Սահմանազատման կանոնակարգում հենց միայն հատվածական սահմանազատման դրույթի առկայությունն արդեն ական է. Աբրահամյան
09:54 29/10/2024
«Հայաստանյան իշխանությունների հավաստիացումներն ու պնդումները, թե ադրբեջանական զորքերը սահմանազատման արդյունքում, ինչ-որ փուլում, դուրս են բերվելու ՀՀ ինքնիշխանության տարածքից, որևէ լուրջ հիմնավորում չունեն»,- գրել է «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը։
Ըստ նրա, նույնիսկ կնքված փաստաթղթերի, միջազգային բանաձևերի կամ միջազգային իրավունքի առկայությունը տարբեր երկրների հետ չի կանգնեցնում ագրեսիայի դիմելուց, այլ երկրի տարածքներ օկուպացնելուց և ստանձնած պարտավորությունները կատարելուց:
«Այս ամենի համատեքստում, Հայաստանի իշխանության ձեռք բերված պայմանավորվածությունները նույնիսկ փաստաթղթային առումով են խոցելի և Ադրբեջանի համար, ըստ իրավիճակի գործելու հնարավորություն են տալիս:
Սահմանազատման կանոնակարգում հենց միայն հատվածական սահմանազատման դրույթի առկայությունն արդեն ական է, որը ցանկացած պահի կարող է պայթել և իրադարձություններն անկանխատեսելի հուն տեղափոխել»,- գրել է Տ.Աբրահամյանը:

Абрамян: Наличие положения о фрагментарной делимитации в регламенте о деятельности госкомиссий – это уже мина
15:07 29/10/2024
«Заверения и утверждения властей Армении о том, что азербайджанские войска в результате делимитации границы на каком-то этапе будут выведены с суверенной территории Республики Армения, лишены каких бы то ни было серьезных оснований», –  написал секретарь фракции «Честь имею» Национального Собрания Армении Тигран Абрамян на своей странице в социальной сети Facebook.
По его словам, даже наличие подписанных документов, международных резолюций или норм международного права в случае с разными странами не мешает им прибегнуть к агрессии, оккупировать территории другой страны и не выполнять свои обязательства.
«В контексте всего этого достигнутые властями Армении договоренности уязвимы даже в плане документов и дают возможность Азербайджану действовать по ситуации.
Наличие положения о фрагментарной делимитации в регламенте о деятельности государственных комиссий Армении и Азербайджана – это уже мина, которая может взорваться в любой момент и повернуть события в непредсказуемое русло», – отметил Абрамян.