Անցած երկու տարիներին կառավարությունը որևէ շահույթ չի ստացել հանքաարդյունաբերության ոլորտի իր բաժնեմասից ու թաքնվում է մասնավոր ընկերության թիկունքում
ԶՊՄԿ-ի բաժնետեր դառնալուց հետո ՀՀ կառավարությունն առ այս պահը որևէ եկամուտ չի ստացել, շահույթի վերաբաշխում չի կատարվել, թեև ԶՊՄԿ-ն հանդիսանում է թիվ 1 հարկատուներից մեկը։ Այս մասին գրում է «Փաստինֆո»-ն ու մանրամասնում.
«Ինչպես արդեն հայտնել ենք՝ 2021թ․ կասկածելի ու գիշերային գործարքի արդյունքում ԶՊՄԿ-ում փոխվեց հիմնական բաժնետերը ու կառավարությունն անմիջապես «փայ մտավ»՝ դառնալով ԶՊՄԿ-ի բաժնետերերից մեկը։ Այսօր կառավարությունն ունի ընկերության բաժնետոմսերի շուրջ 21 տոկոսը։
«Փաստինֆո»-ն գրավոր հարցում է ուղարկել Պետական գույքի կառավարման կոմիտեին՝ պարզելու, թե ԶՊՄԿ-ի բաժնետոմսերի մի մասը ՀՀ կառավարությանը փոխանցվելուց հետո որքա՞ն է կազմել ՓԲԸ-ի շահույթը, որքա՞ն է կազմել բաժնետերերի շահույթը, 2022-23թթ շահույթի վերաբաշխում տեղի է ունեցել, թե՝ ոչ, եթե այո, ապա որքան է կազմել ՀՀ կառավարության՝ որպես բաժնետիրոջ շահույթը, եթե շահույթի վերաբաշխում չի կատարվել, ապա խնդրել ենք հայտնել պատճառները և թե ինչպես է տնօրինվել շահույթը։
Սակայն, ի զարմանս, Պետական գույքի կառավարման կոմիտեն իրեն դրսևորել է մասնավոր ընկերություն ու հրաժարվել տեղեկություն տրամադրել՝ «Փաստինֆո»-ին ուղարկելով ԶՊՄԿ ՓԲԸ գլխավոր տնօրենի տեղակալի պատասխանը, թե «ԶՊՄԿ» ՓԲԸ-ին չի կարող վերապահվել տեղեկությունների տրամադրման որևէ պարտավորություն»։
Ընդգծենք՝ մեր հարցումն ուղղված էր պետական գույքի կառավարման կոմիտեին, որին, ըստ կառավարության որոշման, վերապահվել է բաժնետոմսերի կառավարումը, իսկ ՀՀ Սահմանադրության 51-րդ հոդվածը, այնպես էլ «Տեղեկատվության ազատության մասին» ՀՀ օրենքը պարտավորեցնում են պետական մարմիններին տրամադրել տեղեկություններ։ Մեզ հետաքրքրում էր կառավարության ստացած եկամուտը, բայց պարզվեց, կառավարությունն արդեն գործում է բաժնետիրական ընկերության կանոններով, իրեն համարում մասնավոր ընկերություն կամ էլ թաքնվում մասնավոր ընկերության թիկունքում։ Քանզի մեր ունեցած տեղեկություններով վերջին տարիներին շահույթի վերաբաշխում տեղի չի ունեցել ու կառավարությունը՝ որպես բաժնետեր, եկամուտ չի ստացել, իսկ պատճառների մասին լռում է։
Առավել մտահոգիչն այն է, որ բարձրաստիճան պաշտոնատար անձին հղված հարցմանն ի պատասխան ուղարկվում է մասնավոր ընկերության տնօրենի տեղակալի ստորագրությամբ գրությունը։ ԶՊՄԿ-ի տեղը գիտենք, հարցում ուղարկելու ձևը ևս ու կառավարություննից չէինք ակնկալել միջնորդություն՝ մասնավոր ընկերությունից պատասխան ստանալու համար։ Պետական մարմնի նման գործելաոճը հաստատում է այն կասկածները, որ կառավարությունը չգիտի ինչպես վարվել բաժնետոմսերի հետ, ինչպես դրանք պահել իր ձեռքում, բայց հանրության առաջ չունենալ որևէ պատասխանատվություն դրանք տնօրինելու արդյունավետության համատեքստում»։

За минувшие 2 года правительство Армении не получало дохода от своей доли в горнодобывающей сфере и прячется за спиной частной компании
14:21 18/11/2024
Правительство Республики Армения после становления акционером ЗАО «Зангезурский медно-молибденовый комбинат» (ЗММК) и по сей день каких-либо доходов не получало, какого-либо перераспределения прибыли не производилось, хотя ЗММК является одним из ведущих налогоплательщиков страны, пишет сайт «Фактинфо» и поясняет:
«Как мы уже сообщали, в 2021 году в результате сомнительной ночной сделки в ЗММК сменился основной акционер и правительство Армении сразу же «вошло в долю», став одним из акционеров предприятия. Сегодня государству принадлежит около 21% акций компании.
Сайт «Фактинфо» направил письменный запрос в Комитет по управлению государственным имуществом, чтобы узнать о размере прибыли ЗАО «Зангезурский медно-молибденовый комбинат» после передачи части акций правительству РА, о размере прибыли акционеров, также о том, имело ли место перераспределение прибыли в 2022-2023 года, если да, то какую прибыль получило правительство РА как акционер предприятия. Если же перераспределения прибыли не было, то мы попросили указать причины и сообщить, как распорядились прибылью.
Однако, к нашему удивлению, Комитет по управлению государственным имуществом повел себя как частная компания и отказался предоставлять информацию, отправив сайту ответ заместителя генерального директора ЗАО «ЗММК» о том, что «на предприятие не могут быть возложены какие-либо обязательства по предоставлению сведений».
Стоит отметить, что наш запрос был направлен в Комитет по управлению государственным имуществом, которому, по решению правительства, вверено управление акциями. А статья 51 Конституции РА, а также Закон РА «О свободе информации» обязывают государственные органы предоставлять информацию. Нас интересовал полученный правительством Армении доход, но выяснилось, что правительство уже переняло правила деятельности акционерного общества, считая себя частной компанией или прячась за спиной частной компании. Потому что, по имеющимся у нас сведениям, перераспределения прибыли в последние годы не производилось, и правительство как акционер не получило доходов, но о причинах умалчивается.
Но большую обеспокоенность вызывает то, что в ответ на направленный высокопоставленному должностному лицу запрос отправляют письмо с подписью замдиректора частной компании. Мы в курсе и о ЗММК, и о том, как направить запрос в это предприятие, а от правительства не ожидали посредничества в получении ответа от частной компании. Подобные методы работы государственного органа подтверждают подозрения, что правительство не знает, как обращаться с акциями, как держать их в своих руках, но не нести никакой ответственности перед обществом в контексте эффективности распоряжения ими».