Վարոսյան. Արդարադատության նախարարի թեկնածուի շուրջ անհասկանալի խաղեր են
Նիկոլ Փաշինյանի ղեկավարած «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունում տևական ժամանակ՝ արդեն երեք շաբաթ չեն կարողանում արդարադատության նախարարի պատշաճ թեկնածու գտնել, որին կողմ կքվեարկեն վարչության անդամների մեծամասնությունը։
Առաջադրված,  քվեարկված,  հենց կուսակիցների, թիմակիցների կողմից մերժված թեկնածուների թիվը շուտով կհատի տասնյակը՝ Արփի Դավոյան, Սուրեն Գրիգորյան, Նազելի Բաղսադարյան, Արմեն Խաչատրյան, Ալեքսանդր Սիրունյան և այլք։
Այսօր էլ մամուլը գրել է, որ «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը արդարադատության նախարարի երկու նոր թեկնածուների է դիտարկում. ՆԳ նախարարի տեղակալ Արփինե Սարգսյանը և «Հայաստանի մանուկներ» հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Լիանա Ղալթաղչյանը։
Panorama.am-ը փաստաբան Երվանդ Վարոսյանից հետաքրքրվեց, ո՞րն է պատճառը, որ իշխող ուժում չեն կարողանում նախարարի պատշաճ թեկնածու գտնել՝ կադրային սո՞վ է, ինչպես գրում է մամուլը, թե՞ չեն ցանկանում բեռի տակ մտնել։
Երվանդ Վարոսյան-Այս պարագայում բոլոր տարբերակները միաժամանակ կան։ Ես չեմ պատկերացնում մարդ, մասնագետ, իրավաբան, որ կհամաձայնի Նիկոլ Փաշինյանի կառավարությունում աշխատել, որովհետև կարծեմ արդեն կանխատեսելի է, թե ինքն այնտեղ ինչով է զբաղվելու։ Ապագա նախարարը չի զբաղվելու արդարադատության ոլորտը համակարգելով, կարգավորելով, օրենսդրական դաշտում առկա բացերը լրացնելով, դատական համակարգի նկատմամբ՝ ոչ թե ըստ իշխանության ցանկության, այլ ըստ օրենքի, կարգապահական վարույթ նախաձեռնելով։ Բնականաբար իրեն հարգող իրավաբանը, բնական է, այդտեղ գործ չունի։
Panorama.am-Հետևաբար ինչո՞վ է զբաղվելու ապագա նախարարը։
Երվանդ Վարոսյան-Նիկոլի քմահաճույքները կատարելով, որոնք ուղղված են իր իշխանությունը երկարացնելուն, ինչով զբաղվել են մնացած բոլորը մինչ օրս, այդ թվում նաև պատմության գիրկը նետվածները։ Հիմա բայց ինձ ուրիշ բան է զարմացնում, ինչի՞ համար է այս փնտրտուքը, ՔՊ-ի տեսակետից ի՞նչ վատ թեկնածու է Արփի Դավոյանը։  ՔՊ-ի կադրերից Արփին ինչո՞վ էր տարբերվում, ինչ-որ պետք է անում էր, ինչ-որ պետք է խոսում էր, վարկեր էլ ունի, կարծեմ։ Հոյակապ թեկնածու։ Զարմանալի է այս փնտրտուքը, ի՞նչ են ուզում գտնել։
Panorama.am-Այսինքն, Ձեզ համար հասկանալի չէ՞, ինչու Արփի Դավոյանի թեկնածությանը կողմ չքվեարկեցին։
Երվանդ Վարոսյան-Հա, իհարկե, զարմանալի է։ Քվեարկողներին էլ նայում ես, մեկը լինի, իրենց կողմ կամ դեմ քվեարկի։ Դեմ քվեարկողներից ոչ մեկին Արփի Դավոյանը ոչնչով չի զիջում։ Անհասկանալի ինչ-որ խաղեր են խաղում։
Panorama.am-Դուք ասում եք՝ դժվար լինի մի իրավաբան, որ համաձայնի Փաշինյանի օրոք նախարարի պաշտոնը զբաղեցնել...
Երվանդ Վարոսյան-Չէ, իրեն հարգող, թե չէ շատ կան իրավաբաններ, որ հերթով կանգնած են, ընդ որում դրանք ավելի շատ են, քան իրենց հարգողները։ Այնպես որ բազան կա։
Panorama.am-Պարոն, Վարոսյան, այս պահին արադարադատության ոլորտում ի՞նչ կարևոր խնդիրներ կան, որոնք պետք է առաջնահերթ լուծվեն,  երբ գտնվի պատշաճ թեկնածու, իրեն հարգող իրավաբան, ենթադրենք լինի մի իրավիճակ, երբ միջամտություն չկա իշխանության կողմից։
Երվանդ Վարոսյան-Եթե մենք վեր հանենք իրական խնդիրները, դա կլինի անիմաստ զբաղմունք, որովհետև Ձեր հարցի երկրորդ մասը չի լինելու, նրանք չեն ընտրում թեկնածու, որ ինչ-որ խնդիր լուծի։ Այս իշխանության օրոք, մեր՝ առանց այդ էլ ոչ անկախ դատական համակարգը բնաջնջվեց, չկա որպես այդպիսին, գոյություն չունի, քաղաքական հետապնդումները դեռ թողնենք մի կողմ։ Այն վերածվել է դատախազության զուգահեռ ռեպրեսիվ մի համակարգի։ Հիմա եթե մենք խոսենք այն մասին, որ Նիկոլի նախարարը պիտի էդ հարցով զբաղվի, բնական է, որ չի զբաղվելու, քանի որ Նիկոլի իշխանությունը պահելու տեսակետից պետք է, որ այդ համակարգը չլինի, եկողն էլ զբաղվելու է միայն նրանով, որ քաղաքական իշխանության վերահսկողությունից այդ համակարգը չփախնի։

Ерванд Варосян: Какие-то непонятные игры вокруг кандидатуры на пост министра юстиции Армении
В возглавляемой Николом Пашиняном партии «Гражданский договор» долгое время – уже три недели – не могут найти подходящего кандидата на пост министра юстиции, которого поддержало бы большинство членов правления политсилы.
Число уже выдвинутых на пост главы Минюста Армении, прошедших через голосование и отвергнутых членами партии и собственной команды кандидатов скоро превысит десять: Арпи Давоян, Сурен Григорян, Назели Багдасарян, Армен Хачатрян, Александр Сирунян и другие.
А сегодня пресса написала, что  партия «Гражданский договор» рассматривает двух новых кандидатур на пост министра юстиции: это заместитель министра внутренних дел Арпине Саркисян и исполнительный директор фонда «Дети Армении» Лиана Галтагчян.
Вокруг данной темы корреспондент Panorama.am побеседовала с адвокатом Ервандом Варосяном.
– В чем причина того, что в правящей политической силе не могут найти подходящего кандидата на пост министра юстиции Армении – кадровый голод, как пишет пресса, или нежелание брать на себя такое бремя?
– В данном случае все варианты верны одновременно. Я не могу представить человека, специалиста, юриста, который согласился бы работать в правительстве Никола Пашиняна, потому что, думаю, уже предсказуемо, чем он там будет заниматься. Будущий министр не будет заниматься координацией и регулированием сферы юстиции, заполнением существующих пробелов в законодательном поле, возбуждением дисциплинарных производств в отношении судебной системы не по желанию властей, а в соответствии с законом. Естественно, уважающему себя юристу там нечего делать.
– Чем соответственно будет заниматься будущий министр юстиции?
– Исполнением прихотей Никола, направленных на продление его власти, тем, чем до сих пор занимались все его предшественники, в том числе отправленные в объятия истории. Но сейчас меня удивляет другое: для чего этот поиск, чем плоха, с точки зрения ГД, кандидатура Арпи Давоян? Чем Арпи отличалась от кадров ГД? Что надо – делала, что надо – говорила, кредиты у нее тоже есть, кажется. Отличный кандидат. Этот поиск кандидата удивляет, что они хотят найти?
– То есть для Вас непонятно, почему не поддержали кандидатуру Арпи Давоян?
– Да, конечно, это удивляет. Смотришь на голосующих – за них бы самих впору голосовать «за» или «против». Арпи Давоян ничем не уступает никому из тех, кто голосовал против нее. Они играют в какие-то непонятные игры.
– Говорите – вряд ли найдется юрист, который согласится занимать пост министра при Пашиняне...
–Нет, я про уважающих себя юристов. А так – много юристов, вставших в очередь. Кстати, их больше, чем уважающих себя. Так что, база есть.
– Г-ин Варосян, какие на данный момент важные проблемы имеются в сфере юстиции, которые должны быть решены в приоритетном порядке, когда будет найдена подходящая кандидатура, пост займет уважающий себя юрист? Предположим, когда будет ситуация без вмешательства со стороны власти.
– Если говорить о реальных проблемах, то это бессмысленное занятие, потому что вторая часть Вашего вопроса реальностью не станет: они не выбирают кандидата для решения какой-то проблемы. При этой власти наша и без того не независимая судебная система была уничтожена, ее не существует как таковой, оставим еще в стороне политические преследования. Она, параллельно прокуратуре, превратилась в репрессивную систему. Естественно, что министр Никола решением проблем заниматься не будет, поскольку с точки зрения сохранения власти Никола нужно, чтобы этой системы не было. А тот, кто займет пост министра юстиции, будет заниматься обеспечением того, чтобы система не ускользнула из-под контроля политической власти.