Հայաստանը պատվիրակություն չի ուղարկել COP29, բայց ակտիվորեն մասնակցել է հակաադրբեջանական քարոզչությանը. Հաջիև
09:39 12/11/2024
«Ցավոք, Հայաստանը պատվիրակություն չի ուղարկել COP29-ին, մինչդեռ այս իրադարձությանն ընդառաջ երկիրն ակտիվորեն մասնակցում էր հակաադրբեջանական քարոզչությանը»,- ասել է Ադրբեջանի նախագահի օգնական Հիքմեթ Հաջիևը։
Հաջիևն ընդգծել է, որ Ադրբեջանը, որպես Կլիմայի փոփոխության մասին ՄԱԿ-ի շրջանակային կոնվենցիայի անդամ, հրավեր է ուղարկել բոլոր կողմերին։
«Ցավոք, Հայաստանը COP29-ում պատվիրակությամբ ներկայացված չէ, չնայած հրավերին: Միաժամանակ, Երևանը շարունակում է խոսել տարածաշրջանային համագործակցության և գործընկերության մասին։ Սա ևս մեկ անգամ ցույց է տալիս, որ երկիրը միայն միակողմանի քարոզչություն է իրականացնում»,- ասել է նա։

Гаджиев: Армения не направила делегацию на COP29, но активно участвовала в антиазербайджанской пропаганде
11:30 12/11/2024
Армения не направила делегацию на COP29, при этом страна активно принимала участие в антиазербайджанской пропаганде в преддверии данного мероприятия, пожаловался в беседе с журналистами в кулуарах климатического саммита ООН (COP29) помощник президента Азербайджана Хикмет Гаджиев.
По словам Гаджиева, Азербайджан, как член Рамочной конвенции ООН об изменении климата, направил приглашение всем сторонам.
«К сожалению, Армения не представлена делегацией на COP29, несмотря на приглашение. При этом Ереван продолжает говорить о региональном сотрудничестве и партнерстве. Это еще раз свидетельствует, что страна лишь ведет собственную одностороннюю пропаганду», - сказал он.