Հայաստանում ինչու չեն հաջողում (առայժմ) շարժումները. Վահե Հովհաննիսյան
«Մենք չենք անում շատ կարևոր մի բան. չենք փորձում հասկանալ պարտությունից հետո  շարժումների անհաջողության  պատճառները։ Չունենք դրա խոհեմությո՞ւնը, գուցե խիզախությու՞նը։ Հատկանշական է, որ իշխանությունը և հանդիսատեսը նշում են հազար ու մի հորինած պատճառ, բայց մենք՝ մասնակիցներս, անբացատրելիորեն լուռ ենք»,-գրում է «Այլընտրանքային նախագծեր» խմբի համահիմնադիր Վահե Հովհաննիսյանը։
Նրա խոսքով, կան խորքային պատճառներ, որոնք, հատվելով մի ամբողջականության մեջ, դառնում են լուրջ, առայժմ անհաղթահարելի խոչընդոտ՝ այս մղձավանջից դուրս գալու համար.
1. Հարթակները չեն ելնում այն իրողությունից, որ գործ ունենք պարտության հասարակության հետ։ Դա լրիվ այլ հոգեվիճակ է, այլ սոցիոլոգիա, որը պահանջում է այլ բովանդակություն և այլ հռետորաբանություն։ Սովորաբար հարթակներից  հնչած խոսքը ուղիղ հակադիր տրամաբանության մեջ է. այն չի խոսում լայն զանգվածների սրտի հետ, չի արտացոլում նրանց իրական վախերն ու տրամադրությունները։
2. Չի դրվել անհրաժեշտ ռեսուրս՝ պայքարի համար։  Կազմակերպչական ծավալուն գործ իրականացնելու, պայքարի մեքենա սարքելու, հասարակական տրամադրություններ փոխելու և դրանցով իշխանություն փոխելու համար անհրաժեշտ է նյութատեխնիկական մեծ ռեսուրս։ Այդ ռեսուրսին տիրապետողների մեծ մասը դա չի արել։ Նրանք հիմա արդեն կարող են վստահ լինել, որ հետագա վարանումը բերելու է ավելի ծանր հետևանքների, այդ թվում՝ նաև անձամբ իրենց համար։
3. Կոլաբորիացիոնիստների մեծ թիվը. սա փաստ է։ Նրանց մի մասը նույնիսկ օրվա կեսը մեղադրում է մեզ, թե բա ինչո՞ւ չեք կարողանում սրանցից ազատվել։ Ո՞նց կարողանանք, երբ դուք չորս խաղ եք խաղում։ Բայց մենք նաև չենք կարողացել ստեղծել այնպիսի մթնոլորտ, որ կոլաբորիացիոնիզմը լինի հանրային ծանր պարսավանքի առարկա։
4. Շարժման անդամների միջև կտրուկ անհավասարությունը։ Մեկը պայքարի ընթացքում տուն պահելու խնդիր ունի, կողքինը շարունակում է միլիոններ աշխատել այս իշխանության օրոք կամ նույնիսկ հետ, մեկը հայտնվում է բանտում՝ առանց փաստաբանի կամ ընտանիք պահելու տարրական միջոցների, մյուսները շարունակում են իրենց էլիտար կյանքը։ Հեղափոխության «եղբայրություն, հավասարություն» սկզբունքը գռեհկության աստիճանի խախտվում է։
5. Լայն հասարակությունը (ներառյալ՝ պայքարող) ունի հստակ հավաքական հարցադրում՝ հանրային ռեսուրսի և պաշտոնների շնորհիվ անարդար կերպով հարստացած խավին։ Հարթակները դեռևս չեն գտել այս դժվար հարցադրմանը պատասխանելու ձևը և համառորեն խուսափում են դրանից։ Սա ստեղծում է խզվածություն՝ հարթակների և լայն հասարակության միջև։ Սա տալիս է իշխանությանը հնարավորություն՝ «նախկինների թալանի և ապօրինի գույքի» թեմայի խաղարկման համար։ Եվ այդպես շարունակ լինելու է, քանի դեռ ազնիվ պատասխան և լուծման առաջարկ գտնված չէ։ Կոպիտ ասած՝ շատերը կարող են Նիկոլի հակակոռուպցիոն դատախազներին փորձել համոզել, որ իրենք սրբեր են ու օրինական միլիոնատերեր, բայց լայն հասարակությանը համոզել հնարավոր չէ։ Այստեղ այլ լուծումներ են պահանջվում։
6. Հարթակների, հրապարակի և Աժ խմբակցությունների աշխատանքային –մարտավարական աններդաշնակությունը։ Մի պահից սկսած՝ ԱԺ-ն ապրում է այլ իրականության մեջ, հարթակը՝ այլ, հրապարակը՝ լրիվ ուրիշ։ Չի կարող հարթակից հրապարակվել «Նեռը պետք է հեռանա» ուղերձը, իսկ ԱԺ-ում՝ համատեղ աշխատվել։ Հասարակությունն այս դիսոնանսը զգում է, ֆիքսում, որ այստեղ ինչ-որ բան այնպես չէ։ Այս կոնֆլիկտի լուծումը հարթակները չեն գտնում։
7. Ստրատեգիական համբերության բացակայություն. պատկերացումները, թե մեկ միտինգով կամ մեկ շաբաթվա պայքարով իշխանություն կփոխվի։ Բոլոր շարժումները սկսվել են այս հոգեբանությամբ։ Եվ միայն անհաջողությունից հետո են ընդունում, որ մյուս՝ համբերատար պայքարի տեսակետը ճիշտ էր։ Ամենաարագ հաջողությանը բերելու է համբերատար պայքարի տրամադրվածությունը։
8. Հարթակների ուղերձները արտաքին աշխարհին. կամ կոպիտ սխալներ են եղել, կամ ուղղակի անհասկանալի՝ հարևանների, դաշնակիցների և հակառակորդի համար։
Հ.Գ. Ինչո՞ւ եմ անդրադառնում այս թեմային. որովհետև միանշանակ վստահ եմ, որ առաջիկայում ճիշտ աշխատանքի դեպքում էֆեկտիվ պրոցեսներ հնարավոր են, որոնք կա´մ արտահերթ, կա´մ հերթական ընտրությունների ժամանակ պետական խորքային ռեստարտի հնարավորություն կտան։ Բայց հաջողության համար կարևոր է անհաջողության պատճառները խիզախորեն ընդունել։
Պետության համար (և անգամ այս իշխանության համար) շատ կարևոր է, որ փոփոխությունները լինեն սոլիդ ուժերի խաղաղ շարժման արդյունքում։ Այլ սցենարները մեծ պայթյունի տարբերակներ են, մեկը մյուսից վտանգավոր։

Ваге Оганнисян: Почему в Армении не добиваются успеха (пока) протестные движения ?
«Мы не делаем одной важной вещи: после поражения не пытаемся понять причины неудач движений. Для этого у нас нет благоразумия, или, быть может, смелости? Примечательно, что власть и аудитория называют тысячу и одну выдуманную причину, а мы, участники, необъяснимо храним молчание», – написал эксперт группы «Альтернативные проекты» Ваге Оганнисян в своем Telegram-канале.
По его словам, имеются глубинные причины, которые, объединяясь в одно целое, становятся серьезным, пока непреодолимым препятствием на пути выхода из этого кошмара.
Ваге Оганнисян перечислил следующие причины:
1.Платформы не исходят из той реальности, что мы имеем дело с пережившим поражение обществом. Это совершенно другое душевное состояние, другая социология, которая требует другого содержания и другой риторики. А звучащее с трибун слово – как правило, укладывается в прямо противоположную логику - не доходит до сердец широких масс, не отражает их реальных страхов и настроений.
2. Не были предоставлены необходимые ресурсы для борьбы. Для проведения обширной организационной работы, создания машины борьбы, изменения общественных настроений и использования их для смены власти нужны крупные материально-технические ресурсы. Большинство из тех, кто владеет этими ресурсами, этого не сделали.
Они уже сейчас могут быть уверены в том, что дальнейшие колебания принесут более серьезные последствия, в том числе и лично для них.
3. Большое число коллаборационистов, и это факт.  Часть из них даже по полдня обвиняют нас, дескать, почему вы не можете от них избавиться? Как мы можем, когда вы играете в несколько игр? Но нам также не удалось создать такую атмосферу, в которой коллаборационизм стал бы предметом жесткого общественного порицания.
4. Острое неравенство среди участников движения. У одного проблема содержания семьи во время борьбы, другой продолжает зарабатывать миллионы при этой власти или даже с ней, третий оказывается в тюрьме без адвоката и элементарных средств для содержания семьи, другие продолжают свою элитарную жизнь. Революционный принцип «братство, равенство» грубо нарушается.
5. У широкой общественности (включая борющихся) есть четкий коллективный вопрос к классу, который несправедливо обогатился благодаря общественным ресурсам и ранее занимаемой должности. И пока платформы борьбы не нашли способа ответить на этот сложный вопрос и упорно обходят его стороной. Это создает разрыв между платформами борьбы и широкой общественностью, дает возможность властям разыграть карту «грабежа и незаконного имущества бывших властей». И так будет продолжаться до тех пор, пока не будет честного ответа на вышеприведенный вопрос, предложения по его решению. Грубо говоря, многие могут попытаться убедить антикоррупционных прокуроров Никола в том, будто они святые и законные миллионеры, но убедить широкую общественность невозможно. Здесь нужны другие решения.
6. Рабочие и тактические разногласия платформ, площади и парламентских фракций. Начиная с какого-то момента Национальное Собрание живет в одной реальности, платформа – в другой, площадь – в третьей. Не может с трибуны звучать лозунг «Антихрист должен уйти», а в НС с ним вестись совместная работа. Общество чувствует этот диссонанс, фиксирует, что здесь что-то не так. Платформы не находят решения этого конфликта.
7. Отсутствие стратегического терпения: речь о представлениях, будто одним митингом или одной неделей борьбы возможна смена власти. Все движения начинались с этой психологии. И только после неудачи они признают, что была правильной другая точка зрения – о терпеливой борьбе. Настрой на терпеливую борьбу принесет наиболее быстрый успех.
8. Посыл платформ внешнему миру: или были допущены грубые ошибки, или просто звучали непонятные месседжи – соседям, союзникам и противнику.
«P.S. Почему я затрагиваю эту тему? Потому что я точно уверен, что в ближайшем будущем при правильной работе возможны эффективные процессы, которые дадут возможность глубокого перезапуска государства как на внеочередных, так и на очередных выборах. Но для успеха важно храбро принять причины неудач.
Для государства (и даже для этой власти) очень важно, чтобы изменения стали результатом мирного движения солидных сил. Другие сценарии представляют собой версии большого взрыва, одна опаснее другой, – резюмировал он.