Սասունյան. Նախագահի թեկնածուներն արցախամետ հայտարարություններ են արել. դուք որոշեք, թե ում օգտին եք քվեարկելու…
ԱՄՆ նախագահական քարոզարշավի թեժ մթնոլորտում նախկին նախագահ Դոնալդ Թրամփը և ներկայիս փոխնախագահ Քամալա Հարիսը հայտարարություններ են տարածել ամերիկահայ ընտրողներին՝ խնդրելով նրանց աջակցությունը։
Անցյալ շաբաթ իր սոցիալական ցանցի Truth Social էջում Թրամփը հայտարարություն է տարածել՝ մեղադրելով Քամալա Հարիսին, որ «ոչինչ չարեց, երբ 120 հազար հայ քրիստոնյաներ սարսափելի հալածանքների էին ենթարկվում և բռնի տեղահանվում Արցախում: Աշխարհի քրիստոնյաներն ապահով չեն լինի, եթե Քամալա Հարիսը լինի Միացյալ Նահանգների նախագահ: Երբ ես նախագահ լինեմ, ես կպաշտպանեմ հալածվող քրիստոնյաներին, կաշխատեմ դադարեցնել բռնությունն ու էթնիկ զտումները, և մենք կվերականգնենք ԽԱՂԱՂՈՒԹՅՈՒՆԸ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև»։
Մյուս կողմից, Հարիս-Ուոլց քարոզարշավի գրասենյակը 2024 թվականի սեպտեմբերի 23-ին հրապարակեց հետևյալ հայտարարությունը. «Մենք երբեք չպետք է մոռանանք Հայոց ցեղասպանությունը, երբ մոտ 1,5 միլիոն հայեր տեղահանվեցին, կոտորվեցին և մահվան երթերի դատապարտվեցին։ Դա ողբերգություն է, որը շարունակում է ձևավորել հայ ժողովրդի ինքնությունը…․ Ես հավատարիմ եմ մնում Հայաստանի և նրա հարևանների միջև կայուն խաղաղությանը, որը հարգում է ինքնիշխանությունը, անկախությունը և տարածքային ամբողջականությունը: Լեռնային Ղարաբաղից տեղահանված հայերի՝ իրենց տներն անվտանգ վերադառնալու իրավունքը կենսական նշանակություն ունի հայ ժողովրդի արժանապատվությունը և տարածաշրջանում կայունության վերականգնման համար: Ես կշարունակեմ աջակցել Հայաստանին ժողովրդավարության ամրապնդման և տարածաշրջանում կայունության խթանման ուղղությամբ նրա ջանքերում․…»:
Թրամփի հայտարարությունը չի հրապարակվել Թրամփի քարոզարշավի գրասենյակի կողմից և չի տեղադրվել նրա պաշտոնական կայքում, այլ տեղադրվել է միայն նրա սոցիալական ցանցում՝ այն դարձնելով ավելի քիչ պաշտոնական: Հարիսի հայտարարությունը հրապարակվել է նրա քարոզարշավի ձևաթղթով, բայց չի տեղադրվել նրա պաշտոնական կայքում: Թրամփը օգտագործել է Արցախ եզրույթը, իսկ Հարիսը շրջանը նշել է որպես Լեռնային Ղարաբաղ:
Դրական զարգացում է, որ Միացյալ Նահանգների նախագահի երկու թեկնածուները հայտարարություններ են տարածել՝ Հայաստանն ու Արցախը դարձնելով ամերիկյան ընտրական խոսույթի մաս։
Գաղտնիք չէ, որ բազմաթիվ ամերիկահայեր հիասթափվել են երկու թեկնածուներից։ Թրամփը մատը մատին չխփեց, երբ Ադրբեջանը 2020 թվականին հարձակվեց և գրավեց Արցախի մեծ մասը, երբ նա նախագահ էր։ Հարիսը ևս ոչինչ չարեց որպես փոխնախագահ 2023 թվականին, երբ 120 հազար արցախահայեր բռնի տեղահանվեցին։ Նրանք երկուսն էլ մեղավոր են իրենց անգործության համար։
Թրամփի և Հարիսի վրա ճնշում գործադրելու համար, որպեսզի նրանք հայտարարություններ անեն հայկական հարցերի վերաբերյալ, Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախումբը (ANCA) երկարատև հրապարակային քարոզարշավ էր իրականացրել՝ դատապարտելով նրանց Արցախի պաշտպանության հարցում իրենց անգործության համար և ձախող գնահատական տալով նրանց։
Թրամփը, որպես նախագահ, զգալիորեն ավելացրել էր Բաքվին տրամադրվող ռազմական օգնությունը՝ խախտելով ԱՄՆ-ի կողմից և՛ Հայաստանին, և՛ Ադրբեջանին տրամադրվող ռազմական օգնության հավասարության հաստատված նախադեպը: 2020 թվականին Ադրբեջանի կողմից Արցախի մեծ մասի բռնազավթման ժամանակ նա որևէ քայլ չձեռնարկեց Ադրբեջանի ռազմական հանցագործությունների՝ հայ խաղաղ բնակիչների դեմ արգելված կասետային զինամթերքի կիրառման, Արցախի դեմ կռվելու համար իսլամիստ ջիհադիստ ահաբեկիչների հավաքագրման, պատերազմի ընթացքում թույլ տալով Թուրքիային F-16 ինքնաթիռներ Ադրբեջանում տեղակայելու, այդպիսով խախտելով ԱՄՆ վերջնական օգտագործողի համաձայնագիրը, հրաժարվեց ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը և ակտիվորեն խոչընդոտեց դրա հիշատակմանը Կոնգրեսում:
ANCA-ն այժմ խնդրում է Թրամփին աջակցել արցախահայերի վերադարձի իրավունքին` կոչ անելով Հանրապետական պալատի նախագահին աջակցել արցախամետ օրենսդրությանը: Բացի այդ, ANCA-ն խնդրել է Թրամփի փոխնախագահի թեկնածու, սենատոր Ջեյմս Վենսին, համանման միջոցառումներ հովանավորել Սենատում։
ANCA-ն նաև քննադատում է Հարիսին, որը ոչ մի քննադատական խոսք չի ասել, երբ Ադրբեջանն ավարտեց Արցախի գրավումը և 120 հազար արցախահայությանն արտաքսեց 2023 թվականին: Այդ ժամանակից ի վեր նա ոչինչ չի արել Արցախի հայերի վերադարձի իրավունքն ապահովելու, Ադրբեջանի պաշտոնյաների դեմ ռազմական հանցագործությունների համար պատժամիջոցներ կիրառելու և Բաքվում կալանավորված հայ ռազմագերիներին ու Արցախի ղեկավարներին ազատ արձակելու գործում օժանդակելու համար։
Նախընտրական անիմաստ խոստումներ տալու փոխարեն, որոնք ընտրություններից հետո արագորեն մոռացվում են, ամերիկահայերը թեկնածուներից ակնկալում են համոզիչ քայլեր: Կան բաներ, որոնք կարող են անել եւ ասել քարոզարշավի վերջին օրերին, չնայած նրանք վաղուց պետք է ասեին ու անեին դրանք:
Քանի որ երկու թեկնածուներն էլ չկարողացան պաշտպանել Հայաստանի և Արցախի շահերը, երբ դա իսկապես կարևոր էր, հայերը պետք է դադարեն ակնկալել, որ դրսից, անկախ նրանից, թե ովքեր կլինեն նրանք, կօգնեն լուծել իրենց խնդիրները: Մեր մի քանի հազարամյա պատմության ընթացքում ոչ ոք չի եկել փրկելու Հայաստանը, և դա տեղի չի ունենա ո՛չ հիմա, ո՛չ էլ ապագայում: Միակ պատճառը, թե ինչու ամերիկահայերն իրավունք ունեն թեկնածուներից պահանջել աջակցել իրենց հարցերին, այն է, որ այդ թեկնածուները նրանցից պահանջում են իրենց ձայները: Հայերը չպետք է իրենց ձայները տան, քանի դեռ դրա դիմաց որոշակի բան չեն ստացել, բացի դատարկ խոստումներից:
Քանի որ հարցախույզները ցույց են տալիս, որ նախագահի երկու թեկնածուները գտնվում են ծայր աստիճան հավասար մրցավազքի մեջ, սա հնարավորություն է տալիս ավելի փոքր ընտրազանգվածներին, ինչպիսիք հայերն են, հավասարակշռությունը խախտել առանցքային նահանգներում, ներառյալ Արիզոնան, Ջորջիան, Միչիգանը, Նևադան, Հյուսիսային Կարոլինան, Փենսիլվանիան եւ Վիսկոնսինը:

Presidential candidates issue pro-Artsakh statements: you decide who to vote for…
In the heated atmosphere of the U.S. presidential campaign, former President Donald Trump and current Vice President Kamala Harris, have issued statements to Armenian-American voters seeking their support.
On his “Truth Social” media platform last week, Trump issued a statement accusing Harris of doing “nothing as 120,000 Armenian Christians were horrifically persecuted and forcibly displaced in Artsakh. Christians around the World will not be safe if Kamala Harris is President of the United States. When I am President, I will protect persecuted Christians, I will work to stop violence and ethnic cleansing, and we will restore PEACE between Armenia and Azerbaijan.”
On the other hand, the Harris-Waltz campaign issued the following statement on September 23, 2024: “We must never forget the Armenian Genocide, when an estimated 1.5 million Armenians were deported, massacred, and marched to their deaths. It is a tragedy that continues to shape the identity of the Armenian people…. I remain committed to a lasting peace between Armenia and its neighbors that respects sovereignty, independence, and territorial integrity. The right for Armenians displaced from Nagorno-Karabakh to return safely to their homes is vital to restoring dignity to the Armenian people and stability to the region. I will continue to support Armenia in its efforts to strengthen democracy and foster stability in the region….”
Trump’s statement was not issued by the Trump Campaign office and not posted on his official website. It was posted only on his social media which makes it less official. Harris’ statement was issued on her campaign letterhead, but not posted on her official website. Trump used the term Artsakh, while Harris referred to the region as Nagorno-Karabagh.
It is a positive development that both U.S. presidential candidates issued statements making Armenia and Artsakh a part of the national electoral discourse.
It is no secret that many Armenian-Americans have been disappointed with both candidates. Trump did not lift a finger as Azerbaijan was attacking and occupying most of Artsakh in 2020, while he was President. Harris did nothing as Vice President in 2023, when 120,000 Artsakh Armenians were forcibly displaced. They are both to be blamed for their inaction.
To pressure Trump and Harris to make statements on Armenian issues, the Armenian National Committee of America (ANCA) had conducted a lengthy public campaign condemning them for their inaction in defense of Artsakh and giving them a failing grade.
Trump as president had dramatically increased military aid to Baku, breaking the established precedent of parity in U.S. military assistance to both Armenia and Azerbaijan. During Azerbaijan’s occupation of most of Artsakh in 2020, he took no action in the face of Azerbaijan’s war crimes, using prohibited cluster munitions against Armenian civilians, recruiting Islamist jihadist terrorists to fight against Artsakh, allowing Turkey to deploy F-16 jets in Azerbaijan during the war, thus violating the U.S. end-user agreement, refusing to recognize the Armenian Genocide and actively blocking its congressional remembrance.
ANCA is now asking Trump to support Artsakh Armenians’ right of return by urging the Republican House Speaker to back pro-Artsakh legislation. Furthermore, ANCA asked Trump’s Vice Presidential candidate, Senator JD Vance, to cosponsor similar measures in the Senate.
ANCA is also criticizing Harris for not saying one critical word when Azerbaijan completed the occupation of Artsakh and expulsion of the 120,000 Artsakh Armenians in 2023. Since then, she has done nothing to ensure Artsakh Armenians’ right to return, support sanctioning Azerbaijan’s officials for war crimes, and help release Armenian prisoners of war and Artsakh leaders detained in Baku.
Rather than issuing meaningless campaign promises which are quickly forgotten after the election, Armenian-Americans expect credible action from the candidates. There are things they can do and say in the last days of the campaign, even though they should have said and done them long ago.
Since both candidates failed to defend the interests of Armenia and Artsakh when it really counted, Armenians should stop expecting outsiders, no matter who they are, to help resolve their issues. No one has come forward to save Armenia during our several millennia-long history and it is not going to happen now nor in the future. The only reason why Armenian Americans have the right to demand candidates to support their issues is that these candidates are asking them for their votes. Armenians should not give them their votes, unless they get something concrete in return, not just empty promises.
As polls indicate that the two presidential candidates are in an extremely tight race, this provides an opportunity for smaller voting blocks like Armenians to tip the balance in key swing states, including Arizona, Georgia, Michigan, Nevada, North Carolina, Pennsylvania, and Wisconsin.