Գեղամյան. COP29  կարող էր տեղի չունենալ Ադրբեջանում
Նոյեմբերի կեսերին Ադրբեջանում տեղի է ունենալու ՄԱԿ կլիմայական մեծ խորհրդաժողովը, որը հայտնի է COP29 անունով։
Պ.գ.թ., թյուրքագետ Վարուժան Գեղամյանի խոսքով, այդ միջոցառումը Ադրբեջանի համար կարևոր է մի քանի առումներով՝ երկրի միջազգային հեղինակության բարձրացումից մինչև Արցախում իրականացված ցեղասպանության միջազգային անուղղակի լեգիտիմացում։
«Այդ միջոցառումը կարող էր տեղի չունենալ Ադրբեջանում, եթե անցյալ տարի՝ 2023 թ. դեկտեմբերին Հայաստանի դե-ֆակտո իշխանությունը վետո դներ ՄԱԿ համապատասխան որոշման վրա։
Կամ կարելի էր այլ բան անել. հաշվի առնելով Բաքվի արդեն կատարած մեծածավալ նախապատրաստությունը՝ հնարավոր էր մտնել դիվանագիտական բանակցությունների մեջ ու վետո չդնելու դիմաց պահանջել, օրինակ, բոլոր հայ ռազմագերիների վերադարձ կամ ՀՀ միջազգային սահմանների մի մասից Ադրբեջանի զորքերի դուրս բերում։
Սակայն, ինչպես գիտեք, ոչ մի նմանատիպ պահանջ չի դրվել։ Ընդհակառակը՝ հայտարարվել է, որ Հայաստանը որպես բարի կամքի դրսևորում կողմ է Բաքվում COP29-ի անցկացմանը։
Սա հերթական ու վառ օրինակն է այն բանի, որ ի դեմս Հայաստանի դե-ֆակտո կառավարողների գործ ունենք Ադրբեջանի ու Թուրքիայի կամակատար իշխանության և ոչ Հայաստանի շահերը պաշտպանող ուժի։ Ու ակնկալել, որ թուրք-ադրբեջանական երկյակը թույլ կտա, որ Հայաստանում որևէ լուրջ ու ազգային ծրագիր իրականացվի, դա մեղմ ասած միամտություն է»,-գրում  է Գեղամյանը։

Варужан Гегамян: Конференция ООН по климату могла не состояться в Азербайджане, если бы…
По словам тюрколога, кандидата исторических наук Варужана Гегамяна, данное мероприятие  важно для Азербайджана по нескольким причинам: от улучшения своей международной репутации до косвенной легитимации на международном уровне геноцида, совершенного в Арцахе.
«Конференция ООН по климату могла не состояться в Азербайджане, если бы в декабре 2023 года де-факто власти Армении наложили вето на соответствующее решение ООН.
Или можно было поступить иначе: учитывая уже масштабные приготовления Баку, можно было вступить в дипломатические переговоры и в обмен на отказ от права вето потребовать, например, возвращения всех удерживаемых в Азербайджане армянских военнопленных или вывода азербайджанских войск с части суверенной территории Республики Армения.
Однако, как известно, подобного требования поставлено не было. Напротив, было заявлено, что Армения в знак доброй воли поддерживает проведение COP29 в Баку», – указал Гегамян.
«Это очередной яркий пример того, что в лице де-факто управленцев Армении мы имеем дело с приспешниками Азербайджана и Турции, а не с отстаивающей интересы Армении силой. И ожидать, что турецко-азербайджанский тандем позволит реализовать в Армении какую-то серьезную и национальную программу, мягко говоря, было бы наивно», – подчеркнул Гегамян.