Պետությունը միայն ու միայն հաց վաստակելու գործիք է. Փաշինյան
«Պետությունը միայն ու միայն սեփական քաղաքացիների համընդհանուր բարեկեցությունն ապահովվելու գործիք է, կամ, ժողովրդի լեզվով ասած, հաց վաստակելու գործիք է»,- Ազգային ժողոում 2025 թ. պետական բյուջեի նախագծի քննարկմանն ասաց Նիկոլ Փաշինյանը։
Ըստ նրա, այսպես պետք է ընկալի պետությունն ինքն իրեն, և այսպես պետք է ընկալեն քաղաքացիներն իրենց պետությունը, որովհետև եթե պետության պետական  և ժողովրդական ընկալումը սա չէ, այդ պետության գոյության հեռանկարը կասկածի տակ։ Փաշինյանի խոսքով, հենց նման համակարգային ընկալման բացակայությունն է և էր պատճառը, որ Հայաստանի ավելի քան 1 միլիոն քաղաքացիներ բարեկեցության իրենց  կենսական կարիքը հոգալու համար սկսած 1990-ականների սկզբից արտագաղթել են ու արտագաղթում են ՀՀ-ից։

Никол Пашинян: Государство – это инструмент зарабатывания на хлеб
«Государство – это только и только инструмент обеспечения общего благополучия собственных граждан, говоря языком народа, инструмент зарабатывания хлеба», – заявил Никол Пашинян 28 октября в парламенте во время предварительного обсуждения проекта госбюджета на 2025 год.
По его мнению, именно так должно воспринимать себя государство, и именно так граждане должны воспринимать свое государство, потому что если государственное и народное восприятие государства не такие, то перспектива существования этого государства окажется под вопросом.
Эмиграцию из Армении в последние тридцать лет, с начала 1990-ых, он также связал с той самой логикой, что граждане не связывают свое благополучие с государством.
«Многие из тех, кто остался здесь, также связывали свою надежду на благополучие с отъездом из страны», – сказал он.