Լրագրող Վահե Մակարյան. ԱԺ նախկին որևէ նախագահ իրեն թույլ չէր տալիս լրագրողի հասցեին որևէ անպարկեշտ արտահայտություն
21:51 04/11/2024
«Տաս տարուց ավելի  լուսաբանում եմ խորհրդարանի աշխատանքը, տեսել եմ Ազգային ժողովի մի քանի նախագահ, անկախ այդ մարդկանց քաղաքական հայացքներից, գործունեությունից, ինչպես էինք իրենց վերաբերվում, ինչ ուժգնությամբ էինք քննադատում, ես երբևէ այդ մարդկանց կողմից որևէ անհարգալից վերաբերմունք չեմ նկատել որևէ լրագրողի նկատմամբ»,- MediaHub-ի եթերում ասել է «Մեդիահաբ»-ի լրագրող Վահե Մակարյանը՝ անդրադառնալով հոկտեմբերի 31-ին Ազգային ժողովում իր  և Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանի միջև տեղի ունեցած միջադեպին։
Շարունակելով խոսքը՝ Վահե Մակարյանը նշել է. «Հովիկ Աբրահամյան, Գալուստ Սահակյան, Արա Բաբլոյան, որևէ մեկը իրեն թույլ չէր տալիս լրագրողի հասցեին որևէ անպարկեշտ արտահայտություն, բոլոր հնարավոր ձևերով, լծակներով սահմանափակել լրագրողների աշխատանքը,  կամ թույլ տային, որ իրենց թիկնապահները գային ու լրագրողի ձեռքերը բեռնեին, որ Ազգային ժողովի նախագահը չգիտեմ ինչ անի լրագրողի նկատմամբ։
Իսկ Ալեն Սիմոնյանը, երբ որ այդ միջադեպի ժամանակ իմ հասցեին վիրավորական արտահայտություններ հնչեցրեց, ես էլ փոխադարձեցի, կտրուկ եկավ ինձ վրա, ես էլ նրան ընդառաջ գնացի՝ հասկանալու, թե ինչ է ուզում։ Փաստն այն է, որ Ալեն Սիմոնյանի թիկնապահները բռնեցին իմ ձեռքերը, ես ուղղակի շոկի մեջ սպասում էի՝ տեսնելու, թե հաջորդ քայլը որն է լինելու, Սիմոնյանը սովորության համաձայն ինչ գործողություն է անելու։ Հիշում ենք իր մասնակցությամբ հայտնի սկանդալային միջադեպը Կասկադում»։
Աժ-ում տեղի ունեցած միջադեպից հետո լրագրողի գործունեությունը խոչընդոտվել է, Վահե Մակարյանն այլևս ԱԺ աշխատանքը լուսաբանելու հնարավորություն չունի։
«Ամենայն հավականությամբ, կվիճարկենք, այն հիմքերը, որոնք ներկայացրել են, ծիծաղելի են, զավեշտալի։ Ալեն Սիմոնյանը, հավանաբար, Նիկոլ Փաշինյանին հաճոյանալու համար, որ տեսեք՝ կանգնել եմ քո թասիբին, որոշել է  զրկել լրագրողին հավատարմագրումից։
Ազգային ժողովի նախագահն իրեն պահում է ոչ Ազգային ժողովի նախագահի պաշտոնին հարիր, բոլոր լրագրողների համար հետևության առիթ լինի, իմանան՝ ում հետ, ինչպես են հարաբերվում, ցանկացած բան կարող է քո գլխին փորձանք դառնալ, մոտենաս, հարց տաս, ինքը որոշի՝ այդ հարցն իր դուրը չի գալիս ու հարձակվի լրագրողի վրա»,- ասել է Վահե Մակարյանը։

Ваге Макарян – об инциденте в НС: Ни один экс-спикер парламента не позволял себе каких-либо непристойных высказываний в адрес журналиста
12:19 06/11/2024
«Свыше 10 лет освещаю работу Национального Собрания Республики Армения, за это время сменилось несколько спикеров парламента. И я никогда с их стороны не замечал неуважительного отношения к какому бы то ни было журналисту – независимо от их политических взглядов, деятельности, независимо от нашего отношения к ним, независимо от того, с какой силой мы их критиковали», – сказал в эфире MediaHub журналист этого же новостного сайта Ваге Макарян, коснувшись имевшего место в НС 31 октября инцидента между ним и спикером парламента Аленом Симоняном.
«Овик Абраамян, Галуст Саакян, Ара Баблоян… никто из них не позволял себе каких-либо непристойных высказываний в адрес журналиста, не позволял себе всеми возможными способами, с использованием всех рычагов ограничивать работу журналистов или разрешать своим телохранителям подходить и держать журналиста за руки, чтобы спикер НС мог что-то там сделать с журналистом.
Ален Симонян же, когда во время инцидента 31 октября озвучил оскорбительные высказывания в мой адрес, а я ответил ему, резко двинулся на меня, я – навстречу к нему, чтобы понять, чего он хочет. Но телохранители Алена Симоняна схватили меня за руки, я просто в шоке ждал, каким будет следующий шаг, какие действия по привычке предпримет Симонян. Мы помним известный скандальный случай с его участием на Каскаде», – указал Ваге Макарян.
После инцидента в НС у Ваге Макаряна больше нет возможности освещать работу парламента.
«По всей вероятности, мы обжалуем это решение, представленные ими основания смехотворны и нелепы. Ален Симонян, наверное, для того, чтобы угодить Николу Пашиняну – мол, смотри, я вступился за тебя, решил лишить журналиста аккредитации.
Спикер Национального Собрания ведет себя неподобающе этому статусу, пусть для всех журналистов это станет поводом призадуматься, понять, с кем они имеют дело. Любая мелочь может обернуться проблемой: журналист может подойти и задать вопрос, который ему вдруг не понравится, и он решит напасть на него», – сказал Ваге Макарян.