Սկանդալ ու հանցագործության ահազանգ. Երվանդ Քոչարի թանգարանից անհետացել են նկարչի 7 ստեղծագործություններ՝ մոտ 500.000 դոլար արժողությամբ
12:02 19/11/2024
Երվանդ Քոչարի թանգարանից անհետացել են նկարչի 7 ստեղծագործություններ՝ մոտ 500.000 դոլար արժողությամբ։ Նման հայտարարությամբ հանդես է եկել «Քոչար» մշակութային հիմնադրամը։
Վաղը հրավիրած ասուլիսում  Երվանդ Քոչարի որդին՝ կինոռեժիսոր Ռուբեն Քոչարը և փաստաբան Տիգրան Աթանեսյանը պատրաստվում են փաստեր ներկայացնել։
«Այդ մասին ահազանգվել է նաև ՀՀ կառավարությանը, այժմ գործը ՀՀ քննչական կոմիտեում է։
Կասկածներ կան նաև թանգարանում գտնվող պետական գույք հանդիսացող ստեղծագործությունների բնօրինակ լինելու, ինչպես նաև ապօրինի գործարքների հետ կապված։
Երվանդ Քոչարի ժառանգությունը վտանգված է, Հայաստանի պետությունը կարող է կանգնել փաստի առաջ»,-ասված է տարածած հայտարարության  մեջ։

Скандал и заявление о преступлении: из музея Ерванда Кочара исчезли 7 произведений художника на $500 тыс.
12:42 19/11/2024
Из музея Ерванда Кочара в Ереване исчезли 7 произведений художника – общей стоимостью около 500.000 долларов. С таким заявлением выступил культурный фонд «Кочар».
На созванной завтра, 20 ноября, пресс-конференции сын Ерванда Кочара  – кинорежиссер Рубен Кочар – и адвокат Тигран Атанесян собираются представить факты.
«О происшествии проинформировано также правительство РА, в настоящее время дело находится в Следственном комитете РА.
Есть также сомнения в подлинности являющихся госимуществом произведений искусства, находящихся в музее, а также подозрения в проведении незаконных сделок.
Наследие Ерванда Кочара находится под угрозой, армянское государство может встать перед фактом», – говорится в заявлении фонда.