Սկանդալ ու հանցագործության ահազանգ. Երվանդ Քոչարի թանգարանից անհետացել են նկարչի 7 ստեղծագործություններ՝ մոտ 500.000 դոլար արժողությամբ
12:02 19/11/2024
Երվանդ Քոչարի թանգարանից անհետացել են նկարչի 7 ստեղծագործություններ՝ մոտ 500.000 դոլար արժողությամբ։ Նման հայտարարությամբ հանդես է եկել «Քոչար» մշակութային հիմնադրամը։
Վաղը հրավիրած ասուլիսում  Երվանդ Քոչարի որդին՝ կինոռեժիսոր Ռուբեն Քոչարը և փաստաբան Տիգրան Աթանեսյանը պատրաստվում են փաստեր ներկայացնել։
«Այդ մասին ահազանգվել է նաև ՀՀ կառավարությանը, այժմ գործը ՀՀ քննչական կոմիտեում է։
Կասկածներ կան նաև թանգարանում գտնվող պետական գույք հանդիսացող ստեղծագործությունների բնօրինակ լինելու, ինչպես նաև ապօրինի գործարքների հետ կապված։
Երվանդ Քոչարի ժառանգությունը վտանգված է, Հայաստանի պետությունը կարող է կանգնել փաստի առաջ»,-ասված է տարածած հայտարարության  մեջ։

Seven valuable paintings have vanished from Yervand Kochar Museum in Yerevan, the Kochar Cultural Foundation reports.
The estimated value of the missing paintings by Yervand Kochar, a prominent Armenian artist of the 20th century, is around $500,000.
The artist’s son, filmmaker Ruben Kochar, and lawyer Tigran Atanesyan plan to provide further details at a news conference on Wednesday.
“The Armenian government has been alerted about the incident, and the Investigative Committee is dealing with the case,” the foundation said in a statement.
It also expressed doubts about the authenticity of the state-owned artworks in the museum, alleging illegal transactions.