«Մենք պիտի լինենք Թուրքիայի նահանգ, որ հանգիստ ապրենք» ասելուն մնացել է 1-2 տարի. Գեղամյան
««Խաղաղության» հաստատման կեղծ խայծով Թուրքիան հասնելու է հայկական պետականության լիարժեք դեմոնտաժին»,- նման կարծիք է հայտնել պ.գ.թ., թյուրքագետ Վարուժան Գեղամյանը։
Ըստ նրա, այդ փուլը մեկնարկել է 2020 թ. նոյեմբերին, երբ հայությունը (և հատկապես ազգային վերնախավը) տվեց դա անելու համաձայնությունը` տարբեր պատճառներով ու պատրվակներով հանդուրժելով դե-ֆակտո թուրքամետների իշխանությանը:
«Այս գործընթացի վերջին հանգրվանը այսպես կոչված «խաղաղության պայմանագիրը» չէ, վերջին փուլը` մենք ենք լինելու` գաղթի ճանապարհին:
Իսկ որ Հայաստանի դե-ֆակտո իշխանությունը էս փուլը մինչև վերջ իրականացնելու է, դրանում կասկած չունենաք: «Մենք պիտի լինենք Թուրքիայի նահանգ, որ հանգիստ ապրենք» ասելուն մնացել է 1-2 տարի»,- գրլ է Վ.Գեղամյանը։

Гегамян: Еще 1-2 года и будут говорить – «Нужно стать провинцией Турции, чтобы жить спокойно»
«Ложной приманкой установления «мира» Турция добьется полного демонтажа армянской государственности», – такое мнение выразил тюрколог Варужан Гегамян.
По его словам, этот этап начался в ноябре 2020 года, когда армянство (и особенно национальная элита) дало согласие на это, по разным причинам и под разными предлогами смирившись с де-факто протурецкой властью в Армении.
«Последняя веха этого процесса – не так называемый «мирный договор», последний этап – мы сами на пути к эмиграции.
И не сомневайтесь, что де-факто власти Армении доведут этот этап до конца. Еще 1-2 года и станут говорить «Нужно быть провинцией Турции, чтобы жить спокойно»», – отметил эксперт.