«Կազանյան հանդիպումից հետո վաղաժամ է հեռուն գնացող ենթադրություններ անել»,-Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց քաղաքագետ Սուրեն Սուրենյանցը՝ արձագանքելով հարցին, հնարավո՞ր է մինչև Բաքվում կայանալիք COP 29 գագաթնաժողովը Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև խաղաղության հաստատման ուղղությամբ ինչ-ինչ քայլերի ականատես լինենք։
Նրա գնահատմամբ, հանդիպման վերաբերյալ տարածված տեքստը շատ ընդհանուր է, տեքստ՝ ոչ մի բանի մասին։
«Չեմ կարծում, որ COP29-ին ընդառաջ ինչ-որ քայլեր լինեն, գրեթե անհնար եմ համարում, քանի որ միջացառմանը մնացել է ընդամենը 20 օրից էլ քիչ ժամանակ։ Այնտեղ խոսվել է, որ հնարավորինս սեղմ ժամկետում պետք է ամբողջացնեն հայտարարությունը, ես պատճառ չեմ տեսնում, թե ինչու Ադրբեջանը պետք է շտապի»,-ասաց Սուրենյանցը։
Հիշեցնենք, երեկ Փաշինյանն իր ելույթում մասնավորապես հայտարարել էր. «Համաձայնագրի նախագիծը համաձայնեցվել է առնվազն 80-90 տոկոսով։ Արդեն լիովին համաձայնեցված են միմյանց տարածքային ամբողջականության փոխադարձ ճանաչման, տարածքային փոխադարձ պահանջների բացակայության և հետագայում նման պահանջներ չներկայացնելու պարտավորության, ուժի և ուժի սպառնալիքի չկիրառման սկզբունքի պահպանման, միմյանց ներքին գործերին չմիջամտելու, դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատելու և խաղաղության պայմանագրի կողմերի ստանձնած պարտավորությունների կատարման երկկողմ մեխանիզմների ստեղծման վերաբերյալ ձևակերպումները»։
Քաղաքագետն այս առումով ընդգծեց՝ հայտնի էլ չէ, թե որ կողմն է իր դիրքերից զիջումներ կատարել, քանի որ մոտեցումների ակնհայտ տարբերություն կար, Հայաստանն առաջարկում էր համաձայնեցված 13 սկզբունքներրի ներքո ստորագրել, իսկ Ադրբեջանը հակադարձում էր, որ այն հակասում է դիվանագիտական հայտնի սկզբունքին։
«Ես պատճառ չեմ տեսնում, թե ինչու Բաքուն պետք է զիջման գնա։ Իսկ եթե մյուս երեք կետերի շուրջ պետք է բանակցությունները շարունակվեն, դա հաստատ 10-15 օրվա խնդիր չէ։ Այս պահին Բաքուն չի գնա ստորագրման, քանի որ իրենց բոլոր հայտարարություններն այլ բանի մասին են։ Իրենք վերսալյան մոդելով կապիտուլյացիա են ուզում պարտադրել Հայաստանին, համենայն դեպս իմ տպավերությունը դա է»,-ասաց Սուրենյանցը։
Այդ համատեքստում նա հիշեցրեց Բաքվից հնչած հայտարարությունը, ըստ որի խաղաղության պայմանագրի սուբյեկտը պետք է լինի ոչ թե Նիկոլ Փաշինյանը, այլ Հայաստանի ժողովուրդը։ Սա ենթադրում է պարտադրել հանրաքվե, որը ներառելու է մի շարք ցավոտ հարցեր՝ այդ թվում Սահմանադրության փոփոխություն։
«Այլ կերպ ասած, Ադրբեջանը Հայաստանին դենացիֆիկացիա և դեմիլիտարիզացիա է պարտադրում, ինչը հաջողությամբ առայժմ իրականացնում է։ Զսպող հանգամանք չկա։ Ես չեմ պատկերացնում ինչ զորավոր ազդեցությամբ նամակ պետք է լինի կամ ինչ երաշխավորություն այս տուրբուլենտ աշխարհում, որ Ադրբեջանի կարծր դիրքորոշում այն կարգի փոխի, որ Ադրբեջանը 15-20 օրում գնա համաձայնության։ Նշաններ չեմ տեսնում, նույնիսկ երեկվա հանդիպման համատեքստում»,-ասաց նա։

Суренянц: Не вижу причин, почему Азербайджан должен спешить
«После состоявшейся накануне, 24 октября, встречи премьер-министра Армении Никола Пашиняна и президента Азербайджана Ильхама Алиева на полях саммита БРИКС в Казани преждевременно делать далеко идущие предположения», – сказал в комментарии для Panorama.am политолог Сурен Суренянц в ответ на вопрос, можем ли мы стать свидетелями каких-то шагов на пути к установлению мира между Арменией и Азербайджаном до климатической конференции ООН в Баку COP29, которая состоится в ноябре.
По его оценке, пресс-релиз, распространенный по итогам встречи Пашиняна и Алиева в Казани, носит очень общий характер, это текст ни о чем.
«Я не думаю, что перед COP29 будут какие-то шаги, считаю это практически невозможным, поскольку до этого мероприятия осталось меньше 20 дней. В пресс-релизе говорится о цели финализации соглашения о мире и его заключения в кратчайший возможный срок, но я не вижу причины, почему Азербайджан должен спешить», – сказал Суренянц.
Напомним, Никол Пашинян накануне, 24 октября, в своей речи на саммите БРИКС в Казани в частности заявил:
«И Армения, и Азербайджан в течение последних месяцев неоднократно заявляли, что проект договора «Об установлении мира и межгосударственных отношений между Республикой Армения и Азербайджанской Республикой» согласован, как минимум, на 80-90 процентов. Уже полностью согласованы формулировки относительно обоюдного признания территориальной целостности друг друга; об отсутствии взаимных территориальных претензий, и обязательства не выдвигать таких претензий в будущем; по вопросу соблюдения принципа неприменения силы и угрозы силой; невмешательства во внутренние дела друг друга; установления дипломатических отношений и создания двусторонних механизмов для выполнения обязательств, принятых сторонами мирным договором».
В этой связи политолог подчеркнул – неизвестно, какая сторона пошла на уступки со своих позиций, так как ранее наблюдалась очевидная разница в подходах: Армения предлагала подписать согласованные 13 принципов, а Азербайджан возражал, что это противоречит известному дипломатическому принципу, согласно которому «ничто не согласовано, пока не согласовано все».
«Я не вижу причин, по которым Баку должен идти на уступки. А если переговоры по остальным трем пунктам должны продолжаться, то это точно не вопрос 10-15 дней. На данный момент Баку не пойдет на подписание, поскольку все звучащие из Азербайджана заявления о другом. Они хотят навязать Армении капитуляцию по версальской модели, по крайней мере, у меня такое впечатление», – сказал Суренянц.
В этом контексте он напомнил заявление из Баку, согласно которому субъектом мирного договора должен быть не Никол Пашинян, а народ Армении. Это подразумевает принуждение к референдуму, который будет включать в себя ряд болезненных вопросов, включая изменение Конституции.
«Иными словами, Азербайджан навязывает Армении денацификацию и демилитаризацию, что успешно сейчас осуществляется. Никаких сдерживающих обстоятельств нет. Я не представляю, насколько мощное письмо должно быть или какая гарантия в этом турбулентном мире, чтобы изменить жесткую позицию Азербайджана настолько, что он за 15-20 дней придет к заключению соглашения. Я не вижу никаких признаков, даже в контексте вчерашней встречи», – сказал он.