Դեպի Բալի ու հակառակ ուղղությամբ թռիչքները չեղարկվում են մոխրի պատճառով
Մի քանի ավիաընկերություններ չեղարկել են թռիչքները դեպի Բալի և հակառակ ուղղությամբ՝ Ինդոնեզիայի հանգստավայր կղզու մոտակայքում գտնվող հրաբխից դուրս եկող մոխրի վտանգավոր ամպերի պատճառով: Այս մասին գրում է BBC-ն։
Չորեքշաբթի Qantas, Jetstar և Virgin Australia ընկերություններն իրենցից տոմս գնած ուղևորներին տեղեկացրել են թռիչքների խափանումների մասին՝ նշելով, որ Ինդոնեզիայի Լևոտոբի Լակի-Լակի  լեռան մոխիրը վտանգավոր է թռիչքների համար։
Հանգստյան օրերին՝ տասը մարդու կյանք խլած խոշոր ժայթքումից մեկ շաբաթ անց, հրաբուխը դեպի երկինք է արտանետել 9 կմ-անոց մոխրի սյուն։
Հրաբխային մոխրի պատճառով ու անվտանգության նկատառումներով Ինդոնեզիայում հետաձգվել է նաև Ջազի փառատոնը։ Այն նախատեսված էր անցկացնել  Լաբուան Բաջո քաղաքում, որը հիշյալ լեռից մոտ 600 կմ հեռավորության վրա է գտնվում։

Международные авиакомпании стали массово отменять рейсы на индонезийский остров Бали и с него из-за извержения вулкана Левотоби. Об этом сообщает агентство Reuters.
О приостановке полетов из-за вулканического пепла в среду сообщили австралийские Jetstar и Quantas. Кроме того, отменены рейсы авиакомпаний Virgin Airlines и AirAsia.
Отмечается, что всего с 4 по 12 ноября не состоялись 80 рейсов, в том числе из Сингапура, Гонконга и нескольких австралийских городов.
Первое извержение Левотоби произошло 3 ноября и унесло жизни по меньшей мере девяти человек. С тех пор он извергался неоднократно, а выброшенный вулканом столб пепла достиг высоты 10 километров, пишет Лента.Ру.