Հնդկաստանի իշխանությունները տարհանել են 1.5 մլն մարդու Օդիշա և Արևմտյան Բենգալ նահանգներից, որտեղով, ըստ կանխատեսումների, անցնելու է «Դանա» ցիկլոնը։
BBC-ի փոխանցմամբ, հազարավոր փրկրարաներ գործի են անցել՝ հնարավորինս նվազեցնելու ցիկլոնի վնասները, որի գալստյանը սպասում են առաջիկա 24 ժամբա ընթացքում։
Ստեղծված իրավիճակում արդեն զգալիորեն ըուժել են տրանսպորտային ծառայություններւ, մի շարք գնացքների չվերթներ և թռիչքներ չեղարկվել են: Հնդկաստանի օդերևութաբանական վարչությունը հայտնել է, որ մինչև հինգշաբթի երեկոյան Բենգալյան ծոցի իջվածքը կվերածվի սաստիկ ցիկլոնային փոթորիկի:
Ակնկալվում է, որ փոթորիկը կհարվածի ափամերձ շրջաններին 100-120 կմ/ժ արագությամբ: Չորեքշաբթի Օդիշա նահանգի պաշտոնյաները հայտարարել են, որ պատրաստել են ժամանակավոր օգնության ճամբարներ՝ ապահովված սննդով, ջրով և առողջապահական հաստատություններով:
«Մենք լիովին պատրաստ ենք դիմակայել փոթորկին: Խուճապի մի մատնվեք, եղեք ապահով և զգույշ», - ասել են նահանգի պաշտոնյաները։

По прогнозам климатологов, циклон «Дана» должен обрушиться на побережье Индии в начале пятницы. Чтобы укрыть жителей некоторых штатов Индии, в частности Западной Бенгалии и Одиша, разбиты тысячи палаточных лагерей.
Как передает РГ, на восточном побережье Индии эвакуированы около миллиона человек. Закрыты аэропорты, школы. Индийские железные дороги отменили более 100 поездов.
Шторм может разрушить дома, дороги, сельскохозяйственные посевы и линии электропередач, а также привести к наводнениям и оползням, сообщило в среду Метеорологическое управление Индии.
В начале четверга "Дана" двигалась на северо-запад через Бенгальский залив в сторону штата Одиша. Ожидается ураган 1-й категории, при котором скорость ветра достигает 120 км/ч, а количество осадков в некоторых местах может выпасть более 20 сантиметров.