Ինչո՞ւ Հայաստանի իշխանությունները չեն շտապում հրաժեշտ տալ ԵԱՏՄ-ին. Զատուլինի կարծիքը
Դժվար թե Հայաստանի իշխանությունները շտապեն դուրս գալ Եվրասիական տնտեսական միությունից (ԵԱՏՄ)։Այդ մասսին «Օբզաց»-ին ասել է Պետդումայի ԱՊՀ գործերով, եվրասիական ինտեգրման և հայրենակիցների հետ կապերի հանձնաժողովի նախագահի առաջին տեղակալ Կոնստանտին Զատուլինը։
«Եվրասիական միությանն անդամակցությունը ձեռնտու է Հայաստանին և այն տնտեսական աճի հիմնական գործոնն է, որը Հայաստանը ցույց է տվել վերջին շրջանում՝ հիմնականում Ռուսաստանի Դաշնության դժվարությունների, պատժամիջոցների և այլ խնդիրների պատճառով։ Այդ երկիրը դրանից շահում են որպես մաքսային լոգիստիկ հանգույց, որպես ռելոկանտների և կապիտալի ապաստանի վայր, ուստի չի շտապի սեփական նախաձեռնությամբ լքել Եվրասիական միությունը։ Բայց ես չեմ բացառում, որ ուշ թե շուտ պարոն Փաշինյանի նոր ընկերները, ավելի ճիշտ՝ նրա վաղեմի ընկերները, որոնք այժմ առաջ են եկել, նկատի ունեմ արևմտյան ընկերներին, կարող են նրանից պահանջել ցույց տալ ընդգծված վերաբերմունք այս հարցում»,-ասել է նա։
Զատուլինը նշել է, որ Հայաստանի կառավարությունը ցանկություն է հայտնում նվազագույնի հասցնել Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությանը (ՀԱՊԿ) իր մասնակցությւոնը, իսկ ապագայում ընդհանրապես դուրս գալ այնտեղից։
«Սա արդեն եղել է, նկատի ունեմ հարաբերությունների սառեցումը։ Հայաստանը չի մասնակցում ՀԱՊԿ միջոցառումներին և, փաստորեն, դադարեցրել է անդամակցությունը։ Չեմ բացառում, որ ինչ-որ փուլում կարող է հարց առաջանալ Գյումրիում ռուսական ռազմակայանի ճակատագրի մասին, առավել ևս, որ Փաշինյանը, չլինելով վարչապետ, ակտիվորեն քարոզում էր, որ ռուս զինվորականները հեռանան Հայաստանից»,- հավելեց պատգամավորը։
Նախօրեին Ռուսաստանի արտաքին հետախուզության ծառայությունը հայտնել էր, որ ԱՄՆ Պետդեպարտամենտը արագացրել է Հայաստանում քաղաքացիական հասարակության արևմտամետ կառույցներին խթանելու միջոցառումների աշխատանքները։ Նրանք նշել են, որ Վաշինգտոնի համար կարևոր է մեծացնել իր ազդեցությունը հայ քաղաքական վերնախավի վրա, որպեսզի երկիրը արագացնի վերջնական վերակողմնորոշման գործընթացը դեպի արևմտամետ զարգացման ձևաչափ։

Armenian authorities in no rush to leave EAEU, says senior Russian MP
The Armenian authorities will hardly rush to leave the Eurasian Union (EAEU), claims Russian MP Konstantin Zatulin, the deputy chairman of the State Duma Committee on CIS Affairs, Eurasian Integration and Relations with Compatriots.
“The EAEU membership benefits Armenia and has been the main driver of the economic growth that Armenia has been experiencing recently, mainly due to the difficulties, sanctions and other problems facing Russia. The country benefits from it as a customs logistics hub, a place of refuge for re-locants and capitals, so it will not rush to withdraw from the EAEU on its own initiative. But I don't rule out that sooner or later Mr. [Prime Minister Nikol] Pashinyan's new friends or, rather, his old Western friends, may demand that he take a clear stance on the matter,” the MP told Absatz Media.
Zatulin stated that the Armenian government seeks to minimize its participation in the Collective Security Treaty Organization (CSTO) and to withdraw from the security bloc altogether in the future.
“Armenia does not participate in CSTO events and has basically suspended its membership. I do not rule out that at some point the issue of the fate of the Russian military base in Gyumri could arise. While still not prime minister, Pashinyan actively pushed for the withdrawal of the Russian military from Armenia,” he added.