Բաքվում COP 29-ի անցկացումը համաշխարհային քաղաքականության տապալումն է. Մարգարիտա Քարամյան
«Բաքվում COP 29-ի անցկացումը համաշխարհային քաղաքականության տապալումն է»,-ՄԱԿ-ի երևանյան գրասենյակի դիմաց անցկացվող «Stop Greenwashing Genocide!» խորագրով բողոքի ակցիայի ժամանակ հայտարարեց «Վերադարձ դեպի Դիզակ» ՀԿ ղեկավար Մարգարիտա Քարամյանը։
Նրա խոսքով, ցեղասպանություն իրականացրած և 150 հազար արցախցիների էթնիկ զտման ենթարկած երկիրը չի կարող լինել ցիվիլ աշխարհի ներկայացուցիչ։
Մարգարիտա Քարամյանը նշեց, որ այն հանցագործությունները, որոնք իրականացրվել են Արցախի Հադրութ քաղաքում, որտեղից ինքն է տեղահանվել, չի տեղավորվում քաղաքակրթության չափանիշենրի մեջ։
«21-րդ դարում նրանք իրականացրել են հանցագործություն, որն իրականացնում էին 16-րդ դարում կամ նախնադարյան մարդիկ։ Ադրբեջանը, որը թաթախված է նավթի մեջ, չի կարող խոսել բնապահպանությունից»,-հայտարարեց հադրութցի բռնագաղթած կինը։
Նրա խոսքով՝ տարածքային ամբողջականության վերականգնաման քողի տակ Ադրբեջանն ընդամենը նպատակ է ունեցել տիրանալ Արցախի բնությանը, հողերին, անտառներին և ջրերին՝ այդ ճանապարհին յուրացնելով արցախցու մշակույթը և պատմությունը։
«Այսօր արցախցիների տներում ապրում են ահաբելիչները, սպանելով հայ ծերունիներին, կանանց և երախաներին։ Ադրբեջանն այսօր փորձում են աշխարահի աչքերը փակել էկոավաններով և աշխարհին ապացուցել,  որ ուզում է լինել ցիվիլ աշխարհի մի մասը։
Մենք փաստում ենք, որ ադրբեջանցիները տիրացել է մեր տներին, 150 արցախցի տեղահանվել է իր տներից և հողերից։ Միայն իմ հայրենի  Հադրութ քաղաքում 23 հոգի դաժանաբար սպանվել են իրենց տներում, 16-ն էլ անհայտ կորած են։ Սպանվածների շարքում 6 կանայք են, որոնք գնդակահարվել, սպանվել և անդամահատվել են։
Մենք դիմում ենք աշխարհին՝ ասելով, որ Ադրբեջանը չի կարող լինել քաղաքակիրթ աշխարհի մի մասը»,-ասաց Մարգարիտա Քարամյանը։

Маргарита Карамян: Проведение COP29 в Баку – фиаско мировой политики
Проведение 29-й сессии Конференции сторон Рамочной конвенции Организации Объединенных Наций об изменении климата (COP29) в Баку – фиаско мировой политики, заявила во время акции с лозунгом «Stop Greenwashing Genocide!» у представительства ООН в Армении глава общественной организации «Возвращение в Дизак» Маргарита Карамян.
По ее словам, такая страна, как Азербайджан, страна, которая совершила геноцид и подвергла этнической чистке 150 тыс. арцахцев, не может быть частью цивилизованного мира.
Маргарита Карамян отметила, что преступления, совершенные Азербайджаном в частности в арцахском городе Гадрут, который она сама была вынуждена покинуть, не вписываются в цивилизационные нормы.
«В 21 веке азербайджанцы совершили преступление, которое совершали в 16 веке или первобытные люди. Азербайджан, который зависим от "нефтяной иглы", не может говорить об экологии», – заявила вынужденная переселенка из Гадрута.
По ее словам, под ширмой восстановления «территориальной целостности» Азербайджан лишь стремился завладеть природой, землями, лесами и водными ресурсами Арцаха, попутно присваивая культуру и историю арцахского народа.
«Сегодня в домах арцахцев живут террористы, убившие армянских стариков, женщин и детей. Сегодня Азербайджан пытается своими экогородами доказать всему миру, что хочет быть частью цивилизованного мира.
Мы констатируем, что азербайджанцы захватили наши дома, 150 тыс арцахцев насильственно перемещены из своих домов, со своей земли. Только в моем родном городе Гадрут 23 человека были зверски убиты в своих домах, еще 16 числятся пропавшими без вести. Мы обращаемся к миру, подчеркивая: Азербайджан не может быть частью цивилизованного мира», – сказала Маргарита Карамян.