Իuրայելը հարվшծներ է հասցրել Իրшնին, գործողությունը ստացել է «Ապաշխարության օրեր» ծածկանունը
Իրանի վրա հարձակման Իսրայելի գործողությունը, որը տեղի է ունեցել շաբաթ գիշեր, ստացել է «Ապաշխարության օրեր» ծածկանունը: Ռիա նովոստիի հաղորդմամբ, հայտնում է Axios-ի թղթակից Բարաք Ռավիդը X սոցիալական ցանցի իր էջում՝ վկայակոչելով Իսրայելի պաշտպանության ուժերի ներկայացուցիչների ճեպազրույցը։
Իսրայելի Պաշտպանության բանակը շաբաթ գիշերը հայտարարել էր, որ հարվածներ կհասցնի Իրանում ռազմական օբյեկտներին՝ հոկտեմբերի 1-ին հրեական պետության վրա հարձակումներին պատասխանելու շրջանակում։ CBS News-ը, հղում անելով իր աղբյուրին, հայտնում է, որ Իրանի վրա Իսրայելի հարձակումը սահմանափակվել է ռազմական թիրախներով և չի տարածվել միջուկային կամ նավթային օբյեկտների վրա։
Գործողությանը մասնակցել են տասնյակ կործանիչներ, լիցքավորող և հետախուզական ինքնաթիռներ։ Սա իսրայելական առաջին ռազմական գործողությունն է Իրանի տարածքում, որի պատասխանատվությունը իշխանությունները պաշտոնապես ստանձնել են:
Իրանական կողմը, ինչպես հաղորդում է իրանական Tasnim պետական գործակալությունը՝ վկայակոչելով բարձրաստիճան աղբյուրին, պատրաստ է պատասխանել Իսրայելին։

СМИ: Операция Израиля по атаке Ирана носила кодовое название «Дни покаяния»
Операция Израиля по атаке Ирана, произошедшая в ночь на субботу, носила кодовое название "Дни покаяния", сообщает корреспондент портала Axios Барак Равид на своей странице в соцсети X со ссылкой на брифинг представителей армии обороны Израиля.
Армия обороны Израиля (ЦАХАЛ) в ночь на субботу заявила о нанесении ударов по военным объектам в Иране в рамках ответа на атаки на еврейское государство 1 октября. Телеканал CBS News со ссылкой на источник сообщал, что израильская атака по Ирану ограничилась военными целями и не распространилась на ядерные или нефтяные объекты, передает РИА Новости.
В операции участвовали десятки истребителей, самолетов-заправщиков и разведывательных бортов. Это первая в истории израильская военная операция на территории Ирана, за которую власти официально взяли ответственность.
Иранская сторона, как сообщало иранское государственное агентство Tasnim со ссылкой на высокопоставленный источник, готова ответить Израилю.