ՔՊ-ական երազանք՝ պրիմատների Հայաստան
Փաշինյանը, հայրենիքը պետություն դարձնելուց հետո, թե բա՝ պետությունը միայն ու միայն հաց վաստակելու գործիք է։ Հետևից էլ շանտաժ է անում՝ «որովհետև եթե պետության պետական  և ժողովրդական ընկալումը սա չէ, այդ պետության գոյության հեռանկարը կասկածի տակ է»։
Եթե պետությունը հաց վաստակելու գործիք է, բա ինչու նվիրեցիր Արցախի Հանրապետությունը ադրբեջանին՝ իր հարուստ հանքավայրերով, իր ցորենի, հնդկաձավարի, հացի դաշտավայրերով, իր նույնիսկ արևադարձային մրգերով,իր բնությամբ, մշակույթով, հուշարձաններով... որ, լավ՝  կարող էիք տուրիստներին ցույց տալ։ Ուր է տրամաբանությունը։
Իսկ տրամաբանությունը այն է, որ նիկոլը ձեզ պրիմիտիվ է դարձնում՝ Հայրենիքը՝ հացի գործարան, մարդը՝ որտեղ հաց, այնտեղ կաց։
Առանց հոգու, առանց սիրո, առանց նպատակների։ Ուղղակի՝ պրիմատներ։
Որքան պատասխանատվություն կգցի իր ուսերից փաշինյանյան իշխանությունը, երբ Հայաստանը դարձնի ուղղակի պրիմատների երկիր։ Որքան կաթնասուն նորից ձայն կտա իրեն, երբ համոզի, որ՝ հաց ունես, ուրեմն մարդ ես։
Կարելի էր, իհարկե, երկար գրել, բայց դուք ինքներդ էլ կարող եք հետևություններ անել, չմանրացնեմ։
Փաշինյանի հացի ասույթներից զատ մի բան էլ կար, թե՝ հայի հետին խելքը...։ Արդեն պիտի ճշտել, թե հետինը ինչ է նշանակում, որովհետև երկիրը պետություն երևակայող քպ կուսակցության իշխանությամբ պետությունը պարտք է վերցնում, որպեսզի...պետական պարտքերը փակի։

Пашинян – после превращения Родины в государство: мол, государство – это только и только инструмент зарабатывания на хлеб. И приправляет сказанное шантажом – «потому что, если государственное и народное восприятие государства не такие, то перспектива существования этого государства под вопросом».
Если государство – инструмент зарабатывания на хлеб, почему же ты тогда подарил Азербайджану Республику Арцах с ее богатыми месторождениями, с ее полями пшеницы, гречихи, хлеба, с ее даже тропическими фруктами, с ее природой, культурой, памятниками... которые, ладно – могли бы туристам показать. Где логика?
А логика в том, что никол делает вас примитивными: Родина – хлебный завод, человек – носитель идеологии «где хлеб – там и живи».
Без души, без любви, без целей. Просто приматы.
Какую ответственность сбросит со своих плеч пашиняновская власть, превратив Армению просто в страну приматов! Сколько млекопитающих снова проголосуют за него, когда он их убедит: у тебя есть хлеб – значит, ты человек.
Можно было, конечно, писать долго, но выводы вы можете сделать и сами, не буду углубляться.
А. В.
Кроме пословиц Пашиняна о хлебе, было еще кое-что – «задний ум» армянина ... Следует уже уточнить, что означает «задний», потому что при власти воображающего страну государством «гражданского договора» государство берет в долг, чтобы... закрыть государственные долги.