազատումն արվում է հատվածային, հողի վրա փոփոխություններն արվում են մինչև վերջնական համաձայնեցումը։ Եթե հաջորդ հատվածն արվում է  Տիգրանաշենում, հայ զինվորը հետ է քաշվում, հետո հերթը հասնում է  Ջերմուկին, որտեղ մեր սուվերեն տարածքում է  գտնվում Ադրբեջանը, դա չեն անում, բայց մենք փաստացի հետ ենք քաշված լինում Տիգրանաշենում։ Լոլոներ պետք չէ այստեղ կարդալ, խնդրում եմ կոնկրետ»։
«Ես հասկանում եմ, որ գուցե «Կիկոսի մահը» այն քիչ գրքերից է, որոնք դուք կարդացել եք, բայց կանոնակարգում ձեր նկարագրած մեխանիզմներն ամենևին էլ այդպիսին չեն, պետք չէ ամեն անգամ «Կիկոսի մահի» սցենարները... ։ Մենք իրականացրել ենք թափանցիկ գործընթաց»,- ասաց Փաշինյանը։

Пашинян – Левону Кочаряну: Я понимаю, что, возможно, «Смерть Кикоса» – одна из немногих книг, которые вы прочитали
18:05 23/10/2024
Депутат Национального Собрания от фракции «Армения» Левон Кочарян во время правительственного часа 23 октября назвал неверным шагом то, что депутаты от фракции партии Никола Пашиняна «Гражданский договор» сегодня 67 голосами «за» поддержали ратификацию регламента «О совместной деятельности Комиссии по делимитации государственной границы и пограничной безопасности между Республикой Армения и Азербайджанской Республикой и Государственной комиссии по делимитации государственной границы между Азербайджанской Республикой и Республикой Армения».
Левон Кочарян напомнил, что в течение последних 3-4 месяцев много говорилось об этом, перечислялись угрозы, но правящая фракция, тем не менее, к этим мнениям не прислушалась.
Оппозиционный депутат выделил статью 5 Регламента, где речь идет о фрагментарной делимитации границы.
«Возможно, в будущем мы уступим территории и не получим того, что должны получить в обмен. В этом контексте каковы причины слепой веры в Азербайджан: геноцид, совершенный против арцахцев, или то, что Баку предъявляет претензии на наши суверенные территории, или же то, что одновременно с принятием вами Регламента в Азербайджане говорят о возвращении в «Западный Азербайджан», имея в виду Армению? Какой ответ вы дадите гражданам Армении, когда возникнут эти болезненные риски?» – спросил Левон Кочарян.
На вопрос Левона Кочаряна ответил Никол Пашинян, отметив, что в регламенте о совместной деятельности комиссий определена не только возможность фрагментарной делимитации границы, но и процесс, по сути, завершается полной делимитацией границы.
«Мы выбрали определенную стратегию, которая заключается в следующем: в сфере безопасности, да и в целом, основой наших стратегий должна быть легитимность. И мы следуем этому. Сегодня Национальное Собрание ратифицировало регламент, думаю, мы должны оценить это событие по достоинству, это чрезвычайно важное событие, этим мы зафиксировали принципы делимитации границ легитимных территорий Армении, которые должны быть воплощены в жизнь», – сказал он.
Никол Пашинян отметил также, что, по его оценке, имевший место в предыдущий период в Киранце и Воскепаре процесс – большой успех в сфере безопасности.  «Помните, все говорили о том, как дети будут ходить в школу в селе Киранц? В селе Киранц дети ходят в школу с удовольствием, с чувством безопасности. В Киранце ходить в школу за последние 35 лет еще не было настолько безопасно, как сегодня. Мы хотим создать подобную ситуацию во всех приграничных населенных пунктах Армении», – сказал Пашинян
«Нет необходимости вводить в заблуждение. В этой конкретной статье регламента написано: делимитация осуществляется фрагментарно, изменения на земле производятся до окончательного согласования. Если следующий участок для делимитации – в Тигранашене, то армянские военные могут быть отведены оттуда, а когда очередь дойдет до Джермука – азербайджанские ВС могут отказаться покидать суверенную территорию РА, куда они ранее вторглись. Тогда получится, что мы, фактически, отвели свои ВС в Тигранашене, не получив ничего взамен. Давайте без отступлений, прошу конкретно», – отреагировал Левон Кочарян.
«Я понимаю, что, возможно, "Смерть Кикоса" – одна из немногих книг, которые вы прочитали, но описанные вами механизмы в регламенте – вовсе не такие, не нужно каждый раз приводить вот эти сценарии из "Смерти Кикоса"… Мы осуществили прозрачный процесс», – сказал Пашинян.