Ի՞նչ ուղերձ է հղում սահմանին կանգնած զինծառայողին Սասունը. Տիգրան Աբրահամյան
«Ի՞նչ ուղերձ է հղում սահմանին կանգնած զինծառայողին այն մարդը, ով լինելով Փաշինյանի մերձավոր զինակիցն ու Երկրապահի ղեկավարը, ասում է`«ես կողմ եմ սահմանազատմանը, որովհետև մենք որևէ հնարավորություն չունենք Ադրբեջանի դեմ կռվել»»,-արձագանքելով ԵԿՄ նախագահ Սասուն Միքայելյանի հայտարարությանը՝ նշում է ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության քարտուղար Տիգրան Աբրահամյանը։
Նա հիշեցնում է.
«Այն մարդը, ում հրամանատարությամբ, այսօր էլ մարտական դիրքերում հերթապահություն է կրում ԵԿՄ-ն, հայտարարում է, որ դիմադրելու, պայքարելու ձև ու իմաստ չկա, ճիշտն ադրբեջանական պայմաններով հերթական կապիտուլյացիային գնալն է:
Իշխանության մեջ այդպիսի կարգավիճակ ունեցողի կողմից նման հայտարարությունը ծանր հարված է մեր պաշտպանողականությանն ու ամենօրյա ռեժիմով ծառայող, քրտինք թափող մեր զինծառայողին:
Սա նաև պատասխանն է Անդրանիկ Քոչարյան-Գագիկ Մելքոնյան անբաժան զույգի այն հայտարարություններին, թե զենք ենք գնում, «ամրոց» կառուցում, օրուգիշեր աշխատում:
Փաստորեն, ըստ Սասունի, լրիվ անիմաստ է այդ ամենը կամ ինքնախոստովանություն է, որ այս 7 տարիների ընթացքում անվտանգության համակարգում իշխանությունը տապալվել է և իրականում, որևէ լուրջ պաշտպանական համակարգ չի կառուցվել:
Ավելին, բանակի ալան-թալանի հետ կապված ձևակերպումներն էլ ամբողջությամբ տեղավորվում են փաշինյանական իշխանության տրամաբանության մեջ, որովհետև ըստ Միքայելյանի, 6-7 տարում և հատկապես 44-օրյա պատերազմից հետո, իշխանությունը զինված ուժերի վերականգնման և մարտունակության համապատասխան մակարդակին հասցնելուն ուղղված որևէ լուրջ քայլ չի արել:
Ի դեպ, այդ միտքն արտահայտելու պահին, կողքից ինչ-որ մեկը գոռում էր` «երկիրը ծախեցիք», ինչին ի պատասխան Սասուն Միքայելյանը հազիվ էր իրեն զսպում:
Ինչ վերաբերվում է հոկտեմբերի 27-ի բացահայտումների մասին հայտարարություններին, դրա բացահայտված չլինելու չլինելուն, ապա երբ սրա մասին խոսում է 7 տարի իշխանություն ունեցող անձը, ապա սա ուղիղ մեղադրանք է Փաշինյանին, որն նա կա´մ ստել է, երբ ասել է, որ գործը բացահայտված չէ, կա´մ չունի շահագրգռվածություն, դա բացահայտելու ուղղությամբ գործելու համար»։
Հիշեցնենք, որ Եռաբլուրում երեկ ԵԿՄ նախագահ Սասուն Միքայելյանը մասնավորապես հայտարարել էր. «Ես կողմ եմ սահմանազատմանը, քանի որ այսօր մենք ոչ մի հնարավորություն չունենք ադրբեջանցու դեմ կռվելու։ Գիտեք, ադրբեջանցիները 20 տարի զինվում էին, ժամանակակից զենք, զինամթերք էին առնում, իսկ մեր նախորդ իշխանություններն ալան-թալանով էին զբաղված»։

Тигран Абрамян: Какой месседж посылает несущему дежурство на границе военнослужащему Сасун Микаелян?
12:32 28/10/2024
Какой месседж адресует несущему дежурство на границе военнослужащему человек, который, будучи близким соратником Пашиняна и председателем Союза добровольцев «Еркрапа» (СДЕ), говорит – «я поддерживаю делимитацию границы, потому что у нас нет какой-либо возможности сражаться против Азербайджана»?» – пишет секретарь фракции «Честь имею» Национального Собрания Армении Тигран Абрамян на своей странице в социальной сети Facebook, коснувшись высказываний председателя правления СДЕ Сасуна Микаеляна.
Он напоминает:
«Человек, под командованием которого и сегодня  СДЕ несет дежурство на боевых позициях, заявляет, что нет вариантов и смысла сопротивляться, противоборствовать, правильное решение – пойти на очередную капитуляцию на азербайджанских условиях.
Подобное заявление человека с таким статусом во власти – тяжелый удар по нашей обороноспособности и нашим военнослужащим, которые в поте лица несут службу в каждодневном режиме.
Это также ответ на заявления неразлучной парочки Андраник Кочарян-Гагик Мелконян о том, что они покупают оружие, строят «крепость» и работают денно и нощно.
Фактически, по словам Сасуна, все это совершенно бессмысленно или это признание того, что за эти 7 лет власть потерпела фиаско в системе безопасности и в действительности не было построено никакой серьезной системы обороны.
Более того, связанные с грабежом в армии формулировки полностью укладываются в логику пашиняновской власти, поскольку, по словам Микаеляна, за 6-7 лет, и особенно после 44-дневной войны, власти не предприняли каких-либо серьезных шагов по восстановлению вооруженных сил и доведению их боеспособности до соответствующего уровня.
Кстати, в момент высказывания этой мысли кто-то со стороны воскликнул: «Вы продали страну», Сасун Микаелян еле сдержался в ответ.
Что касается заявлений о разоблачениях 27 октября, о том, что дело не раскрыто: когда об этом говорит человек, находящийся у власти 7 лет, то это прямое обвинение в адрес Пашиняна в том, что он либо солгал, когда сказал, что дело не раскрыто, либо у него нет интереса работать над его раскрытием».
Напомним, глава Союза добровольцев «Еркрапа» Сасун Микаелян, который 27 октября посетил воинский пантеон «Ераблур», чтобы воздать дань памяти погибшим при теракте в армянском парламенте, сказал журналистам: «Я поддерживаю делимитацию границы, поскольку сегодня у нас нет никакой возможности сражаться против азербайджанцев. На протяжении 20 лет Азербайджан закупал современные вооружения и военную технику, а в Армении предыдущие власти были заняты грабежом».