Բայդենը ցանկանում է դառնալ խաղաղության համաձայնագրի կնքահայրը. Սուրեն Սարգսյան
«Ամերիկյան դիվանագիտության մեջ ընդունված պրակտիկա է բանագնացների հետ միասին նաև նամակներ ուղարկել ընդունող երկրների ղեկավարներին։ Հիշենք 2023թ. նույն Սամանթա Փաուերի այցը Հայաստան և նրա կողմից վարչապետին փոխանցված Ջո Բայդենի նամակը: Այս առումով այստեղ որևէ արտասովոր բան չեմ տեսնում»,- նշել է միջազգայնագետ Սուրեն Սարգսյանը։
Ըստ նրա, բովանդակային առումով ևս, Ալիևին ու Փաշինյանին ուղղված նամակներում արտասովոր բան չկա:
«Ամերիկյան պաշտոնական դիրքորոշումների արտացոլումն է, ընդունված ձևակերպումներով և քաջալերման խոսքերով՝ շարժվել դեպի առաջ:
Այստեղ ամենից կարևորը ժամանակագրությունն է (timing): Բայդենի վարչակազմին մնացել է 3 ամիս՝ իշխանությունն ամբողջությամբ Թրամփին կամ Հարիսին փոխանցելու համար:
Բնականաբար Բայդենը ցանկանում է, որ 4 տարվա այն ներդրումը, որ իր վարչակազմն ունեցել է հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման գործում, հասնի իր տրամաբանական ավարտին, և Բայդենը արդարացիորեն դառնա խաղաղության համաձայնագրի կնքահայրը:
Հեռացող նախագահ Բայդենը, ով արտաքին քաղաքականության ավելի մեծ փորձառություն ունի քան վերջին 30 տարիների ԱՄՆ որևէ նախագահ՝ պաշտոնը ստանձնելիս հասկանում է, որ ո՛չ Թրամփի, և ո՛չ էլ Հարիսի վարչակազմերի համար մեր տարածաշրջանը առաջնահերթություն չի լինելու, հետևաբար իր բոլոր ձեռքբերումները, եթե նույնիսկ ջուրը չգնան, ապա էապես դանդաղելու են կյանքի կոչման տեսանկյունից: Մյուս կողմից, նա ցանկանում է իր ժառանգության մեջ ունենալ հաջողության պատմություն խաղաղության կերտման տեսանկյունից, ինչպիսիքը դեռևս չկան:
Բնական է, որ խաղաղության համաձայնագրի կնքումը և Հարավային Կովկասի կոնֆլիկտի լուծումը (ինչպես ձևակերպված է Բայդենի ազգային անվտանգության ռազմավարության մեջ) ամերիկյան արտաքին շահերի համատեքստում ևս կարևոր նշանակություն ունեցող հանգամանք է, ինչն իր հերթին ստիպում է Բայդենի վարչակազմին մինչև վերջին րոպեն (հունվարի 20-ը ժամը 12:00) պայքարել այդ շահերի ապահովման համար»,- գրել է Սուրեն Սարգսյանը։
Հիշեցնենք, որ նախօրեին ԱՄՆ նախագահի հատուկ օգնական, Ազգային անվտանգության խորհրդի՝ Եվրոպայի հարցով գլխավոր տնօրեն Մայքլ Քարփենթերը Նիկոլ Փաշինյանին է փոխանցել ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի նամակը: Օրեր առաջ Բայդենից նամակը հանձնվել էր նաև Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևին։

Analyst: Biden seeks to become 'godfather' of Armenian-Azeri peace agreement
Political analyst Suren Sargsyan has weighed in on U.S. President Joe Biden’s letters to the Armenian and Azerbaijani leaders publicized recently.
The letters, which were delivered to Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan and Azerbaijani President Ilham Aliyev by Biden’s special assistant Michael Carpenter, encouraged both leaders to finalize a bilateral peace agreement this year.
“As you know, finalizing the remaining articles of the peace agreement will require persistence, ingenuity, and compromise,” read the letter to Pashinyan. “But putting patriotism above politics, you have courageously and consistently chosen the path of peace - and I encourage you to finalize an agreement this year.”
“As you do, my administration is prepared to take bold initiatives that would help pave the way for peace. I have asked my Senior Director for Europe, Michael Carpenter, to brief you on some of the steps we would be willing to take and get your feedback on discussions with Azerbaijan,” Biden added.
“It is a common practice in the U.S. diplomacy to send letters along with envoys to the leaders of host countries. Just remember Samantha Power's visit to Armenia in 2023 and Joe Biden's letter to the prime minister!” Sargsyan wrote on Facebook on Wednesday, adding the letters reflected the U.S. policy and used general wording.
“The striking thing about this is the timing. The Biden administration has 3 months left to hand over power to Trump or Harris. Naturally, Biden wants the 4-year contribution of his administration to the settlement of Armenian-Azerbaijani relations to reach its logical conclusion for Biden to rightfully become the godfather of the peace agreement.
“Outgoing President Biden, who has more experience in foreign policy than any other U.S. president in the past 30 years, perfectly realizes that neither the Trump nor the Harris administration will prioritize our region, hence all of his accomplishments, if not forgotten, will significantly retard. On the other hand, he wants to leave a success story in his legacy in terms of forging peace, which is not yet there,” Sargsyan charged.
“Naturally, the conclusion of a peace agreement and the resolution of the conflict in the South Caucasus (as announced in Biden's national security strategy) are also crucial when it comes to the U.S. foreign policy interests, which in turn makes the Biden administration fight for these interests until the last minute (12 a.m. on January 20),” he added.