ԿԲ-ն 0.25 տոկոսային կետով իջեցրեց վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը
«ՀՀ ԿԲ խորհուրդը որոշեց իջեցնել վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը՝ սահմանելով այն 7.25%։ 2024 թվականի հոկտեմբերի 29-ի նիստում ԿԲ խորհուրդը որոշեց իջեցնել վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը 0.25 տոկոսային կետով՝ սահմանելով այն 7.25%: Խորհուրդը գնահատում է, որ ավելի ցածր վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքն անհրաժեշտ է միջնաժամկետում գնաճի 4% մակարդակի և գների կայունության նպատակի իրագործման համար: 2024 թվականի երրորդ եռամսյակի ընթացքում 12-ամսյա գնաճը շարունակել է պահպանվել նպատակային ցուցանիշից ցածր մակարդակում՝ սեպտեմբերին կազմելով 0,6%: 12-ամսյա բնականոն գնաճը ևս պահպանվել է ցածր մակարդակում՝ սեպտեմբերին կազմելով 0.7%:
2024 թ-ի չորրորդ եռամսյակում համաշխարհային և Հայաստանի հիմնական գործընկեր երկրներում տնտեսական աճի դանդաղման ռիսկերը պահպանվում են: Համաշխարհային գնաճը շարունակում է դանդաղել, սակայն գործընկեր երկրներում կոշտ գներով բնութագրվող ապրանքների և ծառայությունների գները դեռևս մնում են հարաբերականորեն բարձր: Միջազգային ապրանքահումքային շուկայում գների աճի և առաջարկի արժեշղթաների հնարավոր խաթարման տեսանկյունից ռիսկերը պահպանվում են՝ պայմանավորված Մերձավոր Արևելքում աշխարհաքաղաքական խնդիրներով, ինչպես նաև միջազգային առևտրային հարաբերություններում աճող լարվածությամբ:
Միաժամանակ, գործընկեր երկրներում՝ հատկապես ԱՄՆ-ում, շարունակվում է նկատվել աշխատաշուկայի պայմանների մեղմացման թույլ ազդակներ` ուղեկցվելով պահանջարկի որոշակի ճշգրտմամբ: Մյուս կողմից, էականորեն ավելացել են միջնաժամկետում ԱՄՆ հարկաբյուջետային քաղաքականության կողմից ամբողջական պահանջարկի խթանման չափի վերաբերյալ անորոշությունները: Այս համատեքստում հավանական է, որ առաջատար երկրների կենտրոնական բանկերը առաջիկայում կշարունակեն քաղաքականության տոկոսադրույքների աստիճանական թուլացումը՝ դեռևս պահպանելով դրամավարկային համեմատաբար խիստ պայմանները:
Արդյունքում՝ արտաքին հատվածից ՀՀ տնտեսության վրա ակնկալվում են թույլ գնաճային ազդեցություններ՝ ներառելով վերևի ուղղությամբ որոշակի ռիսկեր: 2024 թվականի երրորդ եռամսյակում Հայաստանում տնտեսական ակտիվությունը որոշ չափով թուլացել է՝ դեռևս ձևավորվելով երկարաժամկետ կայուն աճի գնահատվող մակարդակից բարձր: Ակտիվության աճին մեծապես նպաստել են շինարարության, ծառայությունների և առևտրի ճյուղերի զգալի աճը:
Այն շարունակում է կրել որոշ կարճաժամկետ գործոնների ազդեցությունը՝ պարունակելով էական անորոշություններ տնտեսական աճի կայունության, երկարաժամկետ հեռանկարի, ինչպես նաև ներքին պահանջարկի և սպառման հետագա միտումների վերաբերյալ: Չնայած ընթացիկ բարձր տնտեսական ակտիվությանը՝ ներքին ծառայությունների նկատմամբ արտաքին պահանջարկը շարունակում է թուլանալ:
Նման իրավիճակում աշխատաշուկայի պայմանները շարունակում են ճշգրտվել՝ արտահայտվելով աշխատավարձերի, կոշտ գներով բնութագրվող ծառայությունների գնաճի և գնաճային սպասումների որոշակի կայունացմամբ: Այս զարգացումներին զուգահեռ, հարկաբյուջետային քաղաքականության կողմից պահանջարկի լրացուցիչ խթանման ռիսկերը պահպանվում են։ Բարձր անորոշության պայմաններում, հաշվի առնելով գների կայունության նպատակին հասնելու իր հանձնառությունը, Խորհուրդն իր քննարկումների ընթացքում դիտարկում է բազմաթիվ սցենարներ:
Մի կողմից՝ Խորհուրդը քննարկել է սցենարներ (Ա տիպի), որոնց հիմքում ընկած զարգացումները, այդ թվում՝ երկրի ռիսկի հավելավճարի և չեզոք տոկոսադրույքի հետ կապված անորոշությունները, պահանջում են քաղաքականության՝ շուկայական սպասումների համեմատությամբ ավելի կոշտ արձագանք՝ գների կայունության նպատակի ապահովման ռիսկերը կառավարելու համար։
Մյուս կողմից՝ Խորհուրդը քննարկել է սցենարներ (Բ տիպի), որտեղ հնարավոր տնտեսական զարգացումները, այդ թվում՝ ցածր գնաճային սպասումների և թույլ պահանջարկի միջավայրի ձևավորման ռիսկերը կարող են հանգեցնել գնաճի՝ ցածր մակարդակում երկար պահպանմանը: Վերջինս ենթադրում է քաղաքականության տոկոսադրույքի՝ շուկայի սպասումների համեմատությամբ ավելի արագ և մեծ չափով նվազման ուղի՝ միջնաժամկետ հորիզոնում գնաճը նպատակային ցուցանիշի շուրջ կայունացնելու համար:
Արդյունքում՝ արձանագրելով Բ տիպի սցենարների նյութականանալու ավելի մեծ հավանականությունը, սակայն կարևորելով Ա տիպի սցենարներից բխող էական ազդեցությունների կառավարման անհրաժեշտությունը ՀՀ ԿԲ խորհուրդը որոշեց շարունակել դրամավարկային պայմանների աստիճանական թուլացումը։ Խորհուրդը կշարունակի մշտադիտարկել տնտեսության զարգացման սցենարները և պատրաստ է ձեռնարկել համարժեք գործողություններ՝ միջնաժամկետ հորիզոնում գնաճի 4% նպատակի և գների կայունության ապահովման համար»:

At its meeting on Tuesday, the Board of the Central Bank of Armenia decided to decrease the key policy rate (refinancing rate) by 0.25 percentage points, setting it at 7.25 percent. The Board agrees that a lower refinancing rate is necessary to continue to meet its price stability objective of ensuring an inflation rate of 4 percent over the medium term.
Annual CPI inflation has continued to remain below the target, registering 0.6% in September 2024. Core inflation has also remained at low levels, at 0.7% year-over-year in September, the CBA said in its executive monetary policy statement.
In Q4 2024, risks of slowing economic growth globally and in the key trading partner countries of Armenia continue to persist. Global inflation continues to slow; however, sticky prices in key trading partner economies continue to remain relatively elevated. Persistent geopolitical uncertainties in the Middle East, as well as growing tensions in international trade relations, continue to create risks for future growth in global commodity prices and potential disruptions in global supply chains. At the same time, labor market conditions in key trading partner countries, particularly the United States, are gradually easing in tandem with a measured adjustment in demand conditions. Conversely, uncertainty about the scale of impacts of fiscal policy on aggregate demand conditions in the US has risen. In this context, advanced economy central banks would be expected to continue to gradually ease policy rates in the near term, while still maintaining a relatively tight stance. Consequently, the external environment would be expected to transmit weak inflationary pressures on the Armenian economy, while embodying some upside risks.
Economic activity in Armenia somewhat softened in the third quarter, but continues to remain above its stable, long-term levels. Growth in economy activity has largely been driven by meaningful growth in construction, services, and trade. These dynamics continue to be impacted by certain short-term factors, posing significant uncertainty with respect to the sustainability of economic growth and its long-term outlook, as well as the future trajectory of domestic demand and consumption conditions. Despite strong economic activity in the current period, external demand for domestic services continues to slow. Labor market conditions continue to somewhat cool amid these conditions, as reflected in stabilizing wage growth, non-traded sticky price inflation, and inflationary expectations. At the same time, risks for additional demand pressures stemming from fiscal policy persist.
In order to manage possible risks stemming from conditions of high uncertainty, the Board considers multiple scenarios during its deliberations. On the one hand, the Board discussed scenarios where possible underlying developments would require a higher path for the policy rate relative to current market expectations. These Case A-type scenarios include those related to uncertainty about the country risk premium and the neutral interest rate. On the other hand, the Board discussed Case B-type scenarios where potential economic developments—including risks of low inflation expectations and a weak demand environment emerging—would cause inflation to remain at a persistently low level. This would imply a more rapid and aggressive downward path for the policy rate than what is currently priced in markets in order to sustainably stabilize inflation at the target in the medium-term horizon.
While the Board believes that while there is a greater likelihood of Case B-type scenarios materializing, it emphasizes the importance of minimizing the losses that could stem from the Case A-type risks. The Board thus finds it appropriate to continue to gradually ease the policy stance. The Board resolutely affirms its commitment to adopting the appropriate policy actions and strategy to ensure the price stability objective of 4% inflation in the medium term.