ՀԺՄ-ն ՔՊ-ին հորդորում է քննության առարկա դարձնել Ալեն Սիմոնյանի պահվածքը
«Հոկտեմբերի 31-ին հերթական միջադեպն է գրանցվել Ազգային ժողովի (ԱԺ) նախագահ Ալեն Սիմոնյանի և Խորհրդարանի աշխատանքները լուսաբանող լրագրողի միջև: Այս անգամ Ալեն Սիմոնյանի անզուսպ վարքագծի թիրախում Mediahub.am լրատվական կայքի լրագրող Վահե Մակարյանն էր, ում խոսքով՝ ինքը 10 տարուց ավելի լուսաբանել է Ազգային ժողովի աշխատանքները, և երբևէ որևէ լրագրողի նկատմամբ Խորհրդարանի որևէ ղեկավար նման վերաբերմունք չի ցուցաբերել:
Լրագրողի խոսքով՝ ԱԺ նախագահն իրենց շփման սկզբից թիրախավորել է թե՛ իրեն, թե՛ այն լրատվամիջոցին, ուր ինքն աշխատում է, ապա վիճաբանությունը թեժացել է այնքան, որ լրագրողը մտավախություն է ունեցել, որ Ալեն Սիմոնյանը բռնություն կկիրառի իր նկատմամբ, հատկապես, որ վերջինիս թիկնապահները բռնել են իր ձեռքերը: Սակայն լրագրողի խոսքով՝ հենց վերջիններս էլ հանգուցալուծել են իրավիճակը:
Ալեն Սիմոնյանը, բնականաբար, տեղի ունեցածի իր տարբերակն է ներկայացրել, սակայն, բարեբախտաբար, տեխնիկայի զարգացման այս դարում ցանկության դեպքում հնարավոր է պարզել՝ իրականում ինչ է տեղի ունեցել:
ԱԺ միջանցքներում տեսախցիկներ կան տեղադրված, այն հատվածում, ուր տեղի է ունեցել միջադեպը, նույնպես պետք է, որ տեսախցիկներ լինեն։ Հետևաբար, եթե ԱԺ աշխատակազմը կամ Պետական պահպանության ծառայությունն առանց մոնտաժելու տրամադրի ԱԺ տեսախցիկների արձանագրածը, իրավիճակն ավելի հասկանալի կլինի: ԱԺ նախագահն ինքը պետք է շահագրգռված լինի, որ տեսախցիկների արձանագրվածն առանց մոնտաժվելու տրամադրվի շահագրգիռ բոլոր կողմերին:
Ալեն Սիմոնյանն Ազգային ժողովում աշխատող լրագրողների հետ կոնֆլիկտային իրավիճակներ ստեղծելու ու նրանց իր հրահանգով թևերից քարշ տալով ԱԺ շենքից դուրս հանելու հարուստ փորձ ունի ու բոլոր այդ դեպքերում իր վարքի համար երբևէ պատասխանատվության չի ենթարկվել իր թիմակիցների ու կուսակցության կողմից:
Ալեն Սիմոնյանը պատասխանատվության չենթարկվեց նաև այն ժամանակ, երբ թքեց քաղաքացու վրա:
Հիշեցնենք, ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը 2023 թվականի ապրիլին Կասկադի տարածքում թքել էր քաղաքացու դեմքին։ Ալեն Սիմոնյանի և քաղաքացի Կարեն Մկրտչյանի միջև միջադեպը ծագել էր այն բանից հետո, երբ անվտանգության աշխատակիցներով զբոսնող Ալեն Սիմոնյանին տեսնելուց հետո քաղաքացին վանկարկել էր՝ «Դա-վա-ճա՛ն, դա-վա-ճա՛ն»։ Ալեն Սիմոնյանը թիկնապահներին հանձնարարել էր բռնել քաղաքացու ձեռքերից ու մոտենալով՝ թքել էր քաղաքացու դեմքին:
Ալեն Սիմոնյանը պատասխանատվության չենթարկվեց նաև 2022թ. սեպտեմբերին, երբ Ազգային ժողովի նախասրահում պետական պահպանության ծառայողներին հրահանգեց շենքից հեռացնել լրագրողներ Անի Գևորգյանին և Սյուզի Բադոյանին:
Ալեն Սիմոնյանի հրահանգով ՊՊԾ աշխատակիցներն Անի Գևորգյանին քարշ տալով հեռացրեցին շենքից, և այդ խայտառակ վարքի համար նա որևէ պատասխանատվության չենթարկվեց:
Հայաստանի ժուռնալիստների միությունը խստորեն դատապարտում է ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի վարքագիծը, «Քաղաքացիական պայմանագիր» իշխող կուսակցության վարչությանը հորդորում է քննության առարկա դարձնել Ալեն Սիմոնյանի պահվածքը, սանձել վերջինիս:
Տեղի ունեցածի կապակցությամբ հրավիրում ենք իրավապահ մարմինների, ՀՀ-ում հավատարմագրված դիվանագիտական ծառայությունների և միջազգային լրագրողական կազմակերպությունների ուշադրությունը:
Համապատասխան մարմիններից պահանջում ենք հրապարակել Ալեն Սիմոնյանի և լրագրող Վահե Մակարյանի միջև տեղի ունեցած միջադեպի չմոնտաժված տեսանյութը:
Քանի դեռ տեսանյութը չի հրապարակվել, միջադեպի մասին լրագրողի կողմից ներկայացված տարբերակին չվստահելու հիմքեր չունենք:
Միևնույն ժամանակ Խորհրդարանում և այլ պետական մարմիններում աշխատող լրագրողներին կոչ ենք անում խստիվ պահպանել լրագրողական էթիկայի կանոնները, չտրվել սադրանքներին, որքան էլ դա երբեմն շատ դժվար լինի»:

The Armenian Union of Journalists on Tuesday issued a statement blasting National Assembly Speaker Alen Simonyan for his disrespectful behavior towards journalist Vahe Makaryan. The full statement is provided below.
"On October 31, another incident occurred between Speaker of the National Assembly (NA) Alen Simonyan and a journalist covering the work of the NA. This time, the target of Alen Simonyan’s unruly behavior was Vahe Makaryan, a journalist for the Mediahub.am news website, who said that he has covered the work of the National Assembly for more than 10 years, and none of the head of the NA has ever shown such attitude towards any journalist.
According to the journalist, from the very beginning of their conversation, the NA Speaker targeted both him and the media outlet where he works, and then the argument heated up to the point that the journalist feared that Alen Simonyan would use violence against him, especially since the latter’s bodyguards held his hands. However, according to the journalist, it was them who resolved the situation.
Alen Simonyan, certainly, presented his version of what happened, but fortunately, in this century of technological development, if desired, it is possible to find out what really happened.
There are cameras installed in the corridors of the National Assembly, and there should also be cameras in the area where the incident occurred. Therefore, if the National Assembly staff or the State Security Service provides the footage recorded by the National Assembly cameras without editing, the situation will be more understandable. The National Assembly Speaker himself should be interested in ensuring that the footage recorded by the cameras is provided to all interested parties without editing.
Alen Simonyan has wide experience of creating conflict situations with journalists working in the National Assembly and dragging them out of the NA building by their arms on his orders, and in all those cases, he has never been held accountable for his behavior by his teammates or the party. Alen Simonyan was also not held accountable when he spat on a citizen.
Let us recall that in April 2023, the Speaker of the National Assembly of the Republic of Armenia, Alen Simonyan, spat in the face of a citizen in the Cascade area. The incident between Alen Simonyan and citizen Karen Mkrtchyan occurred after the citizen, upon seeing Alen Simonyan walking with security guards, shouted, “Traitor, trator”. Alen Simonyan instructed the bodyguards to grab the citizen by the hands and, approaching him, spat in the citizen’s face.
Alen Simonyan was also not held accountable in September 2022, when he ordered state security officers in the corridors of the National Assembly to remove journalists Ani Gevorgyan and Suzy Badoyan from the building. On Alen Simonyan’s orders, state security officers dragged Ani Gevorgyan out of the building, and he was not held accountable for that shameful behavior.
The Union of Journalists of Armenia strongly condemns the behavior of NA Speaker Alen Simonyan, urges the board of the ruling Civil Contract party to investigate Alen Simonyan’s behavior and rein him in.
We invite the attention of law enforcement agencies, diplomatic services accredited in the Republic of Armenia, and international journalistic organizations to this incident.
We demand that the relevant authorities publish the unedited video of the incident between Alen Simonyan and journalist Vahe Makaryan.
Until the video is published, we have no reason to distrust the journalist’s version of the incident. At the same time, we call on journalists working in the Parliament and other state bodies to strictly adhere to the rules of journalistic ethics and not give in to provocations, no matter how difficult it may sometimes be."
In a separate statement, a group of Armenian media organizations also denounced the incident, urging the Civil Contract faction to set up a parliamentary ethics committee to investigate it.
“As a matter of fact, only journalists are held to account following such conflicts, having their accreditation revoked. Whereas lawmakers showing aggressive and disrespectful behavior in gross violation of parliamentary ethics go unpunished,” the statement said.
The media organizations urged the National Assembly leadership to immediately reinstate Vahe Makaryan's parliamentary accreditation.