COP29-ի ընթացքում  Բաքվում գտնվողները կարող են պահանջել այցելել հայ պատանդներին և կոչ անել ազատ արձակել նրանց. Ռուբեն Վարդանյանի որդի
10:47 18/11/2024
COP29-ի ընթացքում Բաքվում գտնվողները կարող են պահանջել այցելել հայ պատանդներին և կոչ անել ազատ արձակել նրանց. Ռուբեն Վարդանյանի որդի
Բաքվում COP29-ի ավարտից մի քանի օր առաջ և Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից Ռուբեն Վարդանյանի ձերբակալությունից ավելի քան մեկ տարի անց նրա որդին՝ Դավիթ Վարդանյանը, դատապարտում է միջազգային հանրության խուլ լռությունը և կոչ անում ազատ արձակել իր հորը և 22 մյուս պատանդներին, որոնք  բանտարկված են միայն մեկ՝  հայ լինելու պատճառով: Այս նախաբանով է ֆրանսիական  Le Journal du Dimanche պարբերականը  հրապարկել Բաքվում ապօրինի պահվող բարերար Ռուբեն Վարդանյանի որդու՝ Դավիթ Վարդանյանի հոդվածը:
Հոդվածում նշվում է.
«Արդեն մեկ շաբաթ է, ինչ Ադրբեջանում անցկացվում է ամենակարևոր և խորհրդանշական միջազգային համաժողովներից մեկը՝ COP29-ը: Փաստորեն, սշխարհի տարբեր երկրների ղեկավարները մեկ հարկի տակ են հավաքվել մի վայրում, որը գտնվում է ընդամենը մի քանի հարյուր մետր հեռավորության վրա այն վայրից, որտեղ պահվում և խոշտանգումների են ենթարկվում հայ պատանդները:  Նրանց շարքերում է հայրս՝ Ռուբեն Վարդանյանը, որն ավելի քան մեկ տարի առաջ ապօրինաբար ձերբակալվել է Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից այն պահին, երբ հեռանում էր Լեռնային Ղարաբաղից 120.000 այլ հայերի հետ միասին, որոնք ստիպված էին բռնել գաղթի ճամփան իրենց նախնիների հողից: Հայրս այժմ գտնվում է կալանքի տակ 22 այլ պատանդների հետ միասին՝ միայն այն պատճառով, որ հայ է:
Ինչպե՞ս է հնարավոր այս պայմաններում խոսել արդարության, մարդու իրավունքների, համաշխարհային համագործակցության և բնապահպանության մասին՝ գտնվելով խոշտանգումների ենթարկվող հայերից մի քանի հարյուր մետր հեռավորության վրա: Այս ճակատագրական պահին, երբ Ադրբեջանը գտնվում է ամբողջ աշխարհի ուշադրության կենտրոնում, ես կոչ եմ անում ՄԱԿ-ի ղեկավարությանը թույլ չտալ, որ 23 հայ պատանդներ մահանան հավաքական անտարբերության մեջ։
Հայրս իր ամբողջ կյանքը նվիրել է ուրիշներին օգնելու գործին: Նա իր ընկերների և գործընկերների հետ միասին նախաձեռնել և իրականացրել է ավելի քան 700 մարդասիրական ծրագիր, այդ թվում՝ «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը: Նա միշտ օգնել է ուրիշներին այնպիսի ծրագրերի շրջանակներում, որոնք ամենուր փորձում են դարձնել աշխարհն ավելի արդար և խաղաղ: Այսօր հենց նա ունի օգնության կարիք։ Ահա թե ինչու եմ ես իմ ձայնը բարձրացնում նրա փոխարեն, քանի որ նա զրկված է այդ հնարավորությունից: Միջազգային հանրությունը չի կարող շարունակել հայացքը շրջել, զբաղվել «այլ առաջնահերթություններով» և թույլ տալ, որ Ադրբեջանը օգտվի այս անպատժելիությունից՝ գործելու և, ինչն ավելի վատ է՝ իր երկիրը դրական լույսի ներքո ներկայացնելու համար COP29-ն օգտագործելու նպատակով:
Դեռ ժամանակ կա գործելու
Յուրաքանչյուր օր, որը հայերն անցկացնում են բանտում, խարան է մեր հավաքական խղճի վրա: Ամեն րոպե, երբ մենք լռություն ենք պահպանում, ժամանակ ենք տալիս նրանց, ովքեր օգտվում են դրանից՝ կյանքեր, մշակույթներ և ամբողջական ինքնություններ բնաջնջելու համար: Ժամանակն է՝ խախտելու այս խուլ լռությունը։
Ես ամբողջ պատասխանատվությամբ ասում եմ. մասնակցել Բաքվում անցկացվող այս COP-ին՝ առանց մարդու իրավունքների խնդրին անդրադառնալու, նշանակում է՝ դառնալ Բաքվի կողմից քաղաքական նպատակներով այն որպես գործիք օգտագործելու մեղսակիցը: Օգտագործելով COP-ը՝ Բաքուն շարունակում է վարկաբեկել այն, ինչը պետք է հարթակ հանդիսանար մարդկության ընդհանուր մարտահրավերների շուրջ միջազգային համագործակցության իրականացման համար:
Քանի դեռ COP29-ը ընթացքի մեջ է, դեռ ժամանակ կա գործելու: Բաքվում գտնվողները կարող են պահանջել այցելել պատանդներին և կոչ անել ազատ արձակել նրանց: Մյուսները կարող են ճնշում գործադրել առաջնորդների վրա՝ Ադրբեջանից երաշխիքներ պահանջելով, մերժելով այդ երկրի անպատժելիությունը, ինչը վտանգի տակ է դնում մի շարք ազգերի և վերջապես, պահանջելով անհապաղ և անվերապահ ազատ արձակել հայ պատանդներին: Ո՞վ կարող է վաղը կանգնեցնել Ադրբեջանին, երբ COP-ն արդեն ավարտված լինի»:

Сын Рубена Варданяна: Участники COP29 в Баку могут потребовать посетить заложников и призвать освободить их
17:11 18/11/2024
За несколько дней до окончания в столице Азербайджана Баку 29-й сессии Конференции сторон Рамочной конвенции Организации Объединенных Наций об изменении климата(COP29) и более чем через год после ареста азербайджанскими властями бывшего государственного министра Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики (НКР)), предпринимателя и филантропа Рубена Варданяна его сын – Давид Варданян – осуждает глухое молчание международного сообщества. Он призывает к освобождению своего отца, который вместе с 22 другими заложниками находится в заключении по одной единственной причине – за то, что они армяне.
С таким предисловием французское издание Le Journal du Dimanche опубликовало статью Давида Варданяна.
«Уже неделю в Азербайджане проходит один из самых важных и символичных международных саммитов – COP29. Фактически, лидеры разных стран мира собрались под одной крышей в месте, которое находится всего в нескольких сотнях метров от того места, где удерживаются и подвергаются пыткам армянские заложники. Среди них – мой отец, Рубен Варданян, который более года назад был незаконно задержан властями Азербайджана, когда он покидал Нагорный Карабах вместе со 120 тысячами других армян, вынужденно вставших на путь выселения с земли своих предков. Мой отец вместе с еще 22 заложниками сейчас находится под арестом только по той причине, что он – армянин.
Как можно в этих условиях говорить о справедливости, правах человека, глобальном сотрудничестве и защите окружающей среды, находясь на расстоянии в несколько сотен метров от подвергаемых пыткам армян?
В этот судьбоносный момент, когда Азербайджан находится в центре внимания всего мира, я призываю руководство ООН не допустить, чтобы 23 армянских заложника погибли в условиях коллективного безразличия», – подчеркнул сын Рубена Варданяна.
«Мой отец всю свою жизнь посвятил делу помощи другим людям. Вместе со своими друзьями и партнерами он инициировал и осуществил более 700 гуманитарных проектов, в том числе гуманитарную инициативу «Аврора». Он всегда помогал другим в рамках таких проектов, которые пытаются сделать мир более справедливым и мирным. Сегодня именно он нуждается в помощи.
Вот почему я вместо него возвышаю свой голос, поскольку он лишен этой возможности. Международное сообщество не может продолжать отводить свой взгляд, заниматься «другими приоритетами» и позволить, чтобы Азербайджан воспользовался этой безнаказанностью, чтобы действовать и, что хуже всего, использовать СОР29 для представления своей страны в позитивном свете», – подчеркнул он.
«Еще есть время для действий.
Каждый день, который армяне проводят в тюрьме, – пятно на нашей коллективной совести. Каждой минутой своего молчания мы даем время тем, кто пользуется этим, для уничтожения жизней, культур и идентичности. Пришло время нарушить это глухое молчание.
Я со всей ответственностью заявляю: участвовать в этом проходящем в Баку саммите СОР без обращения к проблеме прав человека – значит стать соучастником использования этого форума для политических целей Баку. Используя СОР, Баку продолжает дискредитировать то, что должно было служить площадкой для реализации международного сотрудничества в контексте общих для всего человечества вызовов.
Пока СОР29 продолжается, еще есть время для действий. Находящиеся в Баку могут потребовать посетить заложников и призвать освободить их. Другие могут оказать давление на лидеров, требуя от Азербайджана гарантий, отвергая безнаказанность этой страны, что ставит под угрозу ряд народов, и, наконец, требуя немедленного и безоговорочного освобождения армянских заложников. Кто сможет завтра остановить Азербайджан, когда СОР уже закончится?!» – отметил сын Рубена Варданяна.