Մինչև COP29-ի մեկնարկն ազատ արձակել պաշտոնապես հաստատված 23 հայ ռազմագերիներին. Հայաստանի քաղհասարակության ներկայացուցիչները դիմել են COP29 նստաշրջանի մասնակիցներին
13:36 28/10/2024
Հայաստանի քաղհասարակության կազմակերպությունները կոչով դիմել են ՄԱԿ-ի Կլիմայի փոփոխության մասին շրջանակային կոնվենցիայի կողմերին և COP29 նստաշրջանի մասնակիցներին.
«2024թ. նոյեմբերին Բաքվում կանցկացվի ՄԱԿ-ի Կլիմայի փոփոխության մասին շրջանակային կոնվենցիայի կողմ երկրների համաժողովի հերթական` 29-րդ նստաշրջանը («COP29»), որտեղ քննարկվելու են առանցքային հարցեր։
Մենք՝ Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիական հասարակության ներքոստորագրյալ կազմակերպություններս, անչափ կարևորում ենք քաղաքացիական հասարակության մասնակցությունը կլիմայի փոփոխության թեմայով միջազգային գործընթացներում, սակայն հնարավորություն չունենալով մասնակցել Բաքվում կազմակերպվող COP29-ին Ադրբեջանի հակահայ քաղաքականության պատճառով, հանդես ենք գալիս սույն հայտարարությամբ։
COP29-ը Բաքվում անցկացնելու վերաբերյալ որոշումն ինքնին խնդրահարույց էր՝ հաշվի առնելով ոչ միայն նման միջոցառումը հանածո վառելիքի վրա հիմնված տնտեսությամբ երկրում անցկացնելու հանգամանքը, այլև տվյալ պետության կողմից այդ վառելիքից ստացված շահույթներով ռազմական ագրեսիայի ծավալումը և միջազգային իրավունքի կոպիտ խախտումները: Դրանք ներառում են Լեռնային Ղարաբաղում 2020թ աշնանը սանձազերծած ռազմական ագրեսիան՝ ուղեկցված ծանրագույն պատերազմական հանցագործություններով, 100,000-ից ավելի հայ բնակչության ավելի քան 9-ամսյա շրջափակումը և սովի մատնումը, բնակչության մշտական ահաբեկումը, 2023թ․ սեպտեմբերին ռազմական հարձակումը, Լեռնային Ղարաբաղի հայ բնակչության բռնի տեղահանումը և ամբողջական էթնիկ զտումը, ինչպես նաև Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ ռազմական հարձակումները և առանձին հատվածների գրավումը։ Ադրբեջանի իշխանությունները Հայաստանի հետ խաղաղության բանակցություններ վարելու իմիտացիային զուգահեռ շարունակում են մի քանի տասնամյակ շարունակվող հակահայ և հակահայաստանյան քարոզը պետական բարձր մակարդակով և հայկական մշակութային ժառանգության ու հայկական հետքի ոչնչացումն իրենց տիրապետության տակ գտնվող տարածքներում։
Հայաստանի ինքնիշխան տարածքում գրավելով ռազմավարական բարձունքներ՝ Ադրբեջանը ձեռք է բերել հսկողություն ճանապարհների և բնակավայրերի նկատմամբ, ուղղակիորեն սպառնալով քաղաքացիական բնակչության անվտանգությանը, ինչպես նաև հեշտացրել իր հասանելիությունը Հայաստանի բնական ռեսուրսներին, այդ թվում՝ հանքավայրերին, անտառներին ու ջրային աղբյուրներին։ Որոշ անտառներ («Շիկահող» պետական արգելոց, «Սոսիների պուրակ» արգելավայր) ու ջրավազաններ (Ջերմուկի ջրաբանական արգելավայր, Սև լճեր) գտնվում են Ադրբեջանի ռազմական ուժերի տիրապետության տակ և ամբողջությամբ անհասանելի են այդ տարածքների բնակչության համար։
Ամիսներ շարունակ Հայաստանին նորանոր պահանջներ առաջադրելով որպես խաղաղության պայմանագրի կնքման նախապայման՝ վերջերս Ադրբեջանը հրաժարվեց արդեն իսկ համաձայնեցված հարցերի շուրջ պայմանագիր ստորագրելուց։ Միաժամանակ այն ակտիվացրեց Եվրամիության մոնիտորինգային քաղաքացիական առաքելությունը Հայաստանից դուրս հանելու իր իր պահանջը, ինչն, ըստ էության, հաստատում է, որ տվյալ երկիրը խաղաղության հասնելու որևէ մտադրություն չունի, որ «խաղաղության COP» կոչվածը կեղծ էր, և որ COP29-ին կարող է հետևել նոր պատերազմ տարածաշրջանում։
Ադրբեջանը մինչ օրս իր բանտերում է պահում դեռևս 2020 թվականից տարբեր ժամանակահատվածներում գերեվարված ազգությամբ հայ 23 անձի, այդ թվում՝ ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց, ներառյալ՝ Լեռնային Ղարաբաղի նախկին ղեկավարությանը, որոնց օգտագործում է որպես մանրադրամ՝ տարբեր զիջումներ կորզելու Հայաստանից, ինչպիսին հենց COP29-ը Ադրբեջանում կազմակերպելու համաձայնությունն էր։ Գերեվարված հայերը մեղադրվում կամ դատապարտվել են շինծու հանցագործությունների համար՝ արդար դատաքննության իրավունքի կոպտագույն խախտումներով։ Ադրբեջանում հայ գերիների նկատմամբ դաժան վերաբերմունքի և խոշտանգման, միջազգային հումանիտար իրավունքի և մարդու իրավունքների կոպիտ ոտնահարումների մասին են վկայում UN Committee against Torture, Human Rights Watch զեկույցները, ուստի հրատապ է նրանց ազատումը և վերադարձը Հայաստան։
Ըստ իրավապաշտպանների կողմից փաստագրված տվյալների՝ 2020-2023թթ․ զինված ընդհարումների ընթացքում Ադրբեջանում գերեվարվել է ևս առնվազն 80 հայ, որոնց գտնվելու մասին ադրբեջանական իշխանությունները տեղեկություն չեն տրամադրում։ Մոտ 200 անձ էլ անհետ կորել է, սակայն հասանելիություն չի տրվում միջազգային կամ հայաստանյան որոնողական խմբերին՝ վերադարձնելու զոհվածների աճյուններն իրենց հարազատներին։
Ադրբեջանի ագրեսիվ վարչակազմը նաև հետապնդում է սեփական այլախոհ քաղաքացիներին, այդ թվում՝ լրագրողների, իրավապաշտպանների և բնապահպանների, որոնց շրջանում ազատազրկվածների թիվը տարբեր տվյալներով 250-300 է: Միջազգային կազմակերպությունների զեկույցներում նշվում է, որ շարունակական բռնաճնշումների հետևանքով Ադրբեջանում անկախ քաղաքացիական հասարակությունը հիմնականում վերացել է։ Ուստի, կարելի է ակնկալել, որ COP29-ին մասնակից ադրբեջանական հասարակական կազմակերպություններն առաջ են տանելու Իլհամ Ալիևի օրակարգը։
Ադրբեջանի վարչակազմի հակամարդկային քաղաքականությունը լեգիտիմացնելուց զերծ պահելու նպատակով՝ կոչ ենք անում ՄԱԿ-ի Կլիմայի փոփոխության մասին շրջանակային կոնվենցիայի կողմերին և COP29-ի մասնակիցներին օգտագործել միջոցառման բոլոր հնարավոր հարթակներն ու հնարավորությունները և ընդգծել տարածաշրջանում խաղաղություն ապահովելու ու փոխադարձ վստահություն կառուցելու հրամայականն ու ակնկալիքը։
Հորդորում ենք Ձեզ դատապարտել Ադրբեջանին Լեռնային Ղարաբաղում պատերազմական հանցագործությունների, հումանիտար իրավունքի ոտնահարումների, բնիկ հայերի էթնիկ զտում իրականացնելու, հայկական պատմամշակութային ժառանգության ոչնչացման ու էկոլոգիական հանցագործությունների համար և Ադրբեջանից պահանջել․
● անմիջապես, մինչև COP29-ի մեկնարկն ազատ արձակել պաշտոնապես հաստատված 23 հայ ռազմագերիներին և քաղաքացիական անձանց․
● ապահովել միջազգային կազմակերպությունների մուտքը փակ հաստատություններ՝ գերեվարված այլ անձանց հայտնաբերելու համար և  որոնողական աշխատանքների իրականացումը Լեռնային Ղարաբաղում՝ զոհված անձանց աճյունները հարազատներին վերադարձնելու նպատակով․
● ազատ արձակել Ադրբեջանի այլախոհ խղճի ու քաղաքական բանտարկյալներին։
Միաժամանակ, հրավիրում ենք Ձեր ուշադրությունը Ադրբեջանի՝ սեփական ապօրինություններն ու հանցագործությունները կոծկելու ու «կանաչով շղարշելու» գործողություններին և ակնկալում համապատասխան գնահատական։ Մասնավորապես՝
● Ադրբեջանի կողմից առաջադրված՝ հանածո վառելիք արտադրող երկրների և ընկերությունների կամավոր ներդրումներով «Կլիմայի ֆինանսավորման գործողությունների հիմնադրամի (CFAF)» ստեղծման նախաձեռնությունը հակասում է ՄԱԿ-ի Կլիմայի փոփոխության մասին շրջանակային կոնվենցիայի և Փարիզյան համաձայնագրի փիլիսոփայությանը։
● Բաքվի կողմից COP29-ի օրակարգ մտցված՝ «կանաչ էներգետիկ գոտիներ և միջանցքներ» ստեղծելու պատրաստակամությունը կեղծ է՝ հաշվի առնելով, որ Ադրբեջանը 2020 թվականի պատերազմի ժամանակ Լեռնային Ղարաբաղում քիմիական զենք է կիրառել և ոչնչացրել 1,815 հա անտառ, իսկ ներկայում զանգվածաբար հատում է նաև Հայաստանի ինքնիշխան տարածքում գրավված անտառները, ոչնչացնում էկոհամակարգը, ոչնչացված կանաչի հաշվին կառուցում տասնյակ կիլոմետրերի հասնող ճանապարհների ցանց և տեղադրում ականներ՝ սահմանափակելով հարակից բնակավայրերի բնակիչների տեղաշարժը և զրկելով նրանց ջրի  հասանելիությունից։
● Ադրբեջանի կողմից առաջ քաշված COP-ի անցկացման ժամանակահատվածում «զինադադարի» գաղափարը՝ Օլիմպիական զինադադարի օրինակով ոչ այլ ինչ է, քան իր նախկին ու ներկա ագրեսիաները մոռացության տալու և պատասխանատվությունից խուսափելու, ինչպես նաև COP29-ից հետո իր ռազմական գործողություններն արդարացնելու փորձ։ Հիշեցնենք, որ հենց Ադրբեջանն էր 2020թ-ին արհամարհել ՄԱԿ Գլխավոր քարտուղարի գլոբալ հրադադարի կոչը՝ պայմանավորված COVID-ի համավարակով և հարձակում էր նախաձեռնել Լեռնային Ղարաբաղի վրա՝ խախտելով կոնֆլիկտը բացառապես խաղաղ եղանակով լուծելու սկզբունքը։
Կլիմայական մարտահրավերների լուծմանը խոչընդոտող գործոնները վերացնելու նպատակով կոչ ենք անում ՄԱԿ-ի Կլիմայի փոփոխության մասին շրջանակային կոնվենցիայի կողմերին, համաժողովի բյուրոյին և COP29-ի մասնակիցներին՝
● ձեռնարկել քայլեր, որոնք կապահովեն կլիմայական արդարության և էներգետիկ աղքատության հաղթահարման սկզբունքների իրականացումը
● սահմանել կլիմայի ֆինանսավորման նոր գլոբալ թիրախ՝ աջակցելու զարգացող երկրների վրա կլիմայի փոփոխության ազդեցության մեղմման և հարմարվողականության ջանքերին
● ստեղծել պատասխանատվության մեխանիզմներ՝ կլիմայական և կանաչ հիմնադրամներից ֆինանսավորվող ծրագրերի թափանցիկության և հաշվետվողականության համար՝ խուսափելով մանիպուլյացիաներից
● կլիմայի գլոբալ քաղաքականությունը տանել կլիմայական վնասների և ձեռքբերումների իրական ցուցանիշների ձևավորման ուղիով
● զերծ մնալ գազի և նավթի արդյունահանման ու վաճառքի հիման վրա իրենց բյուջեները կառուցած, նավթագազային կորպորացիաներին սպասարկող կառավարություններին կլիմայական ռեսուրսներով և կանաչ ֆոնդերով  խրախուսելուց
● դադարեցնել երկակի ստանդարտների քաղաքականությունը, որը հնարավորություն է տալիս նավթագազային բիզնեսով զբաղվող միջազգային ընկերություններին ավելացնելու իրենց եկամուտներն արդյունահանման ծավալների ընդլայնման հաշվին՝ խախտելով կոնվենցիայով, Փարիզյան համաձայնագրով և միջազգային կարգավորող փաստաթղթերով նախատեսված հիմնարար սկզբունքներն ու պարտավորությունները
● աջակցել կլիմայի փոփոխության թեմայով միջազգային գործընթացներում հաշմանդամություն ունեցող անձանց խմբի (constituency) ստեղծմանը՝ ապահովելու, որ հաշմանդամություն ունեցող անձանց ձայնը լսելի լինի, իսկ կլիմայի քաղաքականությունը՝ ներառական և մատչելի
● Փարիզյան համաձայնագրի ներքո ստեղծված և գործող «Ոչ պետական սուբյեկտների գործողությունների հարթակում», որտեղ ներկայացված են տեղական համայնքային խմբերն ու տեղաբնիկ ժողովուրդները (indigenous people), ներգրավել ինչպե՛ս այն ժողովուրդներին, որոնք չունեն իրենց պետությունները, այնպե՛ս էլ՝ բռնի տեղահանված տեղաբնիկ ժողովուրդներին, այդ թվում՝ Արցախից բռնի տեղահանված հայությանը։
Հայտարարության ներքո ստորագրել են.
1. «Էկոլուր» տեղեկատվական ՀԿ
2. «Խազեր» էկոլոգամշակութային ՀԿ
3. «Հայաստանի անտառներ» ՀԿ
4. Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոն
5. Ժուռնալիստների «Ասպարեզ» ակումբ
6. Ժողովրդավարության զարգացման հիմնադրամ
7. «Բնական էկոնոմիկա» կլիմայական քաղաքացիական շրջանառու ներդրումային հիմնադրամ
8. «Հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների օրակարգ» ՀԿ
9. «Իրավունքների պաշտպանություն առանց սահմանների» ՀԿ
10. «Ագաթ» հաշմանդամություն ունեցող կանանց իրավունքների պաշտպանության կենտրոն ՀԿ
11. «Դալմա-Սոնա» կրթամշակութային, սոցիալ-բնապահպանական հիմնադրամ
12. «Առողջ միջավայր» ՀԿ
13. «Հայաստանի խուլերի միավորում» ՀԿ
14. «Հայկական բնապահպանական ճակատ» կամավորական նախաձեռնություն
15. «Կանաչ Հայաստան» ՀԿ
16. «Հավասար իրավունքներ, հավասար հնարավորություններ» հաշմանդամություն ունեցող անձանց շահերի պաշտպանության ՀԿ

Civil society groups call for release of Armenian prisoners before COP29 in Baku
Dozens of Armenian civil society organizations have urged the parties to the UN Framework Convention on Climate Change and participants of COP29 to secure the release of Armenian prisoners of war and civilians held in Azerbaijan before the climate summit. The full text of their joint statement is provided below.
"In November 2024, the 29th session of the Conference of the Parties to the UN Framework Convention on Climate Change (COP29) will be held in Baku, where key issues will be discussed.
We, the undersigned organizations of the civil society of the Republic of Armenia, emphasize the importance of civil society's participation in international processes concerning climate change. However, being unable to participate in COP29 in Baku due to Azerbaijan’s anti-Armenian policies, we are issuing this statement.
The decision to hold COP29 in Baku was problematic in itself, considering not only the fact that such an event is being held in a country with a fossil fuel-based economy but also the reality that this state uses profits from these resources to expand military aggression and blatantly violate international law. This includes the military aggression launched in Nagorno-Karabakh in the fall of 2020, accompanied by grave war crimes, the blockade and starvation of over 100,000 Armenians for more than nine months, the constant terrorizing of the population, the military attack in September 2023, the forced displacement of Nagorno-Karabakh's Armenian population, and the complete ethnic cleansing, as well as military attacks on the sovereign territory of the Republic of Armenia and the occupation of certain areas.
While pretending to engage in peace negotiations with Armenia, the Azerbaijani authorities continue the decades-long state-level anti-Armenian propaganda and the destruction of Armenian cultural heritage and traces in the territories under their control.
By occupying strategic heights in the sovereign territory of Armenia, Azerbaijan has gained control over roads and settlements, directly threatening the safety of the civilian population and facilitating its access to Armenia’s natural resources, including mines, forests, and water sources. Certain forests (“Shikahogh” State Reserve and “Plane Grove” Sanctuary) and water basins (Jermuk Hydrological Reserve and Sev Lakes) are under the control of Azerbaijani military forces and are entirely inaccessible to the local population of those areas.
For months, Azerbaijan has been posing new demands to Armenia as preconditions for signing a peace agreement, and recently it refused to sign an agreement on already agreed-upon issues. Simultaneously, it intensified its demand to remove the European Union's civilian monitoring mission from Armenia, which essentially confirms that this country has no intention of achieving peace, that the so-called “Peace COP” was a façade, and that COP29 may be followed by another war in the region.
Azerbaijan continues to hold 23 ethnic Armenians, including prisoners of war and civilians, who were captured at various times since 2020. Among them are former leaders of Nagorno-Karabakh, whom Azerbaijan uses as bargaining chips to extract concessions from Armenia, such as Armenia's agreement to host COP29 in Azerbaijan. The captured Armenians are accused or convicted of fabricated crimes, with gross violations of their right to a fair trial. Reports from the UN Committee against Torture and Human Rights Watch testify to the cruel treatment, torture, and severe violations of international humanitarian law and human rights against Armenian prisoners in Azerbaijan. Their immediate release and return to Armenia are urgent.
According to documented data from human rights defenders, during the armed conflicts of 2020-2023, at least 80 more Armenians were captured in Azerbaijan, with Azerbaijani authorities providing no information on their whereabouts. Around 200 individuals are also missing, but international or Armenian search teams have not been granted access to recover the remains of the deceased for their families.
Azerbaijan's aggressive regime also persecutes its own dissenting citizens, including journalists, human rights defenders, and environmental activists, with the number of imprisoned individuals ranging between 250 and 300 according to various sources. International reports indicate that, due to continuous repression, an independent civil society in Azerbaijan has almost entirely disappeared. Therefore, it is expected that Azerbaijani civil society organizations participating in COP29 will advance Ilham Aliyev's agenda.
To prevent legitimizing the inhumane policies of Azerbaijan’s regime, we call upon the Parties to the UN Framework Convention on Climate Change and the participants of COP29 to make use of all platforms and opportunities during the event to highlight the imperative and expectation of ensuring peace in the region and building mutual trust.
We urge you to condemn Azerbaijan for war crimes in Nagorno-Karabakh, violations of humanitarian law, ethnic cleansing of the indigenous Armenian population, the destruction of Armenian historical and cultural heritage, and environmental crimes, and to demand accountability from Azerbaijan:
● Immediately, before the start of COP29, release the officially confirmed 23 Armenian prisoners of war and civilians,
● Ensure access for international organizations to closed facilities to identify other captured individuals and facilitate search operations to return the remains of deceased individuals to their families in Nagorno-Karabakh,
● Release Azerbaijan's dissenting prisoners of conscience and political detainees.
At the same time, we draw your attention to Azerbaijan's actions aimed at concealing its illegal activities and crimes under a “greenwashing” narrative, and we expect an appropriate assessment of these actions, particularly:
● The initiative by Azerbaijan to establish a "Climate Finance Action Fund (CFAF)" through voluntary contributions from fossil fuel-producing countries and companies contradicts the philosophy of the UN Framework Convention on Climate Change and the Paris Agreement.
● Azerbaijan’s declared commitment to creating “green energy zones and corridors,” as introduced in the COP29 agenda, is disingenuous. During the war in 2020, Azerbaijan used chemical weapons in Nagorno-Karabakh and destroyed 1,815 hectares of forest. Currently, it is also engaging in mass deforestation in the sovereign territory of Armenia, devastating ecosystems, building a network of roads spanning tens of kilometers over the destroyed greenery, and planting mines, restricting the movement of nearby residents and depriving them of access to water.
● The concept of a “ceasefire” during the COP, promoted by Azerbaijan in the style of the Olympic truce, is nothing more than an attempt to obscure its past and present aggressions, evade accountability, and later justify renewed military actions after COP29. Reminder: Azerbaijan ignored the UN Secretary-General’s call for a global ceasefire in 2020 due to the COVID pandemic and initiated an attack on Nagorno-Karabakh, violating the principle of resolving the conflict exclusively by peaceful means.
To overcome the obstacles to addressing climate challenges, we call on the Parties to the UN Framework Convention on Climate Change, the conference bureau, and the participants of COP29 to:
● Take steps to ensure the implementation of the principles of climate justice and the alleviation of energy poverty.
● Set a new global climate finance target to support developing countries in their efforts to mitigate the impacts of climate change and adapt to them.
● Establish accountability mechanisms to ensure transparency and responsibility in the programs funded by climate and green funds, avoiding manipulations.
● Guide global climate policy towards the development of genuine indicators for climate damages and achievements.
● Refrain from encouraging governments that base their budgets on gas and oil extraction and serve the interests of oil and gas corporations with climate resources and green funds.
● End the policy of double standards, which allows international companies engaged in oil and gas business to increase their profits through expanding extraction, in violation of the fundamental principles and obligations outlined by the Convention, the Paris Agreement, and other international regulatory documents.
● Support the creation of a disability group (constituency) in international climate processes to ensure that the voices of people with disabilities are heard and that climate policies are inclusive and accessible.
● Include in the “Non-State Actors Action Platform” established and operating under the Paris Agreement—where local community groups and indigenous peoples are represented—not only peoples without their own states but also forcibly displaced indigenous peoples, including Armenians forcibly displaced from Artsakh (Nagorno-Karabakh)."