«Ադրբեջանը. փորձ է արվում խեղաթյուրել այդ խարտիայի բովանդակությունն ու նպատակը. Միջազգային իրավական հարցերով ներկայացուցչի գրասենյակ
«Ադրբեջանը փորձում է խեղաթյուրել Էներգետիկ խարտիայի բովանդակությունն ու նպատակը, քանի որ դրա նպատակն էներգետիկ ոլորտում կայուն ներդրումների և առևտրի շրջանակի ամրապնդումն է, իսկ ադրբեջանական կողմը սա փորձում է ինչ-որ չափով կապել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հետ։ «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին ասել են Միջազգային իրավական հարցերով ներկայացուցչի գրասենյակից՝ անդրադառնալով 2024 թվականի նոյեմբերի 19-ին Ադրբեջանի կառավարության կողմից Հայաստանի դեմ հայցի հիմնական փաստաթղթի՝ Մշտական արբիտրաժային դատարան ներկայացնելուն, որի համաձայն՝ Հայաստանն, իբրև թե, խախտել է էներգետիկ ռեսուրսների նկատմամբ Ադրբեջանի ինքնիշխան իրավունքները։
Միջազգային իրավական հարցերով ներկայացուցչի գրասենյակի պարզաբանմամբ՝ այստեղ խոսքը չի գնում որևէ նոր հայցի մասին․ սա դեռևս 2023 թվականի փետրվարի 27-ի՝ Էներգետիկ խարտիայի պայմանագրի հիման վրա արբիտրաժային ծանուցման ներկայացման մասին է։ Այս վարույթի քննությունն արդեն իսկ մեկնարկել է 2023 թվականին։
«Տեղի է ունեցել առաջին ընթացակարգային նիստը, ձևավորվել է տրիբունալ, որը քննել և ընթացակարգային որոշում է կայացրել, թե ինչպես պետք է վարույթն իրականացվի, և նիստից հետո սահմանվել է նաև ընթացակարգային ժամանակահատվածը, թե կողմերն ինչ ժամկետներում պետք է ներկայացնեն իրենց գրավոր դիտարկումներն ու դիրքորոշումները», - նշել են ներկայացուցչությունից։
Նշվել է, որ սա առաջին փաստաթուղթն է, որը պետք է ներկայացվեր ընթացակարգային որոշումից հետո, և ադրբեջանական կողմը ներկայացրել է իր ամբողջական հայցադիմումը, որովհետև արբիտրաժային ծանուցումը, որպես այդպիսին, գործի մեկնարկի համար ներկայացվող փաստաթուղթ է, բայց հայցադիմումը ներկայացվում է արդեն հետագա փուլերում․ «Սա արբիտրաժային նույն վարույթի շրջանակներում ամբողջական հայցադիմումն է, որը ներկայացվել է Ադրբեջանի կողմից»։
Միջազգային իրավական հարցերով ներկայացուցչի գրասենյակի դիտարկմամբ՝ այս արբիտրաժային վարույթը համակարգվում է Մշտական արբիտրաժային դատարանի կողմից, և եթե նայենք այդ դատարանի կայքում, ապա կտեսնենք, որ կա սահմանված ժամանակացույցը, և ադրբեջանական կողմն ուղղակի ժամանակացույցի համաձայն ներկայացրել է հայցադիմում, որից հետո արդեն հայկական կողմը կանդրադառնա տրիբունալի իրավազորության հարցերին, ինչից հետո կներկայացնի իր դիտարկումներն ու առարկությունները։
«Սա, միգուցե, Արդարադատության միջազգային դատարանի կողմից կայացված վերջին որոշումների պատճառով է, որոնցում Ադրբեջանը պարտություն է կրել, և հիմա փորձում է նոր լույսի ներքո ներկայացնել այս գործը, այսինքն՝ զուտ վերահաստատում են այն արբիտրաժային վարույթը, որը մեկնարկել է դեռևս 2023 թվականին», - ասել են Միջազգային իրավական հարցերով ներկայացուցչի գրասենյակից։
Պարզաբանելով, թե որն է սույն վարույթի բուն էությունը և ինչ ընթացակարգեր են հաջորդելու վարույթի շրջանակեներում՝ Միջազգային իրավական հարցերով ներկայացուցչի գրասենյակից նշել են, որ այն ներկայացվել է Էներգետիկ խարտիայի պայմանագրի հիման վրա։
«Ադրբեջանական կողմից փորձ է արվում խեղաթյուրել այդ խարտիայի բովանդակությունն ու նպատակը, քանի որ խարտիայի նպատակն էներգետիկ ոլորտում կայուն ներդրումների և առևտրի շրջանակի ամրապնդումն է։ Այնուամենայնիվ, ադրբեջանական կողմը սա փորձում է ինչ-որ չափով կապել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հետ», - ընդգծել են գրասենյակից՝ հավելելով, որ հայկական կողմն իր դիրքորոշումն ու դիտարկումները կներկայացնի արբիտրաժային վարույթի շրջանակներում։

«Азербайджан пытается исказить содержание и цель Энергетической хартии»: офис представителя по международным правовым вопросам
14:56 20/11/2024
Азербайджан пытается исказить содержание и цель Энергетической хартии, поскольку ее целью является укрепление рамок устойчивых инвестиций и торговли в энергетическом секторе, а азербайджанская сторона пытается как-то связать это с нагорно-карабахским конфликтом.Об этом в комментарии для Арменпресс заявили в Офисе представителя по международным правовым вопросам, коснувшись представленного 19 ноября 2024 года правительством Азербайджана в Постоянную арбитражную палату основного документа иска против Армении, согласно которому Армения якобы нарушила суверенные права Азербайджана.
Согласно разъяснению офиса, ни о каком новом иске здесь речь не идет. Речь - о подаче еще 27 февраля 2023 года арбитражного уведомления на основании договора к Энергетической хартии.
Рассмотрение этого дела началось еще в 2023 году. «Состоялось первое процессуальное заседание, был образован трибунал, который рассмотрел и принял процессуальное решение о том, как следует вести разбирательство, а после заседания также был определен процессуальный срок, в течение которого стороны должны представить свои письменные заявления, наблюдения и позиции», - сообщили в офисе.
Там указали также, что это первый документ, который должен был быть представлен после процессуального решения, а азербайджанская сторона подала свой иск в полном объеме, поскольку арбитражное уведомление, как таковое, является документом, представляемым для возбуждения дела, а иск подается уже на более поздних стадиях. «Это полный иск, поданный Азербайджаном в рамках того же арбитражного разбирательства».
По данным офиса представителя по международным правовым вопросам, это арбитражное разбирательство координирует Постоянная палата арбитражного суда, и на сайте этого суда видно, что там установлен график, и азербайджанская сторона подала иск точно по графику, после чего армянская сторона перейдет к рассмотрению вопросов юрисдикции трибунала, а затем представит свои замечания и возражения.
«Возможно, это связано с недавними решениями Международного суда, по которым Азербайджан проиграл, и теперь пытается представить это дело в новом свете: то есть просто подтверждает начатое еще в 2023 году арбитражное разбирательство», - отметили в офисе представителя по международным правовым вопросам.
Разъясняя суть этого разбирательства и какие процедуры будут следовать в его рамках, в представительстве отметили, что оно было подано на основании Договора к Энергетической хартии.
«Азербайджанская сторона пытается исказить содержание и цель этой хартии, поскольку целью хартии является укрепление основ устойчивых инвестиций и торговли в энергетическом секторе. Однако азербайджанская сторона пытается как-то связать это с нагорно-карабахским конфликтом», - подчеркнули в офисе, добавив, что армянская сторона представит свою позицию и замечания в рамках арбитражного разбирательства.