ԱՆԻՖ-ի գործով որևէ անձի նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդում հարուցված չէ. Դատախազություն
ԱՆԻՖ-ում գույքի հափշտակության քրեական վարույթի շրջանակում  են հարցաքննվել են մի շարք անձինք, կատարվել մի շարք քննչական գործողություններ։ Ի պատասխան Panorama.am-ի գրավոր հարցման հայտնեցին Գլխավոր դատախազությունից։
Երևանի ավագանու՝ հոկտեմբերի 15-ին նիստում «Մայր Հայաստան» խմբակցության անդամ Մանուկ Սուքիասյանը, անդրադառնալով ԱՆԻՖ-ի վերաբերյալ քրեական վարույթին, մասնավորապես հայտարարեց. «10 մլրդ դրամ մսխվել է ԱՆԻՖ-ի գծով, կա քրեական գործ, մեղադրյալ չկա»։
Panorama.am-ը գրավոր հարցում ուղարկեց Գլխավոր դատախազություն՝ հետաքրքրվելով, թե հիշյալ քրեական վարույթի շրջանակում ի՞նչ գործողություններ են իրականացվել, կա՞ն կարգավիճակ ունեցող անձինք։ Եթե ոչ, ապա ինչո՞ւ։ Միանգամից նշենք, որ վերջին հարցն անպատասխան է մնացել։
«ՀՀ պետական վերահսկողական ծառայության աշխատակիցների կողմից «Հայաստանի պետական հետաքրքրությունների ֆոնդ» ՓԲ ընկերությունում իրականացված ուսումնասիրության արդյունքում կազմված տեղեկանքի հիման վրա ՀՀ քննչական կոմիտեի հատուկ հանձնարարություններով գործերի քննության վարչությունում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 256-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով և ՀՀ քրեական օրենսգրքի 277-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով նախաձեռնվել է քրեական վարույթ, որի շրջանակում հարցաքննվել են մի շարք անձինք, կատարվել մի շարք քննչական գործողություններ: Նշված քրեական վարույթով ներկա պահին որևէ անձի նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդում հարուցված չէ, նախաքննությունը շարունակվում է»,-հայտնել են դատախազությունից։
Քրեական օրենսգրքի 256 հոդվածը վերաբերում է Վստահված գույքը հափշտակելուն, հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետը սահմանում է. «Վստահված գույքը հափշտակելը, որը կատարվել է  առանձնապես խոշոր չափերով՝ պատժվում է ազատազրկմամբ՝ չորսից ութ տարի ժամկետով»։
Քրեական օրենսգրքի  277 հոդվածը վերաբերում է  Մասնավոր ոլորտում ծառայողական լիազորությունները կամ դրանցով պայմանավորված ազդեցությունը չարաշահելուն։ Նույն հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետը  սահմանում է.  Հայաստանի Հանրապետության կամ այլ պետության առևտրային կամ այլ կազմակերպության աշխատողի, արբիտրի, աուդիտորի, պահառուի, կառավարչի կամ նոտարի կողմից օրենսդրությամբ իրեն վերապահված լիազորությունները կամ դրանցով պայմանավորված ազդեցությունն ի վնաս այդ կազմակերպության շահերի օգտագործելը կամ իր ծառայողական պարտականությունը չկատարելը կամ ոչ պատշաճ կատարելը, կամ այնպիսի արարք կատարելը, որը չի բխում իր լիազորություններից կամ դուրս է իր լիազորությունների շրջանակից,  որը պատճառել է առանձնապես խոշոր չափերի գույքային վնաս, պատժվում է տուգանքով՝ քսանապատիկից քառասնապատիկի չափով, կամ հանրային աշխատանքներով՝ հարյուր հիսունից երկու հարյուր հիսուն ժամ տևողությամբ, կամ ազատության սահմանափակմամբ` առավելագույնը երեք տարի ժամկետով, կամ կարճաժամկետ ազատազրկմամբ` մեկից երկու ամիս ժամկետով, կամ ազատազրկմամբ` առավելագույնը չորս տարի ժամկետով»։
Հիշեցնենք, որ այս տարվա հունիսի 27-ի նիստում գործադիրը չզեկուցվող հարցերից մեկով որոշում է կայացրել 1,7 միլիարդ դրամ տրամադրել ԱՆԻՖ-ի պարտավորությունների մարման և 2024-ի պահպանման ծախսերի համար։
ԱՆԻՖ-ը կառավարությունը որոշմամբ ստեղծվել է 2019-ի ապրիլին:  Ընկերության՝ ՀՀ սեփականություն հանդիսացող բոլոր 100 տոկոս բաժնետոմսերի կառավարման լիազորությունը վերապահված էր ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությանը։ ԱՆԻՖ-ի 2019-2023 թթ. տնօրենների խորհրդի նախագահը եղել է Տիգրան Ավինյանը։

По делу ANIF в отношении какого-либо лица публичного уголовного преследования не возбуждено – Генпрокуратура
13:26 15/11/2024
В рамках уголовного производства по факту хищения имущества в ЗАО «Фонд государственных интересов Армении» (ANIF) был допрошен ряд лиц, проведена серия следственных действий. Об этом в ответ на письменный запрос Panorama.am сообщили из Генпрокуратуры РА.
На заседании Совета старейшин Еревана 15 октября представитель фракции «Мать Армения» Манук Сукиасян заявил, что занимающего пост мэра армянской столицы Тиграна Авиняна, преследуют призраки уголовных дел.
Напомним, с 2019 по ноябрь 2023 года председателем совета директоров ANIF был Тигран Авинян. При этом в 2018-2021 гг. он занимал также должность вице-премьера РА, а в 2022-2023 гг. – должность вице-мэра столицы Армении. Когда в октябре 2023 года Авинян был избран мэром Еревана, его полномочия в ANIF были прекращены.
«10 млрд драмов были растрачены по линии ANIF: есть уголовное дела, но нет обвиняемого», – сказал Манук Сукиасян.
Новостной сайт Panorama.am направил письменный запрос в Генпрокуратуру, поинтересовавшись, какие действия были осуществлены в рамках указанного уголовного производства, есть ли лица, которым присвоен тот или иной статус, если нет – почему. Сразу отметим, что последний вопрос остался безответным.
«На основании справки, составленной в результате исследования, проведенного сотрудниками Службы государственного надзора Республики Армения в ЗАО „Фонд государственных интересов Армении”, в Управлении по расследованию дел по особым поручениям СК РА было инициировано уголовное производство по п.3 ч.3 ст. 256 и п.2 ч.2 ст.277 УК РА. В рамках данного уголовного производства допрошен ряд лиц, проведена серия следственных действий. По указанному уголовному производству на данный момент в отношении какого-либо лица публичного уголовного преследования не возбуждено, предварительное расследование продолжается», – сообщили в Генпрокуратуре.
Ст.256 УК РА касается хищения вверенного имущества, п.3 ч.3. статьи гласит: «Хищение вверенного имущества, совершенное в особо крупных размерах, наказывается лишением свободы на срок от четырех до 8 лет».
Статья 277 УК РА касается злоупотребления служебными полномочиями или обусловленным ими влиянием в частном секторе.
Напомним, на заседании правительства Армении 27 июня по одному из не подлежащих докладу вопросов повестки дня было принят решение предоставить 1,7 млрд драмов  на погашение обязательств ANIF и расходы на содержание на 2024 год.
ЗАО «Фонд государственных интересов Армении» (ANIF) было создано решением правительства Республики Армения от апреля 2019 года. Полномочия по управлению всеми 100 % акций ANIF, принадлежащими РА, были закреплены за министерством экономики РА.