Հադրութում 82 տարեկան կույր կնոջ վրա 16 գնդակի տեղ էր. ադրբեջшնցիների վայրագությունների մասին
«2020 թվականի հոկտեմբերի 10-ին ադրբեջանցիները մտել էին Հադրութ, մոտակա գյուղերը ու սարսափելի դեպքեր են տեղի ունեցել»,- Երևանում կայացած «Ադրբեջանի ագրեսիայի ազդեցությունը մարդու իրավունքների և շրջակա միջավայրի պաշտպանության վրա» խորագրով համաժողովին ասաց Հադրութի բնակիչ Մարգարիտա Քարամյանը, ով լքել է Արցախի Հանրապետության Հադրութ քաղաքը 2020 թվականի հոկտեմբերի 8-ին։
Նրա ներկայացրեց, թե ինչ գազանությունների են դիմել ադրբեջանիցները Հադրութում. «23 խաղաղ բնակիչներ սպանվել են իրենց տներում կամ բակերում։ 16 հոգի դեռ անհետ կորած են համարվում, այդ թվում 4 կին, երկու երեխա։ Սպանվածներից երկուսն իմ բարեկամներն էին, ամուսիններ էին։ Նինա Դավթյանը 82 տարեկան էր, կույր էր։ Ամուսինե Դավիթը՝ 86 տարեկան էր։ Նինա Դավթյանին գնդակահարել էին իր անկողնում։ Մարմնի վրա 16 գնդակի տեղ էր։ Դավիթ Դավթյանին գլխատել էին հենց իր բակում։ Նրանց մարմինները գտել են 2-3 ամիս հետո։
Լենա Հակոբյանին գլխատել են, մասնատել են իր երկու հարևանների հետ, հուղարկավորել հենց իրենց բակում՝ երեքին մի գերեզմանափոսում։ Նրա ամուսնուն՝ Բենիկ Հակոբյանին, տեսել ենք հրապարած տեսանյութերում, ձեռքերը բարձրացրած գերի են տանում, բայց նրա ճակատագիրն առ այսօր անհայտ է, մարմինը չեն տվել։
Երկու տղամարդու գնդակահարել էին հենց Հադրութի կենտրոնի հրապարակում, նրանց փաթեթել էին Արցախի դրոշով ու գնդակահարել»։

«Обезглавливали, расстреливали и расчленяли»:о зверствах азербайджанцев в арцахском Гадруте
«10 октября 2020 года азербайджанцы вторглись в арцахский Гадрут и прилегающие села, начали совершать там зверства», – рассказала во время форума на тему «Влияние агрессии Азербайджана на права человека и защиту окружающей среды» 14 ноября в Ереване глава общественной организации «Возвращение в Дизак» Маргарита Карамян. Она сама покинула город Гадрут Республики Арцах (НКР) 8 октября 2020 года.
По ее словам, в 2020 г. Гадрут были вынуждены покинуть практически все его жители, остались лишь 23 человека – в основном люди с психическими отклонениями, прикованные к постели, старики, которые просто не захотели уезжать из своих домов, все они было зверски убиты азербайджанцами.
«16 человек, среди которых 4 женщины и двое детей, числятся без вести пропавшими. Двое из убитых были моими родственниками. Эта была супружеская пара – Давид и Нина Давтяны. Последняя была незрячей, ей было 82 года, ее расстреляли в постели. На ее теле было обнаружено 16 пулевых ран. Ее 86-летнего мужа – Давида Давтяна – обезглавили. Их тела были обнаружены спустя 2-3 месяца.
Лену Акопян обезглавили и расчленили вместе с ее двумя соседями, похоронили всех троих в одной яме прямо во дворе. Супруга Лены Акопян – Беника Акопяна – мы увидели в опубликованных азербайджанцами видео, его брали в плен. Судьба Беника Акопяна до сих пор не известна.
Азербайджанцы устроили и показательную казнь на центральной площади Гадрута – двоих мужчин завернули в флаг Арцаха и расстреляли», – представила зверства азербайджанцев Маргарита Карамян.