Անհապաղ վերականգնել լրագրող Վահե Մակարյանի հավատարմագրումը խորհրդարանում. Լրագրողական կազմակերպություններ
09:43 06/11/2024
Լրագրողական կազմակերպությունները հանդես են եկել համատեղ հայտարարությամբ՝ ՔՊ-ից պահանջելով շտապ նախաձեռնել պատգամավորական էթիկայի հանձնաժողով ձևավորելու գործընթաց, քննարկման առարկա դարձնել Ալեն Սիմոնյանի ու Mediahub.am-ի լրագրող Վահե Մակարյանի միջև տեղի ունեցած միջադեպը և հրապարակավ գնահատական տալ Ալեն Սիմոնյանի վարվելակերպին։
«Երեկ՝ նոյեմբերի 4-ին, «Mediahub.am» լրատվական կայքի խմբագրությունն Ազգային ժողովի աշխատակազմի ղեկավարից նամակ է ստացել՝ լրատվամիջոցի թղթակից Վահե Մակարյանի հավատարմագրումը խորհրդարանում դադարեցնելու մասին։ Պատճառը հոկտեմբերի 31-ին ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի և Վահե Մակարյանի միջև տեղի ունեցած սկանդալային ընդհարումն է, որը լուսաբանվել է մի շարք ԶԼՄ-ներում։
Ըստ այդ հրապարակումների՝ երբ ԱԺ շենքում լրագրողը մոտեցել է խորհրդարանի ղեկավարին՝ մեկնաբանություն վերցնելու նպատակով, նրանց շփումը սկզբում ընթացել է կատակներով, սակայն հետո զրույցը վերածվել է փոխադարձ մեղադրանքների, իսկ ավելի ուշ՝ փողոցային բառապաշարով լեզվակռվի։ Կոնֆլիկտը կասեցվել է անվտանգության աշխատակիցների միջամտությամբ։
Մենք՝ ներքոստորագրյալ լրագրողական կազմակերպություններս, արձանագրում ենք, որ վերջին տարիներին Ազգային ժողովում հաճախակի են դարձել նման միջադեպերը, երբ պատգամավորների և լրագրողների միջև լարված հարաբերություններում հատվում են քաղաքակիրթ հարաբերությունների սահմանները, և գործնական շփումները վերածվում են անթույլատրելի վեճերի՝ անհանդուրժողականության ծայրահեղ դրսևորումներով։
Հատկանշական է նաև, որ նման կոնֆլիկտներից հետո, որպես կանոն, պատասխանատվության են ենթարկվում միայն լրագրողները՝ զրկվելով ԱԺ-ում հավատարմագրումից։ Իսկ անպարկեշտություն, ագրեսիվություն դրսևորող ու պատգամավորական էթիկան կոպտորեն խախտող խորհրդարանականների համար նման միջադեպերը մնում են անհետևանք։ Այդպես եղավ նաև այս անգամ։
Նկատելի է, որ ԱԺ աշխատակազմը Վահե Մակարյանին հավատարմագրումից զրկելիս ջանացել է իրավական հիմնավորումներ բերել դրա համար՝ հղում կատարելով ՀՀ ԱԺ լրագրողների հավատարմագրման կարգին և «Զանգվածային լրատվության մասին» օրենքին։ Մինչդեռ, այդ նույն օրենքի 6-րդ հոդվածի 5-րդ մասի համաձայն՝ «․․․լրագրողին հավատարմագրած պետական մարմինը սեփական նախաձեռնությամբ հավատարմագրումը կարող է դադարեցնել միայն, եթե հավատարմագրման դադարեցման՝ սույն հոդվածի 6-րդ մասով նախատեսված կանոնների խախտման համար գրավոր նախազգուշացվելուց հետո՝ մեկ տարվա ընթացքում, լրագրողը կրկին խախտում է սույն հոդվածի 6-րդ մասով նախատեսված կանոնները»:
Վահե Մակարյանը նախորդ մեկ տարվա ընթացքում որևէ գրավոր նախազգուշացում չի ստացել, մինչդեռ ԱԺ աշխատակազմը մեկ միջադեպում արհեստականորեն երկու խախտում արձանագրելով՝ թույլ է տվել ինքնիրավչություն և խախտել է օրենքը։
Խստորեն դատապարտելով տեղի ունեցածը՝ մենք պահանջում ենք․
- ԱԺ աշխատակազմից՝ անհապաղ վերականգնել լրագրող Վահե Մակարյանի հավատարմագրումը խորհրդարանում,
- ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունից՝ շտապ նախաձեռնել պատգամավորական էթիկայի հանձնաժողով ձևավորելու գործընթաց, քննարկման առարկա դարձնել վերոհիշյալ միջադեպը և հրապարակավ գնահատական տալ Ալեն Սիմոնյանի վարվելակերպին»։

Немедленно восстановить аккредитацию журналиста Ваге Макаряна в НС Армении. Заявление журналистских организаций
Журналистские организации выступили с совместным заявлением, в котором потребовали от партии власти «Гражданский договор» срочно инициировать процесс формирования комиссии по депутатской этике, рассмотреть инцидент между спикером НС Аленом Симоняном и журналистом новостного сайта MediaHub.am Ваге Макаряном, дать публичную оценку поведению А. Симоняна.
«4 ноября редакция новостного сайта Mediahub.am получила письмо руководителя аппарата НС о прекращении аккредитации корреспондента СМИ Ваге Макаряна в парламенте. Причина – скандальная стычка между спикером НС Аленом Симоняном и Ваге Макаряном 31 октября, к которой обратился ряд СМИ.
Согласно публикациям СМИ, когда в здании НС журналист подошел к спикеру парламента за комментарием, их общение, начавшееся с шуток, вылилось в итоге во взаимные обвинения, а затем и в перебранку с использованием уличной лексики. Конфликт был пресечен при вмешательстве сотрудников службы безопасности», – указывается в заявлении.
«Мы, нижеподписавшиеся журналистские организации, констатируем, что в Национальном Собрании в последние годы участились подобные инциденты, когда в напряженных отношениях между депутатами и журналистами переступаются границы цивилизованных отношений, а деловые контакты перерастают в недопустимые споры – с крайними проявлениями нетерпимости.
Примечательно также, что после подобных конфликтов к ответственности, как правило, привлекаются только журналисты, их лишают аккредитации в Национальном Собрании. А для парламентариев, демонстрирующих непристойное поведение, агрессивность и грубо нарушающих депутатскую этику, подобные инциденты остаются без последствий. Так случилось и на этот раз.
Следует отметить, что Аппарат НС при лишении Ваге Макаряна аккредитации постарался привести для этого правовые обоснования, сославшись на порядок аккредитации журналистов НС РА и закон "О средствах массовой информации". Между тем, согласно части 5 статьи 6 того же закона, "...аккредитовавший журналиста государственный орган может прекратить аккредитацию по собственной инициативе только в случае повторного нарушения журналистом настоящей статьи в течение одного года после вынесения письменного предупреждения о нарушении правил, предусмотренных частью 6 настоящей статьи".
Ваге Макарян за прошедший год не получил ни одного письменного предупреждения, между тем, аппарат НС, искусственно зафиксировав два нарушения в одном инциденте, допустил самоуправство и нарушил закон», – подчеркивается в заявлении.
«Решительно осуждая произошедшее, мы требуем:
- от аппарата НС – немедленно восстановить аккредитацию журналиста Ваге Макаряна в парламенте,
- от фракции «Гражданский договор» НС – срочно инициировать процесс формирования комиссии по депутатской этике, рассмотреть вышеуказанный инцидент и дать публичную оценку поведению Алена Симоняна», – указывается в заявлении, которое подписали: