Մակրոնն ու Տոկաևը լիակատար աջակցություն են հայտնել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորմանը
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի հրավերով Ղազախստանի նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևը նոյեմբերի 4-5-ը պետական այցով մեկնել էր Ֆրանսիա:
Ղազախստանի նախագահի գրասենյակի հաղորդմամբ, Տոկաևի այցի ընթացքում կողմերը ստորագրել են համատեղ հռչակագիր, որում լիակատար աջակցություն են հայտնել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորմանը և երկու երկրների միջև խաղաղության համաձայնագրի շուտափույթ ստորագրմանը։
«Մենք լիակատար աջակցություն ենք հայտնել Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև հարաբերությունների կարգավորմանը և համաձայնագրի հնարավորինս շուտ ստորագրմանը, որը թույլ կտա հաստատել արդար և կայուն խաղաղություն տարածաշրջանում՝ հարգելով երկու պետությունների տարածքային ամբողջականությունը և հիմքում ունենալով 1991թ. Ալմաթիի հռչակագիրը։
Նախագահներն ընդգծել են Հարավային Կովկասում կայունության կարևորությունը Անդրկասպյան միջազգային տրանսպորտային երթուղու զարգացման համար»,- ասված է համատեղ հռչակագրում։

Макрон и Токаев выразили полную поддержку нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном
По приглашению президента Французской Республики Эммануэля Макрона президент Республики Казахстан господин Касым-Жомарт Токаев совершил государственный визит во Францию 4 - 5 ноября 2024 года.
Как сообщается на сайте президента Казахстана, в ходе визита Токаева стороны подписали совместную декларацию, в которой выразили полную поддержку нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном и скорейшему подписанию мирного соглашения между двумя странами.
«Выразили полную поддержку нормализации отношений между Азербайджаном и Арменией и скорейшему подписанию договора, который позволил бы установить справедливый и прочный мир в регионе при уважении территориальной целостности обоих государств и на основе Алма-Атинской декларации 1991 года. Президенты подчеркнули важность стабильности на Южном Кавказе для развития Транскаспийского международного транспортного маршрута», – говорится в совместной декларации.