Ինչո՞ւ Հայաստանի իշխանությունները չեն շտապում հրաժեշտ տալ ԵԱՏՄ-ին. Զատուլինի կարծիքը
Դժվար թե Հայաստանի իշխանությունները շտապեն դուրս գալ Եվրասիական տնտեսական միությունից (ԵԱՏՄ)։Այդ մասսին «Օբզաց»-ին ասել է Պետդումայի ԱՊՀ գործերով, եվրասիական ինտեգրման և հայրենակիցների հետ կապերի հանձնաժողովի նախագահի առաջին տեղակալ Կոնստանտին Զատուլինը։
«Եվրասիական միությանն անդամակցությունը ձեռնտու է Հայաստանին և այն տնտեսական աճի հիմնական գործոնն է, որը Հայաստանը ցույց է տվել վերջին շրջանում՝ հիմնականում Ռուսաստանի Դաշնության դժվարությունների, պատժամիջոցների և այլ խնդիրների պատճառով։ Այդ երկիրը դրանից շահում են որպես մաքսային լոգիստիկ հանգույց, որպես ռելոկանտների և կապիտալի ապաստանի վայր, ուստի չի շտապի սեփական նախաձեռնությամբ լքել Եվրասիական միությունը։ Բայց ես չեմ բացառում, որ ուշ թե շուտ պարոն Փաշինյանի նոր ընկերները, ավելի ճիշտ՝ նրա վաղեմի ընկերները, որոնք այժմ առաջ են եկել, նկատի ունեմ արևմտյան ընկերներին, կարող են նրանից պահանջել ցույց տալ ընդգծված վերաբերմունք այս հարցում»,-ասել է նա։
Զատուլինը նշել է, որ Հայաստանի կառավարությունը ցանկություն է հայտնում նվազագույնի հասցնել Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությանը (ՀԱՊԿ) իր մասնակցությւոնը, իսկ ապագայում ընդհանրապես դուրս գալ այնտեղից։
«Սա արդեն եղել է, նկատի ունեմ հարաբերությունների սառեցումը։ Հայաստանը չի մասնակցում ՀԱՊԿ միջոցառումներին և, փաստորեն, դադարեցրել է անդամակցությունը։ Չեմ բացառում, որ ինչ-որ փուլում կարող է հարց առաջանալ Գյումրիում ռուսական ռազմակայանի ճակատագրի մասին, առավել ևս, որ Փաշինյանը, չլինելով վարչապետ, ակտիվորեն քարոզում էր, որ ռուս զինվորականները հեռանան Հայաստանից»,- հավելեց պատգամավորը։
Նախօրեին Ռուսաստանի արտաքին հետախուզության ծառայությունը հայտնել էր, որ ԱՄՆ Պետդեպարտամենտը արագացրել է Հայաստանում քաղաքացիական հասարակության արևմտամետ կառույցներին խթանելու միջոցառումների աշխատանքները։ Նրանք նշել են, որ Վաշինգտոնի համար կարևոր է մեծացնել իր ազդեցությունը հայ քաղաքական վերնախավի վրա, որպեսզի երկիրը արագացնի վերջնական վերակողմնորոշման գործընթացը դեպի արևմտամետ զարգացման ձևաչափ։

Вряд ли армянские власти будут торопиться с выходом из Евразийского союза (ЕАЭС), заявил «Абзацу» первый заместитель председателя комитета Госдумы по делам СНГ, евразийской интеграции и связям с соотечественниками Константин Затулин.
«Членство в Евразийском союзе приносит выгоду Армении и является главным фактором экономического роста, который демонстрирует Армения в последнее время, главным образом в связи с трудностями, санкциями и прочими проблемами Российской Федерации. Она извлекает из этого выгоду как таможенный логистический хаб, как место прибежища релокантов и капиталов, поэтому торопиться с выходом из Евразийского союза по собственной инициативе она не будет. Но я не исключаю, что рано или поздно новые друзья господина [премьер-министра Никола] Пашиняна или, вернее, его старые друзья, которые теперь вышли на авансцену, я имею в виду западные друзья, они от него могут потребовать в этом вопросе проявления подчеркнутой лояльности», – сказал он.
Затулин отметил, что правительство Армении демонстрирует желание свести к минимуму участие в Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ), а в перспективе и вовсе выйти из нее.
«Это уже произошло, я имею в виду заморозку отношений. Армения не участвует в мероприятиях ОДКБ, приостановила, по сути, свое членство. Я не исключаю, что на каком-то этапе может возникнуть вопрос о судьбе российской военной базы Гюмри. Тем более, что Пашинян, не будучи премьером, активно выступал за то, чтобы российские военные ушли из Армении», – добавил депутат.
Накануне в Службе внешней разведки РФ заявили, что Государственный департамент США ускорил работу над мерами по стимулированию прозападных структур гражданского общества в Армении. Там отметили, что для Вашингтона важно усилить воздействие на армянскую политическую элиту с целью побудить страну ускорить процесс окончательной переориентации на прозападный формат развития.