Համաշխարհային աղոթք հանուն Ադրբեջանում պահվող հայ պատանդների՝ COP29-ի նախօրեին
Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Գարեգին Բ-ի նախաձեռնությամբ, նոյեմբերի 10-ին աշխարհի հայկական եկեղեցիներում էկումենիկ (համաշխարհային) աղոթք կարվի՝ հանուն Հայաստանում խաղաղության և արդարության, և Բաքվում ապօրինի պահվող պատանդների ազատ արձակման։ Աղոթք կկատարվի Հայ առաքելական եկեղեցու աշխարհի բոլոր թեմերում։ Նախաձեռնությանը միացել են նաև Մեծի Տանն Կիլիկիո Արամ Ա կաթողիկոսը և Եկեղեցիների համաշխարհային խորհուրդը։
Գարեգին Բ-ն համայն հայությանը կոչ է արել գալ եկեղեցիներ և միանալ աղոթքին: Նա նշել է, որ նոյեմբերի 11-ին Ադրբեջանում կայանալիք COP29 կլիմայական գագաթնաժողովի նախօրեին՝ այս միջոցառումը կարող է աշխարհի ուշադրությունը հրավիրել գերիների խնդրի վրա ։ «Մենք անկեղծորեն հուսով ենք, որ այս հոգևոր ջանքերը կբարձրացնեն այս շարունակվող մարդասիրական ճգնաժամի մասին համաշխարհային իրազեկվածությունը և կնպաստեն ճշմարտության և արդարության վրա հիմնված խաղաղ լուծմանը», - ասել է Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդը:
Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոս Արամ Ա-ն իր հերթին, հայտարարել է. «Բոլոր կրոնական համայնքներին, միջազգային կազմակերպություններին և բարի կամքի տեր մարդկանց կոչ ենք անում միանալ մեր աղոթքներին և ակտիվացնել իրենց ջանքերը՝ պահանջելով անհապաղ և անվերապահորեն ազատ արձակել Բաքվում պահվող բոլոր հայ գերիներին։ Մենք COP29-ին մասնակցող միջազգային հանրությանը հիշեցնում ենք, որ արդարությունն ու խաղաղությունը սերտորեն փոխկապակցված են և մեկը մյուսից չեն կարող բաժանվել : Մենք չենք կարող կլիմայական արդարություն պահանջել՝ չդատապարտելով մարդու իրավունքների խախտումները»։
Եկեղեցիների համաշխարհային խորհուրդը (ԵՀԽ), որի անդամներն են հարյուրից ավելի երկրների՝ ավելի քան երեք հարյուր քրիստոնեական եկեղեցիներ, նույնպես, պատրաստակամություն է հայտնել միանալու Հայաստանին նվիրված աղոթքի օրվան՝ հանուն խաղաղության հաստատման, փախստականներին աջակցության և գերիների ազատ արձակման: ԵՀԽ գլխավոր քարտուղար Ջերի Փիլայը բոլոր եկեղեցիներին կոչ է արել միանալ նոյեմբերի 10-ի աղոթքին և դիմել միջազգային հանրությանը շարունակելու իրենց աջակցությունը։
«Մենք շարունակում ենք Հայ Առաքելական Եկեղեցու և Հայաստանի էկումենիկ գործընկերների հետ մնալ մեր աղոթական համերաշխության մեջ:», - ասաց Ջերի Փիլայը՝ հաստատելով մարդասիրական և մարդու իրավունքների միջազգային օրենքներին համապատասխան՝ արդար և հարատև խաղաղության կոչը։ Եկեղեցիների համաշխարհային խորհուրդն ամենամեծ միջազգային էկումենիկ կազմակերպությունն է, որն ամբողջ աշխարհում շուրջ 400 միլիոն քրիստոնյաների է միավորում:
Սա Բաքվի բանտերում քաղբանտարկյալների խնդրի վրա ուշադրություն հրավիրելու առաջին նախաձեռնությունը չէ։ Մի քանի ամիս առաջ մեկնարկած #FreeArmenianHostages միջազգային քաղաքացիական շարժումը նպատակ ունի լուսաբանել և միջազգային հանրության ուշադրությունը հրավիրել Ալիևի ռեժիմի բանտարկյալների վրա։ Կլիմայի փոփոխության հարցերով ՄԱԿ-ի COP29 կողմերի 29-րդ համաժողովը, որը մեկնարկելու է այս տարվա նոյեմբերի 11-ին՝ Բաքվում, աշխարհին հնարավորություն է տալիս տեսնել Ադրբեջանում մարդու իրավունքների խախտումների հետ կապված իրավիճակը: Շարժման հիմքում ընկած է այն համոզմունքը, որ միջազգային հանրությունը չպետք է հնարավորություն տա, որ կլիմայական օրակարգն առիթ հանդիսանա արդարացնելու ռազմական հանցագործություններն ու մարդկության դեմ հանցագործությունները, և կոչ է անում #FreeArmenianHostages #HumanRights #JusticeForArmenia #COP29 #StopGreenwashGenocide #FreePoliticalPrisoners սոցիալական ցանցերում գրառումներով աջակցել նախաձեռնությանը:

Global prayer for Armenian hostages in Azerbaijan on the eve of COP29
On the initiative of His Holiness Catholicos of All Armenians Karekin II, an ecumenical (global) prayer for peace and justice in Armenia and the release of hostages illegally held in Baku will be held in Armenian churches around the world on November 10. The prayers will take place in all dioceses of the Armenian Apostolic Church around the world. Catholicos of the Great House of Cilicia Aram I and the World Council of Churches also joined the initiative.
Karekin II called on all Armenians to come to churches and join the prayer. He noted that this event can help draw the attention of the world community to the issue of captives ahead of the COP29 climate summit in Azerbaijan on November 11. “It is our sincere hope that this spiritual effort will raise global awareness of this ongoing humanitarian crisis and will promote a peace-bearing solution, based on truth and justice,” said Catholicos of All Armenians Karekin II.
In turn, Catholicos of the Great House of Cilicia Aram I said: “We call on all religious communities, international organizations and people of good will to join our prayers and intensify efforts to demand the immediate and unconditional release of all Armenian captives from Baku. We remind the international community participating in the COP29 summit that justice and peace are closely interrelated and cannot be separated from each other. We cannot demand climate justice without condemning human rights violations.”
The World Council of Churches (WCC), whose members are more than three hundred Christian churches from more than a hundred countries, also expressed its readiness to join the Day of Prayer dedicated to Armenia for the establishment of peace, support for refugees and the release of prisoners. WCC General Secretary Jerry Pillay called on all churches to join in prayer on November 10 and to appeal to the international community to continue to provide support. “We remain in prayerful solidarity with the Armenian Apostolic Church and Armenia’s ecumenical partners,” said Jerry Pillay, reiterating the call for a just and lasting peace in accordance with international humanitarian and human rights laws. The World Council of Churches is the largest international ecumenical organization, uniting some 400 million Christians worldwide.
This is not the first initiative to draw attention to the problem of political prisoners in Baku’s jails. The international civil movement #FreeArmenianHostages, which was launched several months earlier, aims to highlight and draw the attention of the international community to the prisoners of the Aliyev regime. The 29th UN Climate Change Conference COP29, which will begin on November 11 this year in Baku, gives the world an opportunity to see the situation with human rights violations in Azerbaijan. The movement is based on the assertion that the international community should not allow the climate agenda to justify war crimes, crimes against humanity and calls for support of the initiative with posts on social networks with the hashtags: #FreeArmenianHostages #HumanRights #JusticeForArmenia #COP29 #StopGreenwashGenocide #FreePoliticalPrisoners.