Պացիենտը պետք է հասկանա, որ հիվանդ է, որ բուժումը մեկնարկի. Միքայել Մինասյան
«Վաղը լրանում է 4-րդ տարին, ինչ հայ ժողովուրդը սկսեց հերքել 21-րդ դարի իր պատմության ամենաողբալի ու դաժան էջը՝ պարտությունը։ Կապիտուլյացիա, որը սկիզբ դրեց շատ ավելի մեծ պարտությունների, որոնք դեռ շարունակվում են։
Բոլորը գիտեն. պարտության գլխավոր պատճառը հեղափոխությունն է։ Ընդունելով պարտությունը, գիտակցելով դրա պատճառները, մեր հասարակությունը կգար ցավոտ եզրակացության. այդ պարտության մեջ իրենք ունեն պատասխանատվության իրենց մասը։ Դրանից հետո պետք է ընդուներ հեղափոխական իշխանության անպատրաստ, անկարող, դավաճան ու կապիտուլյանտ լինելը։ Դա ինքնապահպանման միակ տրամաբանական ուղին էր։ Բայց դա տեղի չունեցավ։ Փոխարենը ընտրվեց մեկ այլ ճանապարհ՝ տարօրինակ ու հոգեբանական բարդույթներով խճողված. ժողովուրդը որոշեց մոռանալ պարտությունը, որովհետև չէր կարող զոհաբերել իր «սուրբ կովը»՝ հեղափոխությունը, չէր կարող ընդունել իր ձևավորած իշխանության դավաճան ու սնանկ լինելը։ Չէր կարող ընդունել, որ սխալվել է։ Ու մոռացավ պարտությունը՝ սկիզբ դնելով մահաբեր շղթայի ու ավելի ճակատագրական սխալների։
Հանրային կոնսենսուսը բոլոր կողմերից էր։ Քանի որ հասարակությունն ու իշխանությունը պատասխանատու էին պարտության համար, որոշեցին չնկատել այն, հետո այն չհամարել պարտություն, հետո՝ լիազորել նույն իշխանությանը շարունակել հետպատերազմյան բանակցությունները՝ մոռանալով շատ կարևոր հանգամանք. բանակցում են հավասարները, իսկ պարտված երկրի պարտված ղեկավարը կարող է առավելագույնը մուրալ և ժամանակ ձգել՝ այդ ընթացքում տալով ինչ կարող է կամ ինչ պահանջում են, որովհետև եթե ստորագրվի վերջնական կապիտուլյացիան, ապա դա կլինի «մենք չենք պարտվել» հայկական լեգենդի փլուզումը։
Արդեն 4 տարի է՝ այդ մոռացության շղթային ավելանում են նորերը. սկզբում մոռացվեց, որ պարտություն է, հետո մոռացվեցին գերիները, հետո՝ անզեն ու ճակատագրի բախտին թողնված Ջերմուկի դիրքերի զինվորները։ Մոռացվեց, որ առանց որևէ կրակոցի՝ հանձնել է Արցախի հետ կապող անվտանգային գոտիները, և դե ֆակտո իշխանության ուղիղ ստորագրմամբ հանձնվեց Սյունիքի մարզի մի քանի ռազմավարական ճանապարհ, որից հետո առանց դիմադրության թույլ տվեց գրավել Հայաստանի մի քանի այլ ռազմավարական վայրեր ու բարձունքներ, շարունակելով դա սահմանազատման քողի տալ՝ զրկելով Հայաստանին բոլոր տեսակի պաշտպանական գոտիներից։ Ի վերջո, անգրագիտութան, դավաճանության, ստորության ու հիմարության հետևանքով կորցվեց Արցախը։ Իշխանությունն այն հանձնեց՝ հասարակության հետ լռելյայն համաձայնությամբ։
Ու քանի որ ազատ անկումը շարունակվում է, ապա ձևավորվեց հավաքական նոր բանաձև. «այսպես էլ մնա, լավ է»։ Բայց ամեն անգամ մոռացության, չնկատելու, «նոր նորմալ»-ով ապրելուն խանգարում է մեկ հանգամանք. իրականությունը։ Որովհետև «այսպես» հաստատ չի մնալու, ու արդեն այդպես չէ։ Արդեն վատ է։ Ու չկա որևէ իրատեսական սցենար, որով լավ է լինելու։ Հայաստանի Հանրապետության և հայ ժողովրդի պատմությունը չունի դրական ելքի շանս, քանի դեռ 44-օրյա պարտությունը չի արձանագրվել որպես մեր նոր վերամեկնարկի զրոյական կետ, մինչև այն չի ֆիքսվել որպես բոլոր պրոբլեմների հիմք, մինչև չեն հստակեցվել պարտության մեղավորներն ու պատասխանատուները։
Պացիենտը պետք է հասկանա, որ հիվանդ է, որ բուժումը մեկնարկի։ Պետք է հասկանաս, որ քաղցկեղ ունես, որից հետո գիտակցությամբ, էներգիայով, դեղերով, ամեն ինչով փորձես հաղթել հիվանդությունը, փորձես կենդանի մնալ։ Անտեսելով մահաբեր հիվանդությունը՝ դու հրաժարվում ես ապրելուց։ Նույնն էլ հանրային մակարդակում։ Մինչև մենք չհասկանանք, որ 44-օրյա պատերազմի պարտությունը մեր այսօրվա ու ապագայի բոլոր խնդիրների առանցքն է, մինչև չհասկանանք այդ պարտության պատճառներն ու չբացահայտենք ու չպատժենք մեղավորներին, չի լինելու որևէ արժանապատիվ, ապահով ու անվտանգ ո՛չ ապագա, ո՛չ երկիր»։

Микаэл Минасян: «Пациент должен понять, что он болен, чтобы начать лечение»
«Исполнилось 4 года со дня, как армянский народ начал отрицать самую трагическую и жестокую страницу собственной истории 21-го века – поражение. Капитуляцию, которая положила начало гораздо более крупным поражениям и потерям, продолжающимся и по сей день», – написал на своей странице в соцсети Facebook экс-посол Армении при Святом Престоле Микаэл Минасян.
«О том, что главная причина поражения – революция, известно всем. Приняв поражение и осознав его причины, наше общество пришло бы к болезненному заключению – оно имеет собственную долю ответственности в этом поражении. В результате оно, это общество, должно было признать неподготовленность и немощность революционной власти, признать, что власть эта – предательская и капитулянтская. И это был единственный логичный путь к самосохранению. Однако этого не произошло. Взамен был выбран иной путь – странный и пронизанный психологическими комплексами: народ решил забыть про поражение, ибо не мог принести в жертву свою „священную корову“ – революцию, он не мог принять факт предательства и банкротства сформированной им же власти. Народ не мог принять, что ошибся. И предпочел забыть про поражение, тем самым заложив основу смертоносной цепи событий и еще более роковым ошибкам.
Общественный консенсус был всеобъемлющим. Поскольку ответственны за поражение были и власть, и общество, они для начала решили не замечать его, потом и вовсе не считать произошедшее поражением, затем – уполномочить ту же власть продолжать поствоенные переговоры, забыв очень важное обстоятельство: переговоры ведут на равных, а проигравший руководитель проигравшей страны может максимум что-то клянчить и тянуть время, по ходу уступая что может или что требуют, поскольку подписание окончательной капитуляции будет означать разрушение армянской легенды о том, что „мы не проиграли“», – поясняет М.Минасян.
«Уже 4 года, как эта цепь забвения дополняется новыми звеньями: сперва забыли, что это было поражение, после – были преданы забвению пленные, потом – безоружные и брошенные на произвол судьбы военные с позиций Джермука. Забвению предано и то, что без единого выстрела были сданы связывающие с Арцахом зоны безопасности, а де-факто подписью непосредственно власти были сданы несколько стратегических дорог в Сюникской области, после чего без какого-либо сопротивления было позволено занять ряд других стратегических местностей и высот самой Армении, продолжив процесс под ширмой делимитации и лишив страну всех видов оборонительных зон. В итоге из-за безграмотности, предательства, подлости и глупости был утрачен Арцах. Власть сдала его с обоюдного с обществом молчаливого согласия», – подчеркивает он.
«А поскольку состояние свободного падения продолжается, сформировалась новая коллективная формула: „так, как есть – тоже неплохо“. Но всякий раз тому, чтобы забыть, не замечать, жить „новой нормальностью“ (англ. New Normal. – Ред.), мешает одно обстоятельство – реальность. Потому что „так “ точно не останется, более того – уже не „так “. Уже плохо. И нет ни одного реалистичного сценария, по которому будет хорошо. История Республики Армения и армянского народа шансов на положительный исход не имеют до тех пор, пока 44-дневное поражение не зафиксировано как нулевая точка для нашего нового перезапуска, пока оно не будет признано и закреплено в качестве основы всех проблем, пока не будут конкретизированы виновные и ответственные за поражение.
Пациент должен понять, что он болен, чтобы начать лечение. Ты должен понять, что у тебя рак, и только потом осознанно, с энергией, лекарствами, всем, чем можешь, пытаться победить болезнь, выжить. Игнорируя смертельную болезнь, ты отказываешься жить. Так же происходит и на общественном уровне. Пока мы не поймем, что поражение в 44-дневной войне – основа всех наших сегодняшних и будущих проблем, пока мы не выясним причины этого поражения, не выявим и не накажем виновных, не будет ни достойного, защищенного и безопасного будущего и ни такой страны», – резюмировал Микаэл Минасян.