Հայ սամբիստ Արման Ավանեսյանը Աստանայում ընթացող աշխարհի առաջնության բրոնզե մեդալակիր է
98 կգ քաշային կարգում հանդես եկող հայ սամբիստ Արման Ավանեսյանը դարձել է Աստանայում ընթացող մարտական սամբոյի աշխարհի առաջնության բրոնզե մեդալակիր։ Այս մասին հայտնում է Հայաստանի սամբոյի ֆեդերացիան։
Ավանեսյանը մրցաշարի ընթացքում հաղթել է Տաջիկստանի և Բուլղարիայի ներկայացուցիչներին, սակայն կիսաեզրափակչում պարտվել է ռուսաստանցի մրցակցին՝ Դմիտրի Էլիսեևին։
Հիշեցնենք, որ Աստանայում ընթանում է սամբոյի տարվա գլխավոր մարզական իրադարձությունը՝ աշխարհի առաջնությունը։ 85 երկրների ուժեղագույն 150 մարզիկներ պայքարում են մեդալների համար։ Մրցաշարի պատմության մեջ առաջին անգամ մեդալներ կշնորհվեն «կանանց մարտական սամբո» և «սամբո կույրերի համար» անվանակարգերում։

Армянский самбист Арман Аванесян – бронзовый призер чемпионата мира в Астане
Армянский самбист Арман Аванесян (98 кг) стал бронзовым призером Чемпионата мира по боевому самбо в Астане. Об этом сообщает Федерация самбо в Армении.
Аванесян в ходе турнира победил представителей Таджикистана и Болгарии, но в полуфинале уступил сопернику из России Дмитрию Елисееву.
В Астане проходит главное спортивное мероприятие года по самбо – чемпионат мира. 150 сильнейших спортсменов из 85 стран мира разыгрывают три десятка комплектов медалей. Впервые в истории турнира разыграют медали в дисциплинах «женское боевое самбо» и «самбо незрячих».