Ալիևի դուստրերն ավելի քան 13 միլիարդ դոլար արժողությամբ բիզնես կայսրություն են վերահսկում. Մայքլ Ռուբին
23:00 01/11/2024
Ադրբեջանը COP29 կլիմայի միջազգային համաժողովին ընդառաջ շարունակում է Բաքուն սարքավորել։ Ընդունող երկրների կառավարությունները կլիմայի փոփոխության վերաբերյալ ՄԱԿ-ի ամենամյա համաժողովին վերաբերվում են այնպես, ինչպես վերաբերվում են Օլիմպիական խաղերին կամ Ֆուտբոլի աշխարհի առաջնությանը: Նրանք ոչ միայն փող են աշխատում, այլև ռեբրենդինգ են անում միջազգային լսարանի համար: Դրա մասին The National Security Journal-ում հրապարակված իր հոդվածում գրում է ամերիկացի քաղաքական վերլուծաբան Մայքլ Ռուբինը։
«Ադրբեջանն COP29 կլիմայի միջազգային համաժողովն ընդունելու համար անհեթեթ ընտրություն է: Այս երկիրը չի կարող իրեն դիրքավորել որպես կլիմայական պոտենցիալ զոհ. նրա հիմնական բնապահպանական խնդիրը ոչ թե կլիման է, այլ սեփական աղտոտվածությունը և իշխող Ալիևների ընտանիքին առնչվողների՝ օրենքից վեր կանգնելու կարողությունը։
Սա աշխարհի ամենավտորիտար պետություններից մեկն է և ՄԱԿ-ի Կլիմայի փոփոխության համաժողովը հյուրընկալող ամենանվազ ազատ երկիրը:
Միջազգային իրավապաշտպան Freedom House կազմակերպության տվյալներով՝ թալիբների օրոք աֆղաններն ավելի շատ քաղաքական իրավունքներ ունեն, քան ադրբեջանցիները՝ Ալիևի օրոք։ Freedom House-ը գնահատել է նաև Լեռնային Ղարաբաղը, որը Ադրբեջանը նվաճել է մեկ տարի առաջ և այժմ կառավարում է այն, իրավապաշտպան կազմակերպությունն Ադրբեջանը համարում է աշխարհի ամենանվազ ազատ վայրը, ավելի վատը, քան Հյուսիսային Կորեան և Էրիթրեան:
Ալիևին միջոցառումներ անցկացնելու իրավունք տալը արդարեցնում է ավազակապետությանը: ՄԱԿ-ի Կլիմայի փոփոխության համաժողովը հյուրընկալող նախկին երկրներից շատերը կոռուպցիային առնչվող խնդիրներ են ունեցել, բայց ոչ այն աստիճան, որքան Ադրբեջանը: Ադրբեջանը ոչ միայն ազատության անկում է ապրում, այլև երկիրն աշխարհի ամենակոռումպացված պետություններից մեկն է։ Transparency International-ն Ադրբեջանը համարում է շատ ավելի կոռումպացված, քան, օրինակ, Արաբական Միացյալ Էմիրությունները կամ Կատարը, և նույնիսկ ավելի վատը, քան Ռուսաստանը, Լիբանանը և Իրանը։ Ալիևի երկու դուստրերը ավելի քան 13 միլիարդ դոլար արժողությամբ բիզնես կայսրություն են վերահսկում։
Հյուրընկալելու Ադրբեջանի կարողությունը պայմանավորված էր կլիմայական համաժողովից հետո ՄԱԿ-ի ներդրած ռոտացիոն համակարգով, որն իր չափերով և հեղինակությամբ մեծացավ, բայց Ադրբեջանը միակ թեկնածուն չէր:
Հայաստանը, մի երկիր, որի բրենդը բնապահպանությունն է, նույնպես ձգտում էր հյուրընկալել ՄԱԿ-ի Կլիմայի փոփոխության համաժողովը: Ադրբեջանն օգտագործեց իր կողմից գրաված հայ պատանդներին որպես սակարկությունների առարկա՝ հայտարարելով, որ կազատի նրանց միայն այն դեպքում, եթե Հայաստանը հրաժարվի իր հայտից: Պետքարտուղարությունը, ձգտելով խաղաղություն հաստատել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև, Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին կոչ էր արել համաձայնել։ Նա չեղարկեց հայտը, սակայն Ադրբեջանը շարունակեց պահել հայ գերիներին և զավթել ավելի քան 200 քառակուսի կիլոմետր տարածքը, որը միջազգային հանրությունը ճանաչում է որպես Հայաստան։ Անցյալ տարի Լեռնային Ղարաբաղի հազարամյա բնիկ հայկական համայնքի էթնիկ զտումներից հետո Ադրբեջանը միաժամանակ սկսեց սիստեմատիկ կերպով ոչնչացնել ԼՂ-ի հայկական ժառանգությունը:
Ադրբեջանին COP29-ը ընդունելու Սպիտակ տան օրհնությունն այսօր հավասարազոր է նրան, որ Սադամ Հուսեյնի Իրաքին թույլ տային միջազգային ֆորում ընդունելու՝ շարունակելով հանդերձ բռնազվթել Քուվեյթը:
Այն, որ Բայդենի վարչակազմն ներկայում դրվատում է ադրբեջանական ռեժիմին, խորապես խնդրահարույց է»,- news.am-ի փոխանցմամբ, գրում է ամերիկացի քաղաքական վերլուծաբան Մայքլ Ռուբինը The National Security Journal-ի իր հոդվածում։

Michael Rubin, a senior fellow at the American Enterprise Institute and director of policy analysis at the Middle East Forum, strongly criticizes Azerbaijan's selection as the host of the COP29 UN climate summit in an article on the National Security Journal.
Azerbaijan continues to put finishing touches on Baku ahead of the COP29 international climate conference. Host governments treat the annual United Nations Climate Change Conference much like they treat the Olympic Games or FIFA World Cup: Not only do they rake in tourist dollars as delegates and visitors pack hotels and five-star restaurants, but they also rebrand themselves for the international audience.
The United Arab Emirates, the 2023 host, could not easily highlight its environmentalism given that it is the world’s eighth largest producer of oil and tenth largest gas producer and so it instead both projected itself as laying on the fault lines of climate change and tried to highlight its own contributions.
The United Arab Emirates is not the only monarchy or petro-state to host the climate conference. Qatar did in 2012 and Indonesia, another OPEC member, co-hosted in 2007. Azerbaijan’s selection was particularly pernicious, though.
On its face, Azerbaijan is a ridiculous choice. Azerbaijan cannot pitch itself as a potential climate victim; its chief environmental concern is not climate but its own pollution and the ability of those connected to the ruling Aliyev family to stand above the law.
It is among the world’s most authoritarian states and, according to Freedom House ranking, the least free country by far to host the United Nations Climate Change Conference. The Aliyev regime ranks just above the Taliban’s Afghanistan in total score, but Freedom House assesses Afghans have greater political rights under the Taliban than Azerbaijanis have under Aliyev. Freedom House also ranks Nagorno-Karabakh that Azerbaijan conquered just over a year ago and today administers, as the world’s least free place, worse than North Korea, Eritrea, or Tibet under Chinese rule. That many human rights voices that criticized speech restricts in Dubai or migrant labor practices in Doha are silent does not exculpate Baku; it only incriminates the selectively silent.
Awarding the Aliyevs hosting rights also whitewashes the country’s kleptocracy. Many previous hosts have corruption problems, but not to the degree of Azerbaijan. Not only is freedom in decline in Azerbaijan, but it is among the world’s most corrupt states. Transparency International considers Azerbaijan far more corrupt than the United Arab Emirates or Qatar, for example, and even worse than Russia, Lebanon and Iran. Aliyev’s two daughters reportedly control a business empire worth more than $13 billion.
Azerbaijan’s opportunity to host was due to the rotation system the United Nations implemented after the climate conference grew in size and prestige, but it was not the only candidate. Armenia, a country whose brand is environmentalism, also sought to host. Azerbaijan used Armenian hostages it seized as a bargaining chip, telling intermediaries it would release them only if Armenia dropped its bid. The State Department, anxious to broker peace between Armenia and Azerbaijan, urged Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan to comply. He dropped the bid, but Azerbaijan continued to hold Armenian prisoners and occupy more than 200 square kilometers of land the international community recognizes as Armenia proper. Following last year’s ethnic cleansing of Nagorno-Karabakh’s millennia-old indigenous Armenian community, Azerbaijan has also systematically begun to destroy Armenian heritage across the region. Worse, it leads tours of foreign dignitaries—including Washington think-tankers and the U.S. ambassador in Baku—to Disneyland-like sanitized versions of ancient settlements in its place. Such tours will increase in frequency as Baku seeks to normalize ethnic cleansing. For the White House to bless Azerbaijan for hosting COP29 today would be akin to allowing Saddam Hussein’s Iraq to host an international forum while still occupying Kuwait or the State Department allowing its ambassador in Moscow to take a Kremlin-run propaganda tour of Crimea.