Իրանի ԱԳՆ-ն Իսրայելի հարվածից հետո հայտարարում է պաշտպանության իրավունքի մասին
Իսրայելը օդային ուժերով հարձակվել է Իրանի վրա՝ սպանելով երկու իրանցի զինվորների։ Իսլամական Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունը նշել է, որ ունի պաշտպանության իրավունք՝ համաձայն ՄԱԿ-ի կանոնադրության
Իրանը հոկտեմբերի 26-ի գիշերն իր տարածքի վրա Իսրայելի հարձակումը դիտարկում է որպես միջազգային իրավունքի և ՄԱԿ-ի կանոնադրության խախտում։
«Ինչպես բազմիցս ընդգծել են Իրանի իրավասու մարմինները, Իրանի Իսլամական Հանրապետությունը, հիմնվելով ՄԱԿ-ի կանոնադրության 51-րդ հոդվածում արտացոլված օրինական պաշտպանության բնական իրավունքի վրա, համարում է, որ օտարերկյա ագրեսիվ գործողություններից պաշտպանվելու իրավունք և պարտավորություն ունի», - մեջբերում է Tasnim գործակալությունը հայտարարության տեքստը։
Sky News Arabia-ի աղբյուրներն ավելի վաղ հայտնել էին, որ Իրանը միջնորդի միջոցով տեղեկացրել է Իսրայելին իր տարածքում գիշերային հարվածներին չպատասխանելու որոշման մասին։ Մինչ այս Tasnim գործակալությունը, հղում անելով իր աղբյուրին, գրել էր, որ Թեհրանը պատրաստ է «համաչափ պատասխան» տալ Իսրայելի հարվածին։
Հոկտեմբերի 26-ի գիշերը Իսրայելի պաշտպանության բանակը հայտարարել էր Իրանում ռազմական օբյեկտների վրա հարձակումների մասին։ Իրանի հակաօդային պաշտպանության ուժերը հայտնել են, որ Իլամի, Թեհրանի և Խուզեստանի նահանգների ռազմական թիրախները հարձակման են ենթարկվել, սակայն գրոհի մեծ մասը հետ է մղվել հակաօդային պաշտպանության համակարգերի միջոցով:

Iran says has inherent right to self-defense after Israeli attack
The Iranian Foreign Ministry denounces Israel's aggressive actions against certain military installations in Iran, characterizing them as a blatant infringement of international law and the United Nations Charter.
In a statement issued on Saturday, it is asserted that the Islamic Republic of Iran, invoking its inherent right to self-defense as enshrined in Article 51 of the UN Charter, believes it is both entitled and obligated to respond to foreign acts of aggression, the Tehran Times reported.
The Ministry of Foreign Affairs reiterates that Iran, reminding each member state of their obligations under the United Nations, the “Convention on the Prevention and Punishment of the Crime of Genocide,” and the “Four Geneva Conventions of 1949,” urges immediate and collective action against egregious violations of international law, the UN Charter, the Genocide Convention, and international humanitarian law, all of which represent serious threats to international peace and security.
The statement underscores the urgent need for the international community to mobilize swiftly to halt the "genocide and militaristic actions of the Zionist regime."