«Այս մարդը իրեն նույնացրել է պետության հետ, չի տեսնում իրեն առանց իշխանության»
«Մենք խուսափում ենք բաց խոսել այն մասին, թե ինչու չեն հաջողում մեկը մյուսին հաջորդող շարժումները։Մենք չենք էլ փորձում հասկանալ խորքային պատճառները։ Մենք վախենում ենք բարձրաձայն ասել, որ արտահերթ ընտրություններին արդեն որերորդ տարին է՝ պատրաստ չենք»,-նշում է «Այլընտրանքային նախագծեր» խմբի համահիմնադիր Վահե Հովհաննիսյանը։
Նրա խոսքոց, մենք միայն շշուկով ենք խոսում այն մասին, որ այսպիսի ընթացքի դեպքում հերթական ընտրություններին նույնպես կարող ենք անպատրաստ լինել։
«Մենք հասկանում ենք նաև, որ այս մարդը իրեն նույնացրել է պետության հետ, չի տեսնում իրեն առանց իշխանության, ու բոլոր հնարավոր ու անհնար մեթոդներով փորձելու է մնալ իշխանության։ Բայց մենք բոլորս գիտենք, թե ինչի´ է բերելու այս իշխանության մնալը։ Շատ-շատերը, անգամ սա լավ հասկանալով, անդամագրվել են (բերելով բազմաթիվ «արդարացումներ») մեծարգոների ենթամշակույթին և նպաստում են երկրի ավերմանը։
Մենք գիտենք, որ հաջող պայքարի, կազմակերպչական լուրջ աշխատանքի  համար մեր ռեսուրսները շատ քիչ են, բայց ձև ենք անում, թե հավատում ենք, որ ահռելի ռեսուրսներ ունեցողները իրոք ռեսուրս չունեն։ Մենք գիտենք, որ ընթացքը չփոխվելու դեպքում մենք մի պահից մեր հայրենիքում անելիք չենք ունենալու, բայց նույնիսկ այդ հրեշավոր հեռանկարը մեզ չի մոտիվացնում ավելի ազնիվ, ավելի գրագետ ու ավելի վճռական պայքարի։
Հանրային դաշտում առողջացման պրոցեսների մասին կարելի կլինի խոսել այն դեպքում, երբ այս հարցերը սկսեն ակտիվորեն ու բաց քննարկվել։ Քանի դա չկա, մեր իրականության նշանաբանը իներցիան է, ու այստեղ էլ մենք գիտենք, թե դա ինչի է հանգեցնելու»,-գրում է Վահե Հովհաննիսյանը։

Ваге Оганнисян: «Этот человек отождествляет себя с государством, не видит себя без власти»
«Мы избегаем открыто говорить о том, почему терпят неудачу следующие друг за другом движения. Мы даже не пытаемся понять глубинные причины. Мы боимся произносить вслух то, что мы уже который год не готовы к внеочередным выборам», – пишет эксперт группы «Альтернативные проекты» Ваге Оганнисян в своем Telegram-канале.
По его словам, мы лишь шепотом говорим о том, что если и дальше так будет продолжаться, то мы можем быть не готовы также к следующим выборам.
«Мы понимаем также, что этот человек отождествляет себя с государством, не видит себя без власти и всеми возможными и невозможными методами он будет стараться удержаться у власти. Но мы все знаем, к чему приведет его дальнейшее пребывание у власти. Очень многие, даже хорошо понимая это, примкнули (приводя множество «оправданий») к субкультуре "многоуважаемых" и способствуют разрушению страны.
Мы знаем, что для успешной борьбы и серьезной организационной работы наших ресурсов очень мало, но мы делаем вид, будто верим в то, что у обладающих колоссальными ресурсами их действительно нет. Мы знаем, что, если не изменить этот курс, то в какой-то момент нам нечего будет делать на Родине. Но даже эта чудовищная перспектива не мотивирует нас к более честной, более грамотной и более решительной борьбе.
О процессах исцеления в общественном секторе можно будет говорить тогда, когда эти вопросы будут активно и открыто обсуждаться. Поскольку пока этого нет, то девиз нашей реальности – инерция, и мы знаем, к чему это приведет», – отметил Ваге Оганнисян.