Քաղաքական մեկնաբան. Վրաստանի նախագահի գործողությունը մեղմ ասած սադրիչ է
«Վրաստանի նախագահն իր ֆեյսբուքյան անձնական էջում տարածել է վրացական տուրգործակալության մի գովազդ, որտեղ Հայաստանի Լոռու մարզի առնչությամբ կան մեղմ ասած խնդրահարույց ձևակերպումներ»,-մեկնաբանելով Զուրաբաշվիլիի կիսած հրապարակումը՝ գրում է քաղաքական մեկնաբան Հակոբ Բադալյանը։
Նա նշում է՝ այն, որ Վրաստանում կա այդ վերաբերմունքը Լոռու, Լոռու մարզի պատմամշակութային որոշ հուշարձանների հանդեպ, բոլորովին նորություն չէ: Նաև հայտնի է, որ այդ առնչությամբ տարիներ շշարունակ բավականին բարդ քննարկումների մեջ են երկու եկեղեցիները՝ Հայ Առաքելական և Վրաց Ուղղափառ եկեղեցիները:
«Սա չափազանց նուրբ թեմա է, որ Հայաստանն ու Վրաստանը հետխորհրդային ավելի քան երեք տասնամյակում փորձում են կառավարել շատ մեծ ջանքի գնով, թե եկեղեցիների, թե կառավարությունների մակարդակով:
Ընդ որում, այսպես ասած հանրային մակարդակով այդօրինակ խնդիրներ առկա են երևի թե բոլոր պետությունների միջև, և հետևաբար հարցը միշտ էլ հենց այն է, թե վերնախավային մակարդակում ինչպես են կառավարվում այդ նուրբ հարցերը:
Վրաստանի նախագահը, որը կարծես թե երբեք էլ աչքի չի ընկել առանձննակի նրբանկատությամբ, իրեն թույլ է տալիս կիսվել մի նյութով, որը վերաբերում է հենց այդ նուրբ թեմաներին:
Եվ, չնայած նա անում է դա իր ոչ թե պաշտոնական, այլ այսպես ասած անձնական օգտահաշվով, միևնույն է, մեղմ ասած բարդ բան չէ հասկանալը, որ անգամ այդ օգտահաշիվը ասոցացվում է նախագահական կարգավիճակի, հետևաբար՝ պետական կարգավիճակի հետ:
Ըստ այդմ, Վրաստանի նախագահը թույլ է տալիս կոպիտ սխալ, և չափազանց հայտնի ու նուրբ թեմայի վերաբերյալ նա թույլ է տալիս այնքան կոպիտ սխալ, որ մեղմ ասած շատ բարդ է պատկերացնել, որ դա արվել է «չհասկանալով»:
Առավել ևս, որ դա արվում է Վրաստանի համար չափազանց զգայուն մի ժամանակաշրջանում, որը ոչ պակաս զգայուն նշանակություն ունի նաև Հայաստանի համար:
Հարց է առաջանում, Վրաստանի նախագահը իր անձնական օգտահաշվով այդ ինչքա՞ն հաճախ է տուրգործակալությունների գովազդներ տարածում, որ հանկարծ որոշել է անել դա Հայաստանի թեմայով, և առավել ևս այս փուլում: Հատկապես, որ Վրաստանից դեպի Հայաստան՝ Լոռու մարզ տուրայցերը բոլորովին նոր երևույթ չեն:
Ի դեպ, շատ լավ է, որ այդ այցերը կան: Ինքս տարիներ շարունակ բազմիցս արտահայտվել եմ, որ պետք է հայ-վրացական զբոսաշրջային կոոպերացիայի խորացում, այդ թվում ոչ միայն Լոռի, նաև Շիրակ:
Պաշտոնյաները պետք է նպաստեն դրան, այլ ոչ թե երկու երկրների ու ժողովուրդների միջև առանց այդ էլ բավականին նուրբ հարցերի առկայության դեպքում ունենան սադրիչ դերակատարում:
Իսկ Վրաստանի նախագահի գործողությունը մեղմ ասած սադրիչ է:
Եվ այստեղ էական է մեկ այլ հանգամանք: Անցնող օրերին եղավ մեկ այլ տեղեկատվական սադրանք հայ-վրացական հարաբերության դեմ, իբրև թե Վրաստանը թույլ չի տալիս ֆրանսիական սպառազինությունը գա Հայաստան:
Գրեթե չունեմ կասկած, որ Վրաստանի ընտրության և հետընտրական բարդ իրողության ֆոնին կա նպատակ՝ հրահրել նաև հայ-վրացական լարվածություն և այդ կերպ մեծացնել մթնոլորտային ճնշումը Վրաստանի կառավարության նկատմամբ: Այդ նպատակը հետապնդողներին բնականաբար չի հուզում, թե այդ նույն ճնշումը ինչպիսի հետևանք կունենա նաև Հայաստանի համար:
Գնահատականս այն է, որ Հայաստանը պետք է չտրվի զգայականության և չարդարացնի այն հնարավոր հաշվարկը, որ կարող է լինել նաև Վրաստանի նախագահի կամա, թե ակամա ներգրավմամբ:
Հայաստանի ու Վրաստանի հարաբերությունը 2024 թվականի փետրվարից ի վեր ամրագրված է ռազմավարական գործակցության հռչակագրով: Հարաբերությունը պետք է գործնական մակարդակում էլ լինի այդ բնույթին համարժեք, հետևաբար պետք է մի կողմից բարձրորակ աշխատունակություն նուրբ հարցերը կառավարելու, հետևաբար նաև տարատեսակ սադրանքների չենթարկվելու հարցում:
Միևնույն ժամանակ, գուցե Զուրաբիշվիլուն «զգաստացնելու» հարցում օգտակար լինի նաև Ֆրանսիա՞ն, որի ԱԳՆ նախկին աշխատակից է և քաղաքացի Վրաստանի դեռևս նախագահը: Ոնց էլ չլինի, նախկինից կլինեն պահպանված կապեր՝ մեղմ ասած: Չեմ կարծում, թե Ֆրանսիայի համար օգտակար է հայ-վրացական որևէ լարում, որևէ կայծ»։

Политический обозреватель: Действия президента Грузии, мягко говоря, провокационные
Президент Грузии Саломе Зурабишвили на своей личной странице в соцсети Facebook поделилась рекламой одного из грузинских туроператоров, где содержатся, мягко говоря, проблематичные формулировки относительно Лорийской области Армении, написал политический обозреватель Акоп Бадалян.
Он указал: то, что в Грузии есть такое отношение к Лори, к некоторым историко-культурным памятникам Лорийской области – вовсе не ново. Известно также, что в этой связи уже много лет ведутся довольно сложные дискуссии между двумя церквями – Армянской Апостольской церковью и Грузинской православной церковью .
«Это чрезвычайно деликатная тема, которой Армения и Грузия уже более трех десятилетий после распада Советского Союза пытаются управлять ценой больших усилий, на уровне и церквей, и правительств.
Более того, на т.н. общественном уровне такие проблемы существуют, наверное, между всеми государствами, и поэтому вопрос всегда заключается в том, как эти деликатные вопросы решаются на уровне элит.
Президент Грузии, которая, пожалуй, никогда не отличалась особо тактичностью, позволяет себе поделиться материалом, затрагивающим именно эти щекотливые темы.
И, хотя она делает это со своего не официального, а так называемого личного аккаунта, все равно, мягко говоря, нетрудно понять, что даже этот аккаунт ассоциируется со статусом президента, а значит – и с государственным статусом.
Посему, президент Грузии допускает грубую ошибку. Причем по чрезвычайно известной и деликатной теме она допускает настолько грубую ошибку, что трудно себе представить, будто это было сделано, мягко говоря, "не понимая".
Тем более, что это делается в чрезвычайно чувствительный для Грузии период, который не менее чувствителен и для Армении.
Возникает вопрос: как часто президент Грузии на своей личной странице в соцсети распространяет рекламы турагентств, что вдруг решила сделать это на тему Армении, да еще и на данном этапе?
Тем более, что туры из Грузии в Армению – в Лорийскую область – совершено не новое явление», – написал политический обозреватель.
«Кстати, очень хорошо, что такие поездки осуществляются. Я сам на протяжении многих лет неоднократно заявлял о необходимости углубления армяно-грузинского туристического сотрудничества, охватывая не только Лори, но и Ширак.
Должностные лица должны способствовать этому, а не играть провокационную роль при наличии и без того весьма деликатных вопросов между двумя странами и народами.
А действия президента Грузии, мягко говоря, провокационные», – подчеркнул Бадалян.
«И здесь существенно еще одно обстоятельство. В минувшие дни мы стали свидетелями еще одной информационной провокации против армяно-грузинских отношений – якобы Грузия не пропускает в Армению французское вооружение.
У меня почти нет сомнений, что на фоне состоявшихся в Грузии парламентских выборов и сложной поствыборной ситуации существует цель – спровоцировать напряженность в армяно-грузинских отношениях и, тем самым, усилить давление на грузинское правительство. Преследующих эту цель, естественно, не беспокоит, какие последствия это же давление будет иметь и для Армении», – указал он.
«Моя оценка такова: Армения не должна поддаваться эмоциям и не должна оправдывать возможный расчет, который мог быть также с вольным или невольным вовлечением президента Грузии.
С февраля 2024 года отношения между Арменией и Грузией закреплены декларацией о стратегическом партнерстве. Отношения на практическом уровне должны быть эквивалентны такому характеру, поэтому требуется качественная работа в решении деликатных вопросов, а значит, и в том, чтобы не поддаваться на различные провокации.
В то же время, возможно, в вопросе «отрезвления» Зурабишвили будет полезна и Франция, бывшим сотрудником МИД и гражданином которой является действующий президент Грузии?Так или иначе, наверняка, сохранились старые связи. Не думаю, что любая напряженность в армяно-грузинских отношениях, любая искра полезны для Франции», – резюмировал он.