Վահան Գրիգորյան. Վերջին տասնամյակների ընթացքում համաշխարհային ժանդարմի դերը թանկ է արժեցել հենց Ամերիկայի համար
16:24 08/11/2024
Դոնալդ Թրամփի վերընտրվելը ԱՄՆ նախագահի պաշտոնում այն բնական գործընթացների շարունակությունն էր, որոնք տեղի են ունենում համաշխարհային քաղաքականության մեջ, որոնց էությունը կայանում է նրանում, որ լիբերալիզմը և ժողովրդավարությունը սպառել են իրենց օգտակարությունը որպես կառավարման ձևեր։
Լիբերալիզմը մշակվել է 18-րդ դարում բրիտանացի քաղաքական ստրատեգների կողմից՝ որպես սոցիալական կառավարման ձև արդյունաբերական դարաշրջանում։ Այսօր մարդկությունը արդյունաբերական դարաշրջանից շարժվում է դեպի հասարակության հետարդյունաբերական համակարգ՝ շնորհիվ գիտական և տեխնոլոգիական առաջընթացի: Այս նոր սոցիալական համակարգում տեղ չկա ազատականության և ժողովրդավարության համար, ինչով բացատրվում է հակալիբերալ ուժերի ապագա հաղթանակը Երրորդ համաշխարհային պատերազմում։
Եթե խոսենք Միացյալ Նահանգների դերի մասին, ապա վերջին տասնամյակների ընթացքում համաշխարհային ժանդարմի դերը թանկ է արժեցել հենց Ամերիկայի համար։ Միաբևեռ աշխարհակարգը պահպանվում էր ԱՄՆ ռեսուրսների հաշվին, ինչը հանգեցրեց լուրջ համակարգային ճգնաժամի երկրի ներսում, և որոնց լուծման հետագա ձախողումը կսպառնար երկրի գոյությանը։ Դոնալդ Թրամփն իր ելույթներում բազմիցս խոսել է այս մասին՝ հայտարարելով, որ Ամերիկան իր հաշվին պահպանում է ՆԱՏՕ-ի և այլ միջազգային կազմակերպությունների գոյությանը, մինչդեռ ԱՄՆ-ում ներքին խնդիրները երկրաչափական աճ են գրանցում։ Հենց դրանով է բացատրվում Թրամփի ֆենոմենը և նրա մեկուսացման քաղաքականությունը՝ սահմանափակել ԱՄՆ-ի դերը համաշխարհային ասպարեզում, հրաժարվել համաշխարհային ժանդարմի դերից՝ ԱՄՆ ռեսուրսները երկրի ներս ուղղելու պետության վերականգնման համար։
Ամերիկյան արտաքին քաղաքականության պատրիարք Զբիգնև Բժեզինսկին 2012 թվականին իր «Ռազմավարական տեսակետը» գրքում կանխատեսել էր մինչև 2025 թվականը Ամերիկայի դուրս գալը համաշխարհային ասպարեզից, ինչը մենք տեսնում ենք այսօր:
Եվրասիայից Միացյալ Նահանգների հեռանալը, բնականաբար, կստեղծի վակուում, որը կփորձեն լրացնել տարածաշրջանային տերությունները։ Ռուսաստանի ազդեցությունը կմեծանա Եվրոպայում և հետխորհրդային տարածքում, իսկ Չինաստանինը՝ Ասիական-խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանում։
Դա վերաբերում է նաև հարավկովկասյան տարածաշրջանին։ Լոնդոնն ու Անկարան մնում են միայնակ առանց Վաշինգտոնի, ինչը կտրուկ նվազեցնում է «Թուրանական միջանցքի» (ինչպես իրանցիներն անվանում են Զանգեզուրի միջանցքը) կառուցելու հնարավորությունները, ինչպես նաև ընդհանուր առմամբ այս տարածաշրջանում Թուրքիայի արտաքին քաղաքականության ընդլայնումը։ Ընդհակառակը, Ռուսաստանի դերը, որը վերջին տարիներին անկում է ապրել, այժմ կմեծանա, հատկապես Ուկրաինայում անխուսափելի մոտալուտ հաղթանակից հետո, և Մոսկվան առաջիկա տարիներին կձգտի Հարավային Կովկասում ամբողջական քաղաքական հեգեմոնիայի:
Մի խոսքով, հարավային Հայաստանի նկատմամբ Ադրբեջանի ոտնձգության և հայկական պետության տարածքային ամբողջականության խախտման ռիսկերը նվազել են, ինչը իհարկե, դրական գործոն է Հայաստանի Հանրապետության համար։
Վահան Գրիգորյան

Ваан Григорян: За последние десятилетия роль мирового жандарма дорого обошлась самой Америке
Переизбрание Дональда Трампа на посту президента Соединенных Штатов стало продолжением тех закономерных процессов, которые происходят в мировой политике, суть которых заключается в том, что либерализм и демократия изжили себя как формы управления.
Либерализм был разработан в 18-ом веке британскими политтехнологами, как форма управления обществом в индустриальную эру. Сегодня человечество переходит от индустриальной эпохи к постиндустриальному строю общества благодаря научно-техническому прогрессу. В этом новом общественном строе либерализму и демократии нет места, чем и объясняется будущая победа антилиберальных сил в Третьей Мировой войне.
Если рассуждать о роли Соединенных Штатов, то за последние десятилетия роль мирового жандарма дорого обошлась самой Америке. Она поддерживалась за счет ресурсов США, что и привело к серьезнейшему системному кризису, дальнейшее нерешение которого грозило бы существованию страны. Об этом неоднократно говорил в своих речах Дональд Трамп, заявляя, что Америка за свой счет поддерживает существование НАТО и других международных организаций, в то время как внутренние проблемы в США нарастают в геометрической прогрессии. Собственно этим и объясняются феномен Трампа и его политика изоляционизма – ограничить роль США на мировой арене, отказаться от роли мирового жандарма, чтобы направить ресурсы США внутрь страны для ее восстановления.
Патриарх американской внешней политики Збигнев Бжезинский в своей книге 2012 года «Стратегический взгляд» предсказал уход Америки с мировой арены к 2025 году, что мы и наблюдаем сегодня.
После ухода Америки из Евразии естественным образом образуется вакуум, который попытаются заполнить региональные державы. Влияние России усилится в Европе и на постсоветском пространстве, а Китая – в Азиатско-Тихоокеанском регионе.
Это касается также региона Южного Кавказа. Лондон и Анкара остаются одни без Вашингтона, что резко уменьшает возможности построения «туранского коридора» (так называют Зангезурский коридор иранцы), а также внешнеполитической экспансии Турции в этом регионе в целом. И наоборот, снизившаяся за последние годы роль России теперь будет увеличиваться, особенно после неизбежной скорой победы на Украине, и Москва будет стремиться к полному политическому поглощению Южного Кавказа в ближайшие годы.
Одним словом, риски посягательства Азербайджана на южную Армению и нарушения территориальной целостности армянского государства снизились, что, конечно, является положительным фактором для Республики Армения.