ԶՊՄԿ-ի բաժնետոմսերի 15 %-ն անցել է պետությանը, բայց շահաբաժիններից եկամուտը նվազում է 2021թ.-ի մակարդակ. Արթուր Խաչատրյան
13:18 04/11/2024
«Գալիք տարում 38 %-ով նվազելու է արտահանումը, 34.1 %-ով՝ ներմուծումը»,-ԱԺ-ում 2025 թվականի բյուջեի նախագծի քննարկման ժամանակ Էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանին հարցրեց «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արթուր Խաչատրյանը։
Նա հետագրքրվեց, թե ինչ են անում կառավարությունում, որպեսզի դրանք չնվազեն։
Պատգամավորը նաև հիշեցրեց, որ չհաշված ոսկին ՀՀ-ից արտահանումը 1.4 %-ով է աճել։
«Մեր տեղական, էնդեմիկ ոչխարից ինչքան ենք արտահանել»,- հարցրեց Խաչատրյանը և հետաքրքրվեց, թե կառավարությունն ինչ է անում, որ բացի շինարարությունից և ծառայությունների արտահանող արդյունաբերությունը զարգանա։
«Տոկոսավճարների և շահաբաժինների տեսքով եկամուտների առումով 2023 թվականին 52.3 մլրդ դրամ է եղել, 2024՝ թվականին 22.3 մլրդ, այն դեպքում, երբ ՀՀ-ի սեփականության իրավունքի տակ են անցել, օրինակ, Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի բաժնետոմսերի 15 %-ը»,-ասաց Խաչատրյանը և, նկատելով, որ 2025 թվականին արդյունքներով վերադառնում են մինչև 2020 թվականի արդյունքները, հարցրեց, թե այն ընկերություններում որտեղ պետությունը բաժնետոմս ունի ,նրանց մոտ շահութաբերությունը նվազել է՞։
Ընդդիմադիր պատգամավորը նաև  նկատեց, որ ներդրումների և արտահանման խթանման ծրագիրը 8 մլրդ դրամից ընկնում է 4 մլրդ-ի, այն դեպքում, երբ 2025 թվականին 37%-ով արտահանումը նվազելու է։
Գևորոգ պապոյանը նշեց, որ արտահանումը նվազելու է, քանի որ կանխատեսվում է ոսկու ներմուծման և արտահանման նվազում իսկ ԶՊՄԿ-ի դեպքում պետությունը չի մասնակցում կառավարմանը և այն ընկերություններն են ապահովում ընկերության աշխատանքի արդյունավետությանը։
«2023 թվականին պետությանն է անցել ԶՊՄԿ-ի բաժնետոմսերի 15 %-ը, որը երկորդ թե երրորդ հարկատուն է, սա նշանակում է, որ նույնիսկ եթե այդ ձեռնարկության եկամտաբերությւոնը չի փոխվել, ապա պետության ստացած շահաբաժիններից եկամուտը պետք է մեծանար,  բայց մենք 2025 թվականին ունենալու ենք մոտավորապես նույնը, ինչը որ ունեցել ենք 2021 թվականին շահաբաժիններից»,-նկատեց խաչատրյանը։
Պապոյանն էլ ասաց, որ ԶՊՄԿ-ն ընթացիկ տարվա 9 ամիսներով մոտ 34 մլրդ դրամ ավել է հարկ մուծել, և միտումը բացատրեց նրանով, որ պետության մասնակցությունը ստիպել է վերջինիս ավելի թափանցիկ աշխատել։

Артур Хачатрян: 15% акций ЗММК перешли государству, но доходы от дивидендов снижаются до уровня 2021 года
14:46 04/11/2024
На совместном заседании постоянных комиссий Национального собрания Армении по экономическим вопросам и по финансово-кредитным и бюджетным вопросам 4 ноября продолжились бюджетные обсуждения.
«В наступающем году на 38% сократится экспорт, на 34.1% – импорт», – обратился к министру экономики РА Геворгу Папояну депутат от оппозиционной фракции «Армения» Артур Хачатрян и поинтересовался: какие шаги предпринимают в правительстве, чтобы не допустить сокращения этих показателей?
Депутат также напомнил, что, без учета золота, экспорт из РА в 2023 году увеличился на 1,4%.
«Сколько наших местных, эндемичных овец мы экспортировали?» – спросил Хачатрян и поинтересовался, что делает правительство для развития промышленного экспорта.
«По доходам в виде процентных выплат и дивидендов в 2023 году мы имели показатель в 52.3 млрд драмов, а в 2024 году – 22.3 млрд, в то время, когда, например, 15% общего капитала Зангезурского медно-молибденового комбината (ЗММК)перешли в собственность Республики Армения», – сказал Хачатрян.
Отметив, что в 2025 году будет наблюдаться возвращение к показателям до 2020 года, он спросил: у компаний, в которых есть доля государства, снизилась доходность?
Оппозиционный депутат также обратил внимание на следующее: программа содействия инвестициям и экспорту сокращается – с 8 млрд драмов до 4 млрд драмов. И это тогда, когда в 2025 году экспорт снизится на 37%.
Геворог Папоян отметил, что экспорт сократится, поскольку прогнозируется снижение импорта и экспорта золота, а в случае с ЗММК государство не участвует в управлении и эти компании сами обеспечивают эффективность своей работы.
«В 2023 году государству перешли 15% акций ЗММК, который является вторым или третьим в списке крупнейших налогоплательщиков, а это означает, что даже если доходность этого предприятия не изменилась, то доходы от дивидендов, получаемых государством, должны были увеличиться, но в 2025 году мы будем иметь примерно ту же картину, что в 2021 году», – отметил Хачатрян.
Папоян указал, что Зангезурский медно-молибденовый комбинат возглавляет список 1000 крупных налогоплательщиков Армении, предприятие за 9 месяцев нарастило налоговые выплаты в госказну примерно на 34 млрд драмов, объяснил тенденцию тем, что участие государства сделало работу ЗММК более прозрачной.