Լավրովը Ռուսաստանի տարակուսանքն է հայտնել Թուրքիայի դիրքորոշման կապակցությամբ
Ռուսաստանը զարմացած է Ուկրաինայում միջնորդական ծառայություններ մատուցելու Թուրքիայի պատրաստակամությամբ, այն դեպքում երբ վերջինս շարունակում է Կիևի հետ համագործակցությունը ռազմատեխնիկական ոլորտում։ Այս մասին թուրքական Hurriyet թերթին տված հարցազրույցում հայտարարել է ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը։
ՌԴ արտաքին քաղաքականության գերատեսչության ղեկավարը նշել է, որ Թուրքիան շարունակում է Ուկրաինային զենք մատակարարել, որը հետագայում օգտագործվում է ռուսական զորքերի և խաղաղ բնակիչների վրա գրոհելու համար։ Անկարայի այս դիրքորոշումը, Լավրովի խոսքով, տարակուսանք է առաջացնում ռուսական կողմում։
Այնուամենայնիվ, նախարարն ընդգծել է, որ Մոսկվան բարձր է գնահատում Անկարայի ջանքերը՝ աջակցելու ուկրաինական հակամարտության կարգավորմանը։ Գերատեսչության ղեկավարը հիշեցրել է, որ հենց Թուրքիան է հարթակ տրամադրել Ուկրաինայի իշխանությունների հետ 2022 թվականի գարնանը խորհրդակցությունների համար։
Լավրովը նաև հավելել է, որ Թուրքիայի կողմից հաջող միջնորդության իրագործման հնարավորությունները մնում են ցածր՝ Ուկրաինայում խաղաղության համար Արևմուտքի և Կիևի ծրագրերի բացակայության պատճառով։
«Այս տարվա հունիսին Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի կողմից առաջադրված խաղաղության նախաձեռնությանը Կիևի պատասխանը եղավ Կուրսկի շրջան Ուկրաինայի զինված ուժերի ներխուժմամբ և սահմանամերձ այլ շրջանների թիրախների վրա օդային հարձակմամբ։ Վաշինգտոնը և նրա դաշնակիցները լիարժեք աջակցություն են ցուցաբերում Կիևին և քննարկում են արևմտյան հեռահար հրթիռների կիրառման հնարավորությունը Ռուսաստանի խորքերը հարվածելու համար»,-«Գազետո ռու»-ի փոխանցմամբ, ասել է ՌԴ ԱԳ նախարարը՝ նշելով, որ նման պայմաններում Թուրքիայի հաջողության շանսերը մնում են ցածր։

Лавров: Военное сотрудничество Турции и Украины вызвало у России недоумение
Россию удивляет готовность Турции оказывать посреднические услуги по Украине, продолжая сотрудничество с Киевом в военно-технической сфере. Об этом заявил министр иностранных дел РФ Сергей Лавров в интервью турецкой газете Hurriyet.
Как передает «Газета.Ru», глава внешнеполитического ведомства отметил, что Турция продолжает поставлять Украине оружие, которое впоследствии применяется для ударов по позициям российских войск и мирным жителям. Такая позиция Анкары, по словам Лаврова, вызывает недоумение у российской стороны.
Однако министр подчеркнул, что Москва ценит усилия Анкары по содействию в урегулировании конфликта в Украине. Глава ведомства напомнил, что именно Турция весной 2022 года предоставила площадку для консультаций с украинскими властями.
Также Лавров добавил, что шансы на успешное посредничество Турции остаются низкими из-за отсутствия планов Запада и Киева по миру.
«Ответом Украины на мирную инициативу, выдвинутую президентом [России] Владимиром Путиным в июне этого года, стало вторжение ВСУ в Курскую область, воздушные атаки по объектам в других приграничных регионах. Вашингтон и его союзники оказывают Киеву всестороннюю поддержку, обсуждают возможность использования западных дальнобойных ракет для нанесения ударов вглубь России», — сказал министр, отметив, что в подобных условиях шансы на успех Турции остаются малы.