Մակրոնն ու Տոկաևը լիակատար աջակցություն են հայտնել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորմանը
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի հրավերով Ղազախստանի նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևը նոյեմբերի 4-5-ը պետական այցով մեկնել էր Ֆրանսիա:
Ղազախստանի նախագահի գրասենյակի հաղորդմամբ, Տոկաևի այցի ընթացքում կողմերը ստորագրել են համատեղ հռչակագիր, որում լիակատար աջակցություն են հայտնել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորմանը և երկու երկրների միջև խաղաղության համաձայնագրի շուտափույթ ստորագրմանը։
«Մենք լիակատար աջակցություն ենք հայտնել Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև հարաբերությունների կարգավորմանը և համաձայնագրի հնարավորինս շուտ ստորագրմանը, որը թույլ կտա հաստատել արդար և կայուն խաղաղություն տարածաշրջանում՝ հարգելով երկու պետությունների տարածքային ամբողջականությունը և հիմքում ունենալով 1991թ. Ալմաթիի հռչակագիրը։
Նախագահներն ընդգծել են Հարավային Կովկասում կայունության կարևորությունը Անդրկասպյան միջազգային տրանսպորտային երթուղու զարգացման համար»,- ասված է համատեղ հռչակագրում։

France and Kazakhstan expressed their full support for the normalization of relations between Armenia and Azerbaijan in a joint statement issued by their leaders on Tuesday.
The statement was signed during Kazakh President Kassym-Jomart Tokayev's two-day state visit to France on November 4-5 at the invitation of French President Emmanuel Macron.
"We express full support for the normalization of relations between Azerbaijan and Armenia and the early signing of a treaty that would pave the way for a just and lasting peace in the region while respecting the territorial integrity of both countries and on the basis of the 1991 Alma-Ata Declaration," reads the statement.
The two leaders also emphasized the importance of stability in the South Caucasus for the development of the Trans-Caspian international transport route.