Վրաստանի նախագահական ընտրությունները կարող են տեղի ունենալ հունվարի սկզբին
Վրաստանում նախագահական ընտրությունները, ենթադրաբար, տեղի կունենան 2025 թվականի հունվարի սկզբին․ ՏԱՍՍ-ը գրում է, որ այդ մասին հայտնել է վարչապետ Կոբախիձեն։
Հիշեցնենք, որ հոկտեմբերի 26-ին տեղի ունեցած խորհրդարանական ընտրություններում Վրաստանի իշխող «Վրացական երազանք» կուսակցությունը հաղթել է ՝ ստանալով ձայների 54,086%-ը։
Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի տվյալներով՝ չորս ընդդիմադիր խոշորագույն կուսակցությունները միասին ստանում են ձայների մոտ 37%-ը. «Կոալիցիա հանուն փոփոխությունների»՝ 10,923%, «Միացյալ ազգային շարժում»`10,122%, «Ուժեղ Վրաստան»՝ 8,781%, «Գախարիան Վրաստանի համար»՝ 7,761%։

Выборы президента Грузии могут пройти в начале января
Выборы президента Грузии состоятся, предположительно, в январе 2025 года, заявил журналистам премьер-министр Ираклий Кобахидзе. Его цитирует РИА Новости
"Все проходит мирно, будут подведены итоги выборов, на десятый день пройдет заседание парламента, начнется парламентская жизнь. Затем очень скоро - предположительно, в начале января - пройдут выборы президента", - сказал Кобахидзе.
Грузия - республика с парламентской формой правления, исполнительная власть осуществляется правительством во главе с премьер-министром. Главой государства является президент, которого будет избирать коллегия выборщиков из 300 человек. Половину этого органа составят парламентарии, оставшаяся часть будет представлена делегатами из регионов.