Ուղեվարձերի գումարի ավելացման վերաբերյալ քաղաքապետարանի հրապարակած թվերը ծիծաղելի են ու ամոթալի. Բաբկեն Պիպոյան
12:54 05/11/2024
Երևանի քաղաքապետարանի ներկայացուցիչներն ամեն օր թվեր են հրապարակում, թե  ինչպես է փոխվել ուղեվարձի վճարումից առաջացած գումարի չափը նոյեմբերի 1-ից ուժի մեջ մտած փոփոխություններից հետո։
Մեկ օր առաջ հրապարակած տվյալների համաձայն, նոյեմբերի 1-ի, 2-ի և 3-ի վճարումների արդյունքներով «Երևանի ավտոբուս» ՓԲԸ-ի կողմից հավաքագրվել է 72.528.400 ՀՀ դրամ։ Մինչև նոր վճարային պայմաններին անցնելը հոկտեմբեր ամսվա վերջին ուրբաթ, շաբաթ և կիրակի օրերին հավաքագրումը կազմել է 64,944,000 ՀՀ դրամ։
«Իրազեկ և պաշտպանված սպառող» ՀԿ նախագահ Բաբկեն Պիպոյանը Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց՝ այս թվերը ծիծաղելի են։
«Քաղաքապետարանը նախ պետք է ասեր, փոփոխությունների արդյունքում ինչքա՞ն գումարի ավելացում էր ակնկալում։ Եվ եթե կարծում է, որ իր կողմից հրապարակած թվերը ծիծաղելի չեն, ամոթալի չեն, ապա առնվազն այլ հարցի պետք է պատասխանի՝ ի՞նչ ամոթալի քաղաքականության արդյունքում են 613 հազար ուղևորափոխադրումը կրճատել։ Թվերը ծիծաղելի են, քանի որ 61 մլն դրամի փոխարեն մենք քննարկում ենք օրինակ 31 մլնը»,-ասաց ՀԿ նախագահը։
Հիշեցնենք, որ տրանսպորտային ցանցի բարելավման փաթեթի ստեղծման համար դեռ 2018-ին միջազգային խորհրդատուին  տրամադրած տվյալների համաձայն, օրական ուղևորափոխադրումը կազմել է մոտ 613 հզ մարդ։ Ընդ որում, այդ փաթեթի համաձայն նախատեսվում էր ոչ թե ուղևորների նվազում, այլ աճ։
«Քաղաքապետարանում պետք է պատասխան տան. ինչպե՞ս են կարողացել հինգ տարում տրանսպորտային համակարգը աղավաղել այնպես, որ Երևանում հանրային տրանսպորտից օգտվի երկու անգամ քիչ մարդ, քան օգտվում էր, և սա այն պայմաններում, երբ Երևանում բնակչության թիվն աճում է»,-նշեց նա։
Պիպոյանի գնահատմամբ, Երևանի քաղաքապետարանն այժմ սկսել է մի գործընթաց, որը տրանսպորտային համակարգի բարեփոխման հետ ոչ մի աղերս չունի։
«Ավելին, նման մանիպուլյացիաներով, թվեր հրապարակելով ուզում են հասարակության ուշադրությունը շեղել կարևորագույն փաստից, այն է՝ շարունակաբար ձախողում են տրանսպորտային համակարգի բարեփոխումը»,-ընդգծեց ՀԿ նախագահը։
Անդարադառնալով «Թել Սել» վճարային համակարգով իրականացրած վճարումների միջոցով ստվերի կրճատման մասին հայտարարություններին, Պիպոյանն ընդգծեց.
«Վարորդի վերցրած 100 դրամի մեջ էդքան կոռուպցիոն ռիսկ չկա, ինչքան կա այնտեղ, որ ընդամենը մի օպերատոր դարձավ սպասարկողը։ Ընդ որում օպերատոր, որ կոնկրետ բանկերի հետ է աշխատում»։

Бабкен Пипоян: Опубликованные мэрией цифры об увеличении объема сборов за проезд смешны
Представители мэрии Еревана каждый день публикуют данные о том, как изменился размер суммы, формирующейся от оплаты проезда в городском общественном транспорте, после вступивших в силу 1 ноября изменений.
Как известно, с 1 ноября оплачивать проезд в общественном транспорте в Ереване (MAN, ZhongTong и GazelCity) можно только 100-драмовыми монетами или посредством QR-кода в приложении Telcell c использованием валидаторов, установленных в автобусах.
Согласно опубликованным накануне данным, в результате оплаты проезда в транспорте 1, 2 и 3 ноября ЗАО «Ереванский автобус» собрало 72 528 400 драмов. До перехода на новые условия оплаты, сборы в последние пятницу, субботу и воскресенье октября составили 64 944 000 драмов.
В беседе с корреспондентом Panorama.am председатель общественной организации «Информированный и защищенный потребитель» Бабкен Пипоян назвал представленные цифры смешными.
«Мэрия должна была сначала указать, в сколько раз она планирует увеличить данную сумму в результате этих изменений.
И если она считает, что эти опубликованные цифры – не смешны, не позорны, то ей следует хотя бы ответить на другой вопрос: в результате какой позорной политики сократились пассажироперевозки, достигавшие показателя в 613 тысяч?» – сказал Пипоян.
Напомним, согласно данным, предоставленным международному консультанту в 2018 году для разработки пакета улучшения транспортной сети, ежедневный пассажиропоток составлял около 613 тыс. человек. Более того, согласно этому пакету, планировалось увеличение, а не сокращение числа пассажиров.
«В мэрии должны ответить: как им удалось за пять лет так испортить транспортную систему, что общественным транспортом в Ереване пользуется в два раза меньше людей, чем раньше? И это в условиях, когда население Еревана растет», – сказал собеседник Panorama.am.
По оценке Пипояна, сейчас мэрия Еревана начала процесс, который не имеет ничего общего с реформой транспортной системы.
«Более того, такими манипуляциями, публикацией цифр они хотят отвлечь внимание общественности от важнейшего факта – они последовательно терпят неудачу в проведении реформы транспортной системы», – подчеркнул Пипоян.
Касаясь заявлений о сокращении теневой деятельности посредством оплаты проезда через платежную систему Telcell, Пипоян сказал:
«В получении водителем автобуса 100 драмов за проезд не было такого риска коррупции, как в том, что услуги оказывает только один оператор. Причем оператор, который работает с конкретными банками».