ՔՊ-ական ԱԺ նախագահը ծանրագույն հանցագործության մասին հաղորդում է տվել. Քաղաքագետ
«ՔՊ-ական ԱԺ նախագահը ծանրագույն հանցագործության մասին հաղորդում է տվել»,-գրում է քաղաքագետ Ստեփան Դանիելյանը՝ արձագանքելով Ալեն Սիմոնյանի հայտարարությանը։
«Այդ հանցագործության հետևանքով հազարավոր մարդիկ են զոհվել, հարյուր հազարից ավելի մարդ փախստական է դարձել։ Դա կարելի նաև որակել հանցագործություն մարդկայնության նկատմամբ։
ԱԺ նախագահն ասել է, որ ըստ միջազգային օրենքների ու ՄԱԿ-ի մի շարք ռեզոլյուցիաների, Ադրբեջանն իրավունք է ունեցել հարձակվել Արցախի վրա։
Այսպիսով, 2018 թվականից ի վեր, ըստ ՔՊ-ի ԱԺ նախագահի, իրենց իշխանությունն մերժել է Ադրբեջանի «օրինական» պահանջները, չի կատարել «միջազգային հանրության» առաջարկները, խախտել է ՄԱԿ-ի ռեզոլյուցիաների, պատերազմի ընթացքում չի ընդունել այն կանգնեցնելու առաջարկը, խախտել է զինադադարի պայմանավորվածությունը, պատերազմից առաջ Արցախն անվանել է Հայաստան ու վերջ, դրանով հրահրելով պատերազմը, որի պատճառով եղել են վերը թվարկված արհավիրքները։
Այսպիսով, ՔՊ վերնախավը, քրեական օրենսդրության շրջանակում, ցուցմունքներ պետք է տա։
Հ. Գ. Նախորդ իշխանությունները չեն ընդունել այս մոտեցումը, ի տարբերություն ՔՊ վերնախավի, և դա եղել է լեգիտիմ կառույցի, ԵԱՀԿ Մինսկի Խմբի քննարկման առարկա։ Գործող իշխանությունն, ԱԺ նախագահի հայտարարությամբ, հակառակ տեսակետն ունի, վերը թվարկված հետևանքներով հանդերձ»։

Political analyst Stepan Danielyan claims that the Armenian parliament speaker’s statements legitimizing the 2023 Azerbaijani attack on Artsakh (Nagorno-Karabakh) amount to a “crime report”.
“Attacking Karabakh and occupying territories from Armenia are different things in terms of law,” Speaker Alen Simonyan told RFE/RL’s Armenian Service in an interview.
“Azerbaijan conducted an operation in Karabakh behind which it had at least three or four UN resolutions,” he added.
“The parliament speaker representing the ruling Civil Contract party reported a grave crime which left thousands of people dead, while more than a hundred thousand people became refugees. It can also be characterized as a crime against humanity,” Danielyan wrote on Facebook on Wednesday.
“Thus, from 2018, according to the parliament speaker, the authorities rejected Azerbaijan's “legitimate” demands and the proposals of the “international community”, violated UN resolutions, declined the proposal to stop the war, violated the ceasefire agreement and announced that “Artsakh is Armenia, period!” before the war, thus provoking the catastrophic war. Under criminal law, the Civil Contract leadership has to testify,” the analyst added.