Սիրանուշ Սահակյան. Խոշտանգումների դեմ  պայքար մղող որևէ մեխանիզմ ի վիճակի չի եղել մուտք գործել ու տեսակցել Բաքվում գտնվող հայ  գերիներին
13:10 14/11/2024
Սիրանուշ Սահակյան. Խոշտանգումների դեմ պայքար մղող որևէ մեխանիզմ ի վիճակի չի եղել մուտք գործել ու տեսակցել Բաքվում գտնվող հայ գերիներին
«Պաշտոնապես հաստատված է՝ 23 հայեր այս պահին գտնվում են Բաքվում անազատության մեջ, նրանցից 5-ը գերեվարվել են 2020 թվականին, իսկ մնացյալ 18 դեպքերը տեղի են ունեցել 2023 թվականին»,- ասաց Միջազգային և համեմատական իրավունքի կենտրոնի նախագահ, ՄԻԵԴ-ում գերիների շահերի ներկայացուցիչ Սիրանուշ Սահակյան՝ ելությ ունենալով «Ադրբեջանի ագրեսիայի ազդեցությունը մարդու իրավունքների և շրջակա միջավայրի պաշտպանության վրա» խորագրով համաժողովին։
Իրավաբանն ասաց, նրանց կարգավիճակի մասին խոսելիս օգտագործվում է գերի, պատանդ տերմինները։
«Պատանդը ճիշտ է նկարագրում  նրաց կարգավիճակը՝ հաշվի առնելով, որ նրանց ազատ արձակման հարցը  կապված է ոչ թե կոնֆլիկիտի, այլ քաղաքական պահանջների բավարարման հետ»,-ասաց Ս. Սահակյանը։
Բաքվում անազատության մեջ պահվող 23 անձանցից 8-ը Արցախի ռազմաքաղաքական իշխանության ներկայացուցիչներ են։
«Այս անձանց ազատ արձակումը կապված է և քաղաքական, և դիվանագիտական, և իրավական աշխատանքի հետ։  Նշեմ, որ խոշտանգումների դեմ  պայքար մղող որևէ մեխանիզմ ի վիճակի չի եղել մուտք գործել ու տեսակցել այնտեղ գտնվող գերիներին։ Արտաքին աշխարհի հետ կապը բացառպես ապահովում է Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի շնորհից, բայց արձանագրեմ, որ կոնֆլիկտի վաղ փուլում արգելափակված է եղել նաև կոմիտեի գործունեությունը»,-ասաց իրավաբանը։

Lawyer: Not a single anti-torture group has been allowed to visit Armenian prisoners
23 Armenians are officially confirmed by Azerbaijan to be in its custody, says human rights lawyer Siranush Sahakyan, who represents Armenian prisoners of war and their families at the ECHR.
“Five of them were captured in 2020, while 18 others were taken captive in 2023,” she said in her speech at the conference “The Impact of Azerbaijan’s Aggression on Human Rights and Environmental Protection,” a side event of COP29 organized independently in Armenia on Thursday.
Sahakyan pointed out that they are called “captives” or “hostages” by experts.
“The term “hostage” correctly describes their status because their release is not related to the conflict, but is used as a leverage for political games," Sahakyan said.
Eight out of 23 Armenians illegally held in Baku are Artsakh’s former military and political leaders.
“Their release requires political, diplomatic and legal efforts. Not a single international organization fighting against torture has ever been allowedto visit Armenian prisoners. Their communication with the external world is ensured only through ICRC. Incidentally, during different stages of the conflict even ICRC’s visits were blocked,” she added.