Սերգեյ Մելքոնյան. Հայաստանը դադարել է Հայաստան լինելուց, արդեն՝ պաշտոնապես
Պատմական գիտությունների թեկնածու, վերլուծաբան, Կիրառական քաղաքական հետազոտությունների ինստիտուտի (APRI, Հայաստան) գիտաշխատող Սերգեյ Մելքոնյանը Telegram-ի իր ալիքում գրել է.
«Այսօր ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության ղեկավարի պաշտոնը զբաղեցնող Արարատ Միրզոյանը հայտարարեց, որ «Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցը Հայաստանի արտաքին քաղաքականության օրակարգում առաջնահերթություն չէ»։
Հիշեցնեմ, որ տասնամյակներ շարունակ Հայաստանի արտաքին քաղաքականության առաջնահերթ խնդիրները եղել են Հայոց ցեղասպանության ճանաչման և Արցախի Հանրապետության համար պայքարը։
Առաջինը հայկական ինքնության հիմնարար տարրն է, երկրորդը՝ պետականության։
Երևանը կատարեց Բաքվի և Անկարայի երկու հիմնական պահանջները, այն է՝ կազմաքանդել պետական և ազգային ինքնությունը՝ հրաժարվելով Արցախից և ցեղասպանության ճանաչման համար պայքարից։
Այսպես է ձևավորվում պատմական նոր հիշողությունը, որը հակադրվում է նրան, որի վրա ստեղծվել է Հայաստանի Հանրապետությունը։ Ուստի այն իր բնույթով հակապետական է և ապազգային։
Սա հակահայկականության ստեղծման որակապես նոր փուլ է։
Այնուհետև կկատարվեն Բաքվի և Անկարայի նոր պահանջները՝ փոխել Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությունը (որը նպատակաուղղված կլինի ստեղծելու ինչ-որ նոր երկիր, բայց ոչ Հայաստան), փակել ատոմակայանը (Թուրքիան տասնամյակներ շարունակ փորձում է հասնել դրան՝ հենց այս պրիզմայով նայելով «ժամանակակից մոդուլային ատոմակայանների» ստեղծման հարցին), թուլացնել եկեղեցու և սփյուռքի դերը, փոփոխել պատմության դասագրքերը և այլն»։

Сергей Мелконян: Армения перестала быть Арменией – теперь официально
«Сегодня Арарат Мирзоян, занимающий пост главы МИД Армении, заявил, что «вопрос признания Геноцида армян не является приоритетным в повестке внешней политики Армении».
Напомню, что на протяжении десятилетий приоритетными вопросами во внешней политике Армении были борьба за признание Геноцида армян и Республики Арцах.
Первый вопрос был фундаментальным элементом армянской идентичности, второй – государственности.
Два основных требования Баку и Анкары по демонтажу государственной и национальной идентичности Ереван выполнил: отказ от Арцаха и борьбы за признание Геноцида.
Вот так формируется новая историческая память. Она основана на противопоставлении той, на которой была создана Республика Армения. Поэтому по своей природе она является антигосударственной и антинациональной.
Это качественно новый этап в создании анти-Армении.
Затем последует выполнение новых требований Баку и Анкары: изменение Конституции Республики Армения (которое будет иметь целью создание какой-то новой страны, но не Армении) и закрытие АЭС (этого Турция пытается добиться несколько десятилетий, поэтому смотрите на вопрос создания «современных модульных АЭС» именно через эту призму), ослабление роли Церкви и Диаспоры, изменение учебников по истории и др.».