«Արմսաթ-1»-ը նորմալ գործում է, բայց մի օր ընկնելու է. Մխիթար Հայրապետյան
««Արմսաթ-1» արբանյակի հետ կապված որևէ աղմկահարույց տեղեկատվության ես չեմ տիրապետում», - այս մասին ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում ասաց բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանը:
Լրագրողի հարցին՝ արբանյակը տիեզերք ուղարկելու համար տրամադրված գումարներն արդյոք արդարացված են եղել, Հայրապետյանն ասաց. ««Արմսաթ -1»-ը ուղեծիր ուղարկելով՝ խնդիր չի դրվել Հայաստանի Հանրապետության բոլոր խնդիրները լուծել։
Նախաձեռնության հիմքում եղել է գործունեություն մեկնարկել տիեզերական ոլորտում և դրա համար ընտրվել է տարբերակ՝ արբանյակ ունենալ: Արբանյակը տեսալուսանկարահանող արբանյակ է, որը մեզ հնարավորություն է տալիս առաջին անգամ մեր նորանկախ պատմության մեջ ոչ միայն ունենալ արբանյակ, այլև կառավարել, կառավարելու հմտություններ ձեռք բերել, որն ապագայի մեջ ներդրում է, և ես կարող եմ ասել, որ այսօրվանից մենք, մեր մասնագիտական թիմերն ամբողջությամբ ստանձնել են «Արմսաթ-1» արբանյակի կառավարումը։
Արբանյակը կատարում է տիեզերական լուսանկարներ՝ կոնկրետ լուծաչափերով։ Այդ լուծաչափերը, բնականաբար, չեն կարող լինել աշխարհի տարատեսակ միլիարդավոր դոլարների արժեք ունեցող արբանյակների տեսալուսանկարահանող սարքերի որակին, բայց մենք ի սկզբանե նմանօրինակ խնդիր չենք էլ դրել, որովհետև 7 միլիոն դոլար ներդրումով ամբողջ տիեզերքը նվաճելն անմտություն կլինի:
Այս իմաստով մեզ համար կարևոր է արձանագրել, որ սա շատ մեծ քայլ առաջ էր, ընդհանրապես, տիեզերական ոլորտում գործունեություն մեկնարկելու, հետագայում արդեն մտածելու ավելի ցածր ուղեծիրում արբանյակներ ունենալու, գեոստացիոնար կապի արբանյակներ ունենալու, մեր երկրի անվտանգային նկատառումներից ելնելով՝ այս ուղղության մեջ նորանոր ներդրումներ կատարելու, ռեսուրսներ կենտրոնացնելու: «Արմսաթ-1» արբանյակը հենց այս հիմնավորմամբ ենք հանրությանը ներկայացրել: Բայց ներկայացնել, որ գումարներ են մսխվել, մեղմ ասած,  լրջագույն մանիպուլյացիաներ են և անհրաժեշտ է սրա հետևից գնալ»,- ասաց նա։
Մ.Հայրապետյանը նշեց, որ արբանյակը նորմալ գործում է. «Արբանյակը  շուրջ 490-500 կմ բարձրության վրա է գտնվում, այս պահի դրությամբ անում է լուսանկարներ։ Արբանյակը չգործելու կամ արբանյակը գոյություն չունենալու մասին, ընկել է, ես տեղեկատվություն չունեմ։ Ավելին, երեկ նույնիսկ տեսել եմ լուսանկարներ, որոնք հենց երեկ էին արվել։
Սա, իհարկե, չի նշանակում, որ կարող է վեց ամսից արբանյակը չընկնել կամ երկու տարուց արբանյակը չընկնել, որովհետև տիեզերքն այնքան պարզունակ չէ: Շատ և շատ երկրների արբանյակներ ժամկետից շուտ են ընկնում կամ մի քանի տարի ավելի երկար են մնում տարբեր ուղեծիրներում։ Նման գնահատական, որ երկու ամսից կարող է արբանյակն ընկնել, մենք չունենք, բայց մի օր ընկնելու է, ինչպես բոլոր արբանյակները: Կոնկրետ ժամանակահատվածներ են լինում արբանյակների համար։ Ես կարող եմ ընդամենը ասել, թե այս պահին գործում է արդյոք արբանյակը, թե ոչ»:
ArmSat-1-ը  Հայաստանի առաջին արբանյակն է, որը տիեզերք է արձակվել 2022 թվականի մայիսի 25-ին։ Արբանյակի արձակումը կատարվել է հայկական պետական «Գեոկոսմոս» և իսպանական «Սանտլանտիս» ընկերությունների համատեղ աշխատանքի շնորհիվ։

Мхитар Айрапетян: Спутник ArmSat-1 нормально функционирует, но однажды упадет
«Какой-либо резонансной информацией в связи со спутником ArmSat-1 (был запущен весной 2022 года. – Ред.) не владею», – заявил в беседе с журналистами в парламенте в понедельник, 11 ноября, министр высокотехнологической промышленности РА Мхитар Айрапетян.
В ответ на вопрос журналиста, можно ли назвать оправданными потраченные на запуск спутника Armsat-1 средства, Мхитар Айрапетян указал: «Выведением спутника Armsat-1 на орбиту не ставилось задачи решить все проблемы Республики Армения. В основе инициативы было начать деятельность в космической сфере, для этого был выбран такой вариант – запуск спутника.
Это спутник, который осуществляет фото- и видеосъемку. Впервые в истории независимой Армении появилась возможность не только владеть спутником, но и получить навыки управления спутником, что является инвестицией в будущее. На сегодняшний день наши профессиональные команды полностью взяли на себя управление спутником ArmSat-1».
«Спутниковые снимки у нас – определенного разрешения. Конечно, они могут быть того же качества, что и с устройств стоимостью в миллиарды долларов, но Армения изначально не ставила такой задачи. Пытаться покорить космос с инвестициями в $7 миллионов было бы глупо»,– добавил он.
По его словам, это очень большой шаг с точки зрения начала деятельности в космической сфере, новых инвестиций в этом направлении и концентрации ресурсов из соображений безопасности страны.
«Именно в этом контексте мы и представили общественности спутник Armsat-1. Но представлять, будто бы имела место растрата средств, мягко говоря, манипуляция», – сказал Айрапетян.
Он при этом заверил, что спутник функционирует, находится на высоте около 490-500 км, на данный момент делает снимки. Он подчеркнул, однако, что это не означает, что спутник не упадет через 6 месяцев или 2 года, ибо космос – вещь не примитивная.
«Спутники очень многих стран падают раньше времени, или же они остаются на орбите дольше срока. Оценки, согласно которой спутник Armsat-1 может упасть через 2 месяца, у нас нет. Но однажды он упадет, как и все спутники», – сказал министр высокотехнологической промышленности.
Armsat-1 стал первым армянским стратегическим спутником, его изготовила испанская компания Satlantis. В мае 2022 года он был запущен с мыса Канаверал в США.