Իրավաբան. Առնվազն յոթ կին ադրբեջանցիների կողմից ենթարկվել են խոշտանգման, այդ թվում գլխատումների
«COP29-ում Ադրբեջանը ոչ միայն Greenwashing է անում, այլև peacewashing է անում՝ ցույց տալու, որ այն էթնիկ զտման ենթարկած տարածքներն օգտագործելու է կանաչ էներգիա ստանալու, շրջակա միջավայրը պահպանելու համար»,-ասաց «Իրավունքների պաշտպանություն առանց սահմանների» ՀԿ իրավաբան Աննա Մելիքյանը՝ խոսելով «Ադրբեջանի ագրեսիայի ազդեցությունը մարդու իրավունքների և շրջակա միջավայրի պաշտպանության վրա» խորագրով համաժողովի ժամանակ։
Նա ընդգծեց՝ Ադրբեջանի կողմից իրականացրած ռազմական գործողությունների շրջանակում մարդու իրավունքների խախտումներն անմիջականորեն կապ ունեն COP29-ում քննարկվող թեմաների հետ։
Աննա Մելիքյանն ու գործընկերները 2020-ի ընթացքում, դրանից առաջ ու հետո զբաղվել են արցախցիների իրավունքերի խախտումների փաստահավաքությամբ, այցելել Արցախի տարբեր գյուղեր, խոսել բնակիչների հետ։
«Բայց իրականում պատերազմական հանցագործները՝ ադրբեջացի զինծառայողները մեր գործն էականորեն հեշտացրել էին։ 2020-ին ու դրանից հետո հատկապես Թելեգրամ ալիքներում բազմաթիվ էին տեսանյութերը, որոնք ցույց էին տալիս թե քաղաքացիական անձանց , թե ռազմագերիների նկատմամբ իրականացրած հանցագործությունները։ Սա արվում էր առանց ամոթի, հպարտությամբ և այն նպատակով, որ գյուղերում մարդ չմնա»,-ասաց իրավաբանը։
Ադրբեջանցիների կողմից եղել են հայերի գլխատումներ, գնդակահարություններ։
«Քիչ ենք խոսել տուժած կանանց մասին։ Առնվազն յոթ կին, ըստ արձանագրված տվյալների, ենթարկվել են խոշտանգման, այդ թվում նաև գլխատումների ու այլ բռնությունների մինչև սպանվելը։ Այսինքն նրանք տանջամահ են արվել»,-ասաց Մելիքյանը՝ ընդգծելով, որ ահասարսուռ դեպքերը չարժանացան միջազգային հանրության քննադատությանը, դատապարտմանը, ինչի հետևանքով հանցագործությունները կրկնվեցին 2022-ին, 2023-ին։

Юрист: По меньшей мере, 7 армянок подверглись пыткам и были обезглавлены азербайджанцами
«На 29-й сессии Конференции сторон Рамочной конвенции Организации Объединенных Наций об изменении климата(COP29), который проходит в Баку 11-22 ноября, Азербайджан проводит не только Greenwashing («зеленый» пиар, который вводит общественность в заблуждение. – Ред.), но и peacewashing, показывая, будто он будет использовать территории, которые подверглись этнической чистке с его стороны, для зеленой энергетики и защиты окружающей среды», – заявила 14 ноября в ходе форума на тему «Влияние агрессии Азербайджана на права человека и защиту окружающей среды» юрист общественной организации «Защита прав без границ» Анна Меликян.
Она подчеркнула: нарушения прав человека, имевшие место в ходе осуществленных Азербайджаном военных действий, напрямую связаны с темами, обсуждаемыми на COP29 в Баку.
В течение 2020 года, а также до и после этого, Анна Меликян и ее коллеги занимались сбором фактов нарушений прав арцахцев, посещали различные села Арцаха, беседовали с местными жителями.
«В действительности, военные преступники – азербайджанские военнослужащие – значительно облегчили нам работу. В 2020 году и в последующий период, особенно в Telegram-каналах, можно было найти множество видеороликов, на которых запечатлены преступления, совершенные азербайджанцами как против мирного населения, так и против военнопленных. Причем делалось это ими без стыда, с гордостью. Их целью было добиться того, чтобы в арцахских селах не осталось жителей», – подчеркнула юрист.
Она сообщила, что зафиксированы случаи обезглавливания и расстрелов армян со стороны азербайджанцев.
«По меньшей мере, семеро женщин, согласно зафиксированным данным, подверглись пыткам, в том числе обезглавливанию и другим видам насилия до того, как были убиты. То есть их замучили до смерти», – сказала Меликян.
Она обратила внимание на то, что эти ужасающие случаи не удостоились осуждения со стороны международного сообщества, вследствие чего в 2022 и 2023 годах преступления повторились.