Ի՞նչ է ենթադրում Ադրբեջանին արված նոր առաջարկը՝ մաքսային ընթացակարգերի պարզեցումը. ԱԳՆ պարզաբանումը
«3+3» տարածաշրջանային խորհրդակցական հարթակի նախարարական հանդիպմանը, որը տեղի ունեցավ  հոկտեմբերի 18-ին Ստամբուլում, ՀՀ ԱԳ նախարարի պաշտոնը զբաղեցնող Արարատ Միրզոյանն իր ելույթում մասնավորապես նշել է. «Մենք Ադրբեջանին առաջարկել ենք մեր երկաթուղային ենթակառուցվածքը վերագործարկելու, սահմանի հատման և մաքսային ընթացակարգերի պարզեցման և երկու երկրների ինքնիշխանության և իրավասության լիարժեք հարգմամբ անվտանգության որոշ լրացուցիչ մեխանիզմներ ապահովելու եղանակներ»։
Panorama.am-ը գրավոր հարցում է ուղղել ԱԳ նախարարություն՝ պարզելու, թե ի՞նչ է ենթադրում մաքսային ընթացակարգերի պարզեցումը։
Նաև հարցրել էինք՝ ե՞րբ է ներկայացվել առաջարկը Բաքվին։ Արդյոք արձագանքե՞լ է Ադրբեջանը պաշտոնական Երևանի այդ առաջարկին։ Եթե այո, ի՞նչ  են պատասխանել Ադրբեջանից։
ԱԳ նախարարությունից հայտնեցին, որ թեմայի վերաբերյալ քննարկումները տեղի են ունեցել Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև սահմանի սահմանազատման և սահմանային անվտանգության հարցերով հանձնաժողովի ու Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև պետական սահմանի սահմանազատման պետական հանձնաժողովի միջև այս տարի նոյեմբերի 1-ին կայացած ավարտից հետո՝ Հայաստանի փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի ու Ադրբեջանի փոխվարչապետ Շահին Մուստաֆաևի միջև առանձին հանդիպման ժամանակ։
Դատելով ԱԳ նախարարության պատասխանից՝ ադրբեջանական կողմն անարձագանք է թողել հայկական կողմի այս առաջարկը։
«Վերոնշյալ թեմայով հետագա զարգացումների վերաբերյալ տեղեկատվությունը պատշաճ կարգով և ժամկետներում կներկայացվի պաշտոնական հաղորդագրություններում»,-նշված է ԱԳՆ պատասխանում։

Что предполагает новое предложение Еревана Баку – об упрощении таможенных процедур? Разъяснение МИД Армении
15:20 12/11/2024
В своей речи на министерской встрече региональной консультативной платформы «3+3» 18 октября в Стамбуле занимающий пост министра иностранных дел Армении Арарат Мирзоян в частности отметил: «Мы предложили Азербайджану механизмы для перезапуска нашей железнодорожной инфраструктуры, упрощения пограничного контроля и таможенных процедур, а также обеспечения дополнительных механизмов безопасности с полным уважением суверенитета и юрисдикции обеих стран».
Корреспондент Panorama.am направила письменный запрос в МИД Армении, чтобы узнать, что предполагает упрощение таможенных процедур.
Кроме того, в направленном Panorama.am запросе содержались следующие вопросы: когда соответствующее предложение было представлено Баку, отреагировали ли уже в Азербайджане на предложение официального Еревана?
Во внешнеполитическом ведомстве сообщили, что обсуждения касательно данной темы состоялись после завершения десятой встречи Комиссии по вопросам делимитации государственной границы и пограничной безопасности между Республикой Армения и Азербайджанской Республикой и Государственной комиссии по делимитации государственной границы между Азербайджанской Республикой и Республикой Армения 1 ноября – во время отдельной встречи между вице-премьером Армении Мгером Григоряном и заместителем премьера Азербайджана Шахином Мустафаевым.
Судя по ответу МИД, азербайджанская сторона не откликнулась на данное предложение армянской стороны.
«Информация о дальнейшем развитии событий по вышеуказанной теме будет представлена в официальных сообщениях в установленном порядке и в надлежащие сроки», – отмечается в ответе МИД.