ՔՊ-ական ԱԺ նախագահը ծանրագույն հանցագործության մասին հաղորդում է տվել. Քաղաքագետ
«ՔՊ-ական ԱԺ նախագահը ծանրագույն հանցագործության մասին հաղորդում է տվել»,-գրում է քաղաքագետ Ստեփան Դանիելյանը՝ արձագանքելով Ալեն Սիմոնյանի հայտարարությանը։
«Այդ հանցագործության հետևանքով հազարավոր մարդիկ են զոհվել, հարյուր հազարից ավելի մարդ փախստական է դարձել։ Դա կարելի նաև որակել հանցագործություն մարդկայնության նկատմամբ։
ԱԺ նախագահն ասել է, որ ըստ միջազգային օրենքների ու ՄԱԿ-ի մի շարք ռեզոլյուցիաների, Ադրբեջանն իրավունք է ունեցել հարձակվել Արցախի վրա։
Այսպիսով, 2018 թվականից ի վեր, ըստ ՔՊ-ի ԱԺ նախագահի, իրենց իշխանությունն մերժել է Ադրբեջանի «օրինական» պահանջները, չի կատարել  «միջազգային հանրության» առաջարկները, խախտել է ՄԱԿ-ի ռեզոլյուցիաների, պատերազմի ընթացքում չի ընդունել այն կանգնեցնելու առաջարկը, խախտել է զինադադարի պայմանավորվածությունը, պատերազմից առաջ Արցախն անվանել է Հայաստան ու վերջ, դրանով հրահրելով պատերազմը, որի պատճառով եղել են վերը թվարկված արհավիրքները։
Այսպիսով, ՔՊ վերնախավը, քրեական օրենսդրության շրջանակում, ցուցմունքներ պետք է տա։
Հ. Գ. Նախորդ իշխանությունները չեն ընդունել այս մոտեցումը, ի տարբերություն ՔՊ վերնախավի, և դա եղել է լեգիտիմ կառույցի, ԵԱՀԿ Մինսկի Խմբի քննարկման առարկա։ Գործող իշխանությունն, ԱԺ նախագահի հայտարարությամբ, հակառակ տեսակետն ունի, վերը թվարկված հետևանքներով հանդերձ»։

Степан Даниелян: Слова Алена Симоняна – заявление о тяжком преступлении
Являющийся членом партии «Гражданский договор» спикер Национального Собрания сделал заявление о тяжком преступлении, пишет политолог Степан Даниелян, касаясь слов Алена Симоняна.
«В результате этого преступления погибли тысячи людей, более ста тысяч человек стали беженцами. Это также можно охарактеризовать как преступление против человечества.
Спикер Национального собрания заявил, мол, согласно международным законам и ряду резолюций ООН, Азербайджан имел право нападать на Арцах.
Таким образом, начиная с 2018 года, по словам председателя Национального Собрания от
«Гражданского договора», их власть отвергала «законные» требования Азербайджана, не выполняла предложения «международного сообщества», нарушала резолюции ООН, в ходе войны отвергла предложение остановить ее, нарушила договоренность о прекращении огня, до войны называла Арцах «Арменией и точка», спровоцировав тем самым войну, из-за которой и произошли перечисленные выше бедствия.
Таким образом, в рамках уголовного законодательства элита ГД должна дать показания.
P.S. Предыдущие власти не принимали такой подход, в отличие от элиты правящей партии ГД, и это было предметом обсуждения легитимной структуры – Минской группы ОБСЕ.
У действующей власти, согласно заявлению спикера НС, противоположная позиция, с вышеперечисленными последствиями», – указывает политолог.