«Հրապարակ». ԲԴԽ-ի, Քննչական կոմիտեի և Հակակոռուպցիոն կոմիտեի դեպքում Նիկոլ Փաշինյանի միջամտությունը հակասահմանադրական է
10:23 20/11/2024
«Հրապարակ»-ը գրում է.
«Կառավարության վերջին նիստում Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց, որ իր համբերության բաժակը լցվել է, և իրավապահ համակարգից կոնկրետ արդյունքներ է պահանջում, քանի որ նրանք չեն բավարարել մեր հասարակության շրջանում առկա արդարության պահանջը, և դրա մեղավորը հենց իրավապահներն են, քննչական ու դատական կառույցները, ոչ թե ինքը։ Սպառնալիքներից հետո նա անգամ չսպասեց, որ այդ մարդիկ ինչ-որ «հետևություններ» անեն, «շտկեն» իրավիճակը, երկու օրից անցավ կոնկրետ «գործողությունների», և կիրակի օրը, ուշ երեկոյան հայտնի դարձավ, որ վարչապետը կադրային ջարդ է սկսել կառավարությունում ու իրավապահ համակարգում։
Վահե Ղազարյանը, Արգիշտի Քյարամյանը, Ռուստամ Բադասյանը, Կարեն Անդրեասյանը, Գնել Սանոսյանը, Սասուն Խաչատրյանը գիշերով նրանից SMS-ներ ստացան և հլու-հնազանդ հրաժարականի դիմումներ ներկայացրին` ինչ-որ անհեթեթ ուղերձներով բացատրելով, որ այսպես «բիրիքով» որոշել են հեռանալ: Երեկ տեղեկացանք, որ նման նամակ է ստացել նաև ժողովրդի ընտրյալ, թիվ մեկ քաղաքական մարմնի ներկայացուցիչ` ՔՊ-ական պատգամավոր Նարեկ Զեյնալյանը, որն անմիջապես` անմռունչ վայր դրեց պատգամավորական մանդատը: Իրականում այս դեպքերը խոսում են այն մասին, որ մենք ապրում ենք բռնապետական երկրում, որտեղ երկրի առաջին դեմքը ստորացնում է իր թիմակիցներին, ոչնչացնում պետական համակարգերը, խախտում օրենսդրությունն ու Սահմանադրությունը:
Երեկ փաստաբան Միհրան Պողոսյանը «Հրապարակի» հետ զրույցում նշել էր, որ հատկապես ԲԴԽ-ի, Քննչական կոմիտեի և Հակակոռուպցիոն կոմիտեի դեպքում հակասահմանադրական է Նիկոլ Փաշինյանի միջամտությունը, քանի որ այս կառույցներն անկախ կառույցներ են` ըստ Սահմանադրության, և չպետք է ուղղորդվեն գործադիր իշխանության կողմից: Փաստաբանի պնդմամբ` Նիկոլ Փաշինյանը բացահայտ կերպով ոտնահարում է գործող Սահմանադրությունը և կայացնում որոշումներ, որոնք դեմ են օրենքին:
Սահմանադրական դատարանի նախկին դատավոր Ալվինա Գյուլումյանին խնդրեցինք կատարվածին գնահատական տալ։ «Բարձրագույն դատական խորհրդի պարագայում անկախությունը միանշանակ է ու պարտադիր: Երբ վարչապետը գնահատականներ է տալիս ԲԴԽ նախագահի աշխատանքին, սա անգամ չունի գնահատական: Գործադիրի միջամտությունը դատական գործերին ստացվում է ակնհայտ»,- նշեց Գյուլումյանը:
Նախկին դատավոր Ալեքսանդր Ազարյանը, որը 2022-ին իր դիմումի համաձայն հրաժարվեց դատավորի կարգավիճակից, սակայն շարունակում է կատարել Դատավորների միության նախագահի պարտականությունները, «Հրապարակի» հետ զրույցում ասաց. «Ինձնից ի՞նչ պատասխան կարող եք սպասել այս պարագայում, ես ի՞նչ կարող եմ ասել, եթե տեղի ունեցածը հակասահմանադրական է: Բոլորս էլ գիտենք, որ ԲԴԽ-ն պետք է լիարժեք անկախ լիներ, և վարչապետը չէ, որ կարող էր ԲԴԽ նախագահին ցուցումներ տալ և հրաժարական պահանջել: Բայց Հայաստանում ի՞նչ անկախ մարմինների մասին է խոսքը, եթե նման բաներ են տեղի ունենում: Այս հրաժարականներով նրանք ցույց տվեցին իրենց ոչխար լինելը: Այդքան մի բան: Ժողովրդավարության մասին են խոսում, փաստորեն, ժողովրդավար երկրներում Բարձրագույն դատական խորհրդի նախագահները սպասում են, թե երբ է երկրի ղեկավարը նամակ գրելու և հրաժարական պահանջելու: Ինչ խոսք, սա «բարձրագույն դեմոկրատիայի» դրսևորում է: Ինչ վերաբերում է Անդրեասյանի այն հայտարարությանը, թե ինքը դատական համակարգի ճգնաժամը հաղթահարել է, ապա ես կասեմ, որ այնքան կարևոր գործեր ունեմ, քան ոմն Կարեն Անդրեասյանին մեկնաբանելը: Ամեն մեկի բլթոցին ես պարտավոր չեմ անդրադառնալ»»։

Эксперты: В случае с ВСС, СК и Антикоррупционным комитетом вмешательство Никола Пашиняна является антиконституционным
13:00 20/11/2024
«На последнем заседании правительства Армении Никол Пашинян заявил, что чаша терпения у него переполнилась и он требует от правоохранительной системы конкретных результатов, ибо последняя не удовлетворила требование об установлении справедливости, которое предъявляет общественность. Виновны же в этом, по его словам, – сами правоохранители, следственные и судебные структуры, а не он сам.
После озвученных угроз Пашинян даже не стал ждать, пока эти люди сделают какие-то „выводы”, „исправят” ситуацию, буквально через 2 дня он перешел к конкретным „действиям”: поздно вечером в воскресенье стало известно, что премьер начал кадровый погром в правительстве и в правоохранительной системе.
Ваге Казарян, Аргишти Кярамян, Рустам Бадасян, Карен Андреасян, Гнел Саносян, Сасун Хачатрян ночью получили от него SMS и покорно представили заявления об отставке, объясняя в своих каких-то нелепых посланиях, что вот так, „оптом”, решили уйти. Накануне стало также известно, что аналогичное письмо от Пашиняна получил также избранник народа, представитель политического органа номер один, депутат от фракции партии „Гражданский договор” Нарек Зейналян, который немедленно и безропотно сложил депутатский мандат.
В действительности эти случаи свидетельствуют о том, что мы живем в диктаторской стране, где первое лицо государства унижает своих товарищей по команде, разрушает государственные системы, нарушает законодательство и Конституцию».
Накануне адвокат Мигран Погосян заявил в комментарии для газеты «Грапарак» заявил, что особенно в случае с Высшим судебным советом (ВСС), Следственным комитетом (СК) и Антикоррупционным комитетом вмешательство Никола Пашиняна является антиконституционным, поскольку эти структуры, в соответствии с Конституцией, являются независимыми, они не должны получать инструкций со стороны исполнительной власти.
Как подчеркнул адвокат, Никол Пашинян открыто попирает действующую Конституцию и принимает решения, противоречащие закону.
Оценку этим событиям дала и экс-судья Конституционного суда Альвина Гюлумян: «В случае с ВСС независимость – однозначна и обязательна. Не может быть никаких оценок тому, когда премьер выступает с оценками работы председателя ВСС. Налицо явное вмешательство исполнительного органа в судебные дела».
А бывший судья Александр Азарян, который в 2022 году по собственному заявлению отказался от статуса судьи, но продолжает исполнять обязанности председателя Союза судей, в комментарии для газеты «Грапарак» указал: «Какого ответа можно ожидать от меня в этом случае? Что я могу сказать, если произошедшее является антиконституционным? Мы все знаем, что ВСС должен был быть полностью независимым, и не премьер-министру давать указания главе ВСС и требовать его отставки. Но о каких независимых органах может идти речь в Армении, если происходят подобные вещи? Этими своими отставками они показали, что бараны. Вот и все. Еще и говорят о демократии. Фактически, в демократических странах председатели ВСС ждут, когда руководитель страны напишет письмо и потребует отставки? Что тут скажешь – налицо проявление „демократии высшей категории”. Что касается заявления Карена Андреасяна о том, будто бы он преодолел кризис судебной системы, то у меня более важные дела, чем комментировать слова некого Карена Андреасяна».