Բայդենը ցանկանում է դառնալ խաղաղության համաձայնագրի կնքահայրը. Սուրեն Սարգսյան
«Ամերիկյան դիվանագիտության մեջ ընդունված պրակտիկա է բանագնացների հետ միասին նաև նամակներ ուղարկել ընդունող երկրների ղեկավարներին։ Հիշենք 2023թ. նույն Սամանթա Փաուերի այցը Հայաստան և նրա կողմից վարչապետին փոխանցված Ջո Բայդենի նամակը: Այս առումով այստեղ որևէ արտասովոր բան չեմ տեսնում»,- նշել է միջազգայնագետ Սուրեն Սարգսյանը։
Ըստ նրա, բովանդակային առումով ևս, Ալիևին ու Փաշինյանին ուղղված նամակներում արտասովոր բան չկա:
«Ամերիկյան պաշտոնական դիրքորոշումների արտացոլումն է, ընդունված ձևակերպումներով և քաջալերման խոսքերով՝ շարժվել դեպի առաջ:
Այստեղ ամենից կարևորը ժամանակագրությունն է (timing): Բայդենի վարչակազմին մնացել է 3 ամիս՝ իշխանությունն ամբողջությամբ Թրամփին կամ Հարիսին փոխանցելու համար:
Բնականաբար Բայդենը ցանկանում է, որ 4 տարվա այն ներդրումը, որ իր վարչակազմն ունեցել է հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման գործում, հասնի իր տրամաբանական ավարտին, և Բայդենը արդարացիորեն դառնա խաղաղության համաձայնագրի կնքահայրը:
Հեռացող նախագահ Բայդենը, ով արտաքին քաղաքականության ավելի մեծ փորձառություն ունի քան վերջին 30 տարիների ԱՄՆ որևէ նախագահ՝ պաշտոնը ստանձնելիս հասկանում է, որ ո՛չ Թրամփի, և ո՛չ էլ Հարիսի վարչակազմերի համար մեր տարածաշրջանը առաջնահերթություն չի լինելու, հետևաբար իր բոլոր ձեռքբերումները, եթե նույնիսկ ջուրը չգնան, ապա էապես դանդաղելու են կյանքի կոչման տեսանկյունից: Մյուս կողմից, նա ցանկանում է իր ժառանգության մեջ ունենալ հաջողության պատմություն խաղաղության կերտման տեսանկյունից, ինչպիսիքը դեռևս չկան:
Բնական է, որ խաղաղության համաձայնագրի կնքումը և Հարավային Կովկասի կոնֆլիկտի լուծումը (ինչպես ձևակերպված է Բայդենի ազգային անվտանգության ռազմավարության մեջ) ամերիկյան արտաքին շահերի համատեքստում ևս կարևոր նշանակություն ունեցող հանգամանք է, ինչն իր հերթին ստիպում է Բայդենի վարչակազմին մինչև վերջին րոպեն (հունվարի 20-ը ժամը 12:00) պայքարել այդ շահերի ապահովման համար»,- գրել է Սուրեն Սարգսյանը։
Հիշեցնենք, որ նախօրեին ԱՄՆ նախագահի հատուկ օգնական, Ազգային անվտանգության խորհրդի՝ Եվրոպայի հարցով գլխավոր տնօրեն Մայքլ Քարփենթերը Նիկոլ Փաշինյանին է փոխանցել ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի նամակը: Օրեր առաջ Բայդենից նամակը հանձնվել էր նաև Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևին։

Сурен Саркисян: Байден желает стать крестным отцом мирного соглашения Еревана и Баку
«В американской дипломатии принятая практика отправлять вместе с посланниками письма руководителям принимающих стран. Вспомним визит той же Саманты Пауэр в Армению в 2023 году и письмо Джо Байдена, переданное ею премьер-министру. В этом плане я не вижу ничего необычного», – пишет на своей странице в соцсети Facebook директор Армянского центра американских исследований, политолог Сурен Саркисян.
Отметим, ранее во время визита в Баку и Ереван спецпомощника президента США Майкла Карпентера Ильхаму Алиеву и Николу Пашиняну были переданы письма Джо Байдена.
По словам Сурена Саркисяна, в содержательном плане в письмах, адресованных Алиеву и Пашиняну, тоже нет ничего необычного.
«Это отражение официальной американской позиции – с общепринятыми формулировками и словами поощрения – двигаться вперед.
Самое главное здесь – хронология (timing). Администрации Байдена осталось 3 месяца, чтобы полностью передать власть Трампу или Харрис.
Естественно, Байден хочет, чтобы этот 4-летний вклад его администрации в урегулирование армяно-азербайджанских отношений достиг своего логического завершения, и чтобы именно Байден справедливо стал крестным отцом мирного соглашения.
Уходящий президент Байден, имеющий больше опыта во внешней политике, чем любой другой президент США за последние 30 лет при вступлении в должность, прекрасно понимает, что ни для администрации Трампа, ни для администрации Харрис наш регион не будет приоритетом, следовательно все его достижения, если даже они не будут преданы забвению, значительно замедлятся с точки зрения претворения в жизнь. С другой стороны, он хочет оставить в своем наследии историю успеха в плане достижения мира, чего еще нет», – указывает Саркисян.
«Естественно, заключение мирного соглашения и разрешение конфликта на Южном Кавказе (как это сформулировано в стратегии национальной безопасности Байдена) также является важным обстоятельством в контексте американских внешних интересов, что, в свою очередь, заставляет администрацию Байдена до последней минуты (12:00 20 января) бороться за эти интересы», – резюмирует Сурен Саркисян.